توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484562
مسکو: هر هواپیمایی را در سوریه می‌زنیم/ توافقنامه امنیت پروازها با آمریکا معلق شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
وزارت دفاع روسیه ضمن لغو تفاهم نامه امنیت پروازها با آمریکا تأکید کرد که از این به بعد هر هواپیمایی را در سوریه هدف قرار می‌دهد.

به گزارش فارس، وزارت دفاع روسیه در واکنش به سرنگونی جنگنده سوری توسط آمریکا تأکید کرد که توافقنامه هماهنگی امنیت پروازها در سوریه به حالت تعلیق درمی‌آید.

وزارت دفاع روسیه در ادامه تأکید کرد: «ما هر هواپیمایی که در مناطق عملیاتی ما در سوریه پرواز کند را هدف قرار خواهیم داد.»

روز گذشته ارتش سوریه اعلام کرد که آمریکا جنگنده سوری را که در حال انجام عملیات ضدداعش بود، سرنگون کرده است و سپس آمریکا این مساله را تایید کرد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «خصومت‌های مداوم نیروی هوایی آمریا علیه نیروهای مسلح و قانونی یک کشور عضو سازمان ملل، تحت پوشش مبارزه تروریسم نقض آشکار قوانین بین‌المللی و در حقیقات تهاجم نظامی علیه جمهوری سوریه است».

وزارت دفاع روسیه همچنین تأکید کرده است که آمریکا پیش از حمله به جنگنده سوریه در شرایطی که نیروهای روسیه در منطقه حضور داشتند هیچ هماهنگی با روسیه انجام نداده است.

بیانیه روسیه تأکید می‌کند: «در آن زمان، جنگنده‌های نیروی هوایی روسیه در حال انجام عملیات در حریم هوایی سوریه بوده‌اند. با این وجود، فرماندهی نیروهای ائتلاف بین‌المللی از کانال ارتباطی موجود میان فرماندهی هوایی پایگاه قطری العدید و پایگاه هوایی حمیمیم برای جلوگیری از رویدادهای هوایی در سوریه استفاده نکرد».

از همین رو، مسکو تأکید کرده است که از این به بعد هر نوع هواپیمایی را که در حریم هوایی سوریه و در محدوده عملیاتی نیروهای هوایی روسیه پرواز کند، رهگیری خواهد کرد.

بنا بر اعلام وزارت دفاع روسیه، مسکو از تاریخ 19 ژوئن (امروز)، تمامی تعاملات با آمریکا در چهارچوب یادداشت تفاهم جلوگیری از رویدادهای هوایی در سوریه را متوقف می‌کند.

خبرگزاری تاس به نقل از وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که روسیه هرگونه شیء در حال پرواز در داخل مناطق عملیاتی این کشور بر فراز سوریه را به عنوان هدف در نظر گرفته و خواهد زد.

در این بیانیه آمده است: «در مناطق تحت عملیات نیروی هوایی روسیه در آسمان سوریه، هرگونه شیء در حال پرواز از جمله جت ها و هواپیماهای بدون سرنشین ائتلاف بین المللی که در غرب رود فرات مشاهده شود مورد هدف پدافند هوایی و زمینی روسیه قرار خواهد گرفت».

مسکو همچنین خواستار انجام تحقیقاتی جامع در خصوص حمله اخیر نیروی هوایی آمریکا علیه جنگنده سوری در حریم هوایی سوریه شده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود تأکید کرد: «سرنگونی جنگنده نیروی هوایی سوریه در حریم هوایی سوریه نقض حاکمیت سوریه است. عملیات نظامی مداوم آمریکا تحت پوشش مبارزه با تروریسم علیه نیروهای مسلح و قانونی سوریه نقض آشکار قوانین بین‌المللی است... از آمریکا می‌خواهیم تا فرماندهی آمریکا تحقیقاتی دقیق در این رابطه انجام دهد و گزارشی درباره نتایج بدست آمده و اقدامات صورت گرفته ارائه شود».

آمریکا و روسیه در ماه اکتبر سال 2015 به منظور تضمین امنیت پروازها حین عملیات در سوریه تفاهم‌نامه دوجانبه‌ای را امضا کردند.

در حال حاضر سامانه‌های «اس-400»، «اس-300» و همچنین سامانه‌های پدافند هوایی «پنتسیر» وظیفه حفاظت از یگان هوایی روسیه در پایگاه هوایی الحمیمیم از هوا را بر عهده دارند.

سامانه اس-400 روسیه پس از سرنگونی جنگنده سوخو-24 روس بر فراز خاک سوریه در ماه نوامبر سال 2015 میلادی توسط جنگنده‌های اف-16 ترکیه، در پایگاه الحمیمیم مستقر شده است.
 
کلمات کلیدی : روسیه+سوریه+ممنوعیت پرواز+جنگنده آمریکایی+پرواز ممنوع
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.