توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444764
علت مرگ روزانه ۳۰۰ ایرانی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۳
رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت: روزانه دستکم 300 ایرانی به دلیل ابتلا به انواع بیماری های قلبی-عروقی جان خود را از دست می‌دهند، با برنامه ای که سازمان بهداشت جهانی برای دنیا در نظر گرفته و پیگیری‌هایی که در حال انجام است به نظر می رسد در کشورهای توسعه یافته تا سال 2025 شاهد کاهش بیماری های قلبی و عروقی و یا سکته های قلبی و تا حدی سکته های مغزی باشیم.

به گزارش خبرآنلاین؛ دکتر مسعود قاسمی در آستانه برگزاری کنگره آتروترومبوزیس (پیشگیری از تصلب شرائین و سکته های قلبی، مغزی) که ۲۹ بهمن در تهران برگزار می‌شود، افزود: در خوش بینانه ترین حالت وبا اجرای استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، کشورهای پیشرفته تا حدود 10 سال آینده با کاهش 25 درصدی بیماری های یاد شده روبرو خواهند بود. اما این روند درکشورهای در حال توسعه قدری متفاوت است. به گونه ای که درکشوری نظیر ما برای کاهش این گونه بیماری ها نیازمند برنامه ریزی های دقیق تر ومنسجم هستیم.

وی گفت: هرقدر شاهد رشد صنعتی شدن هم زمان با عدم رعایت بهداشت و برنامه ریزی صحیح و رژیم غذایی مناسب باشیم و افراد از چاقی اجتناب نکنند و مراجعه مرتب ومنظم به مراکز پزشکی برای چکاب های سالیانه نداشته باشند با آمار بالاتری از بیماری های قلبی و عروقی وتلفات دراین زمینه روبرو می شویم .

این متخصص قلب و عروق امکانات فعلی کشور را برای کاهش آمار ابتلا به سکته های قلبی و مغزی درحال رشد و بهبود ارزیابی کرد و گفت: برای رسیدن به شرایط مطلوب تر حداقل به یک دوره 5 ساله نیازداریم .

وی تاکید کرد: تعداد مبتلایان به بیماری های قلبی وعروقی با افزایش سن بازهم بیشتر می شود. بنابراین نیاز داریم که در کشور آگاهی‌های اجتماعی را محک بزنیم و ببینیم که با توجه به رشد بیماران در خطر آیا می توانیم خود را از لحاظ کاهش بیماری ها به مرز کشورهای توسعه یافته برسانیم یا خیر.

رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت: شایع‌ترین بیماری قلبی و مغزی در سراسر دنیا و کشور ما بدون شک سکته های قلبی و مغزی هستند.

متخصص قلب و عروق اظهارداشت: در سال 2002 هر سال 7ميليون نفربه دلایل بیماری های قلبی جان خود را ازدست داده اند و در سال 2020 در صورت عدم رعايت الگوهاي جهاني سالانه 11 ميليون نفردرجریان ابتلا به این گونه بیماری ها جان خود را از دست خواهند داد.

رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت: سالانه دستکم 7 میلیون نفر در جهان بر اثر سكته و بیماری ها قلبي و بیش از هفت ميليون نفر بر اثر سكته مغزي جان خود را ازدست می دهند. این در حالی است که بيماريهاي مزمن ريه وعفونت هاي حاد ريه سالانه جان حدود شش ميليون نَفَررا درجهان می گیرد و ايدز ، ديابت ، فشار خون بالا، إسهال و تصادفات رانندگي ازدیگرعلل مرگ انسان ها درجهان اند.

گفتنی است چهارمین همایش سراسری آتروترومبوزیس روز جمعه 29 بهمن 95 از ساعت 9-14 و با مشارکت انجمن های قلب و عروق ایران، آترواسکلروزیس، اینترونشال کاردیولوژی، انجمن سکته مغزی ایران در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌شود.
 
کلمات کلیدی : بیماری قلبی+مرگ و میر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.