توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497261
درمان بیماری‌های خود ایمنی با کرم‌های روده
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
دانشمندان دانشگاه جیمز کوک بر این باورند می‌توان در آینده از کرم‌های روده برای درمان بیماری‌های خودایمنی استفاده کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پاپیولارساینس، حدود شش هفته طول می‌کشد تا کرم روده سراسر بدن انسان را بپیماید و به روده برسد؛ این کرم در روده کوچک ساکن می‌شود و برای بقای خود، خون آن را می‌مکد، با این حال، دانشمندان دانشگاه جیمز کوک استرالیا معتقدند داشتن تعداد کمی از این کرم ها در روده مزیت‌های خاص خود را دارد.

برای این که کرم‌های روده و موجودات دیگری که در این عضو زندگی می‌کنند، بتوانند در بدن انسان زنده بماند، باید التهاب روده را آرام کنند. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا کرم‌های روده قادرند بیماری‌های التهابی و خودایمنی ناشی از بیماری سلیاک گرفته تا اوتیسم و آلرژی‌ها را درمان کنند یا خیر.

در حال حاضر، ایده موجود در پس کرم درمانی این است که کرم‌های روده (helminths) در روده انسان و همراه وی تکامل یافته‌اند و برای دستگاه ایمنی فوایدی دارند.

این کرم ها هزاران سال است که همراه انسان‌ها بوده اند و در حال حاضر، حدود 24 درصد جمعیت دنیا به کرم‌های روده‌ آلوده هستند که از طریق خاک به بدن انسان منتقل می‌شوند. این کرم ها مستقیما از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شوند بلکه تخم‌های آن‌ها از بدنشان خارج می‌شود و در نواحی دارای بهداشت پایین، خاک را آلوده می‌کنند. امروزه، شهروندان کشورهای ثروتمند به ندرت با کرم‌های انگلی دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این حال، در این کشورها بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی بدن بالا هستند و بیش از 23.5 میلیون آمریکایی با این بیماری‌ها دست به گریبانند. گفته می‌شود در بیماری‌های خودایمنی، سیستم عادی جامعه میکروبی روده به آسانی مختل می‌شود و این امر موجب بروز مشکلات زیادی در سلامتی می‌شود و تعدادی از دانشمندان بر این باورند نبود کرم‌های روده می‌تواند عاملی برای بروز این بیماری‌ها باشد.

این کرم‌ها برای اهداف پزشکی جذاب هستند زیرا سیستم ایمنی بدن را سرکوب نمی‌کنند بلکه به نوعی آن را تنظیم می‌کنند؛ این در حالی است که داروهای ضدالتهاب حال حاضر که برای درمان بیماری‌های خودایمنی به کار می‌روند، سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند و بیمار را در معرض خطر بالای ابتلا به عفونت‌ها و سرطان‌ها قرار می‌دهند.

وقتی محققان در مطالعه‌ای ترکیبی از پروتئین‌ها و مولکول‌های دیگر ترشح شده توسط کرم‌های روده را به بدن موش‌ها تزریق کردند، توانستند از بیماری‌های التهاب روده، آسم و آرتریت روماتوئید آنها جلوگیری کنند.

 همچنین تیم تحقیقاتی دیگری در دانشگاه دوک آمریکا نشان داده‌ زمانی که نوزادان موش به طور مادرزادی دارای کرم ‌های روده بودند، مغزهای آن‌ها در مقابل التهاب ناشی از نقاط دیگر بدنشان ایمن بودند. دانشمندان تصور می‌کنند ممکن است این کرم‌ها در نهایت به درمان اختلالات اضطراب، سردردهای میگرنی و افسردگی کمک کنند چون تصور می‌شود التهاب در بروز بسیاری از این بیماری‌های ایفای نقش می‌کند.

آن‌ها همچنین تصور می‌کنند کرم‌های روده در ممانعت از واکنش بیش فعال سیستم ایمنی عمل می‌کنند و نه متوقف کردن واکنش آن، بنابراین این موجودات نویدی برای درمان آلرژی‌های فصلی خواهند بود.

با این حال، هنوز تا تایید این ایده‌ها راه طولانی در پیش است چون محققان باید مشخص کنند آیا ساخت دارو با الهام از کرم‌ها یا تولید داروهای حاوی ترکیبات کرم روده، شیوه ای کارآمد خواهد بود یا خیر و این که کدام گونه از آن‌ها و چه تعداد از آن‌ها سودمند خواهند بود.
 
کلمات کلیدی : درمان + بیماری + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.