نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 347465
واکنش عراقچی به اظهارات سیف؛ سخنان او ناهمسو نبود/ توضیح درباره توقیف 2میلیارد دلار پول ایران و اظهارات یک دیپلمات عرب
بخش خبری الف، 3 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : جمعه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۰
پس از نزدیك به سه سال مذاكره كه عضو ارشد تیم مذاكره كننده، آن را « پیچیده و پراسترس» توصیف می كند، می گوید تنها انتظار مذاكره كنندگان « همدلی و پشتیبانی ملی» است.

سید عباس عراقچی كه همراه با ظریف برنامه های فشرده ای در نیویورك داشت از امریكا به اتریش امد تا روند اجرای برجام را با همتایان خود در ۱+۵ بررسی كند.

در فاصله برنامه های او در وین ساعتی وقت گرفتیم تا به پرسش هایی كه این روزها تیتر نخست برخی رسانه ها است پاسخ دهد.

به گزارش ایرنا،از عراقچی كه ریاست ستاد پیگیری اجرای برجام را برعهده دارد درباره سخنان ولی الله سیف در امریكا و نیزسخنان جان كری پرسیدیم كه در داخل كشور همچون تیرهایی شدند كه به سمت به سمت مذاكره كنندگان نشانه رفتتد.

ارزیابی حقوقی معاون وزیر خارجه را از رای دیوان عالی امریكا برای مصادره اموال مسدود شده ایران را جویا شدیم و درباره اظهارات یك دیپلمات عرب هم پرسیدیم كه عملكرد مذاكره كنندگان ایران را ارزیابی كرده بود.

** دولت امریكا را مسئول جبران خسارت می دانیم
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در ارزیابی حكم دیوان عالی امریكا كه برداشت ۲ میلیارد دلاری از دارایی های مسدود شده ایران راتایید كرده ، گفت: این اقدام دقیقا خلاف قواعد حقوق بین الملل است و به تعبیری می توان آن را یك راهزنی بین المللی دانست.

عراقچی گفت: این مبلغ متعلق به بانك مركزی است و از مصونیت بین المللی برخوردار است . ما تصمیم دادگاه آمریكا را به رسمیت نمی شناسیم چرا كه به شیوه كاملا غیر حقوقی و خلاف قوانین بین المللی دارایی های ایران را مصادره كرده و در حقیقت به سرقت برده اند .

معاون وزیرامور خارجه تاكید كرد: وزارت خارجه این اقدام را محكوم كرده و حتما استیفای حقوق ملت ایران را پیگیری خواهد كرد. ما دولت آمریكا را مسئول جبران این خسارت می دانیم.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان كرد : ماجرا مربوط به پولی است كه در سال ۲۰۰۳ سپرده گذاری شده است. سال ۲۰۰۸ به بعد درگیر مسائل قضایی و دادگاه می شود ،تا الان بانك مركزی طی روال قضایی چند بار فرجام خواهی كرده و سرانجام منجر به پایان مراحل قضایی البته از دید طرف آمریكایی و مصادره اموال شده است.

عراقچی به اقدامات چند ساله بانك مركزی در این زمینه اشاره كرد و گفت: این اقدام كاملا محكوم است ولی به هرحال ارتباطی به برجام ندارد و ناشی از مسائل مرتبط با برجام نیست.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تاكید كرد: برجام نشانه روابط معمولی و دوستانه با امریكا یا حل مشكلات ما با امریكا نیست. در حوزه هسته ای ما مشكلاتمان را مدیریت كردیم ولی خصومت امریكا در حوزه های دیگر برقرار و مسائل ما همچنان سرجای خودش است. آنها قطعا به خصومت های خودشان ادامه خواهند داد.

معاون بین الملل وزارت خارجه ایران گفت: من از كسانی كه این موضوع را ارزیابی می كنند و به این اقدام اعتراض می كنند درخواست دارم كه از برجام توقع دوستی ایران با آمریكا را نداشته باشند. اگر روابط ایران و آمریكا را در طول چند سال گذشته بررسی كنند ، متوجه خواهند شد این كار در چارچوب خصومت های آمریكا قرار می گیرد و مسلما ارتباطی با برجام كه بین ایران و ۱+۵ صورت گرفته است ، ندارد. ما هم در چارچوب مسائل كلانی كه با آمریكا داریم این را پیگیری خواهیم كرد.

** نه در زمان مذاكره به ارقام امریكایی ها اعتماد كردیم نه اكنون
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال كه آیا ادعای جان كری درست است كه گفته ایران فقط به سه میلیارد دلار از دارایی هایش دسترسی پیدا كرده است؟ گفت: اینكه بعد از برجام ما چقدر به دارایی های خود دسترسی پیدا كردیم , چقدر از آن را انتقال دادیم یا مصرف كردیم یا به ارزهای دیگر تبدیل نمودیم را طبیعتا بانك مركزی دقیق تر می داند و می تواند گزارش كند. اما از سابقه آمریكایی ها و فضاسازی هایی كه با اعداد و ارقام می كنند می توان نتیجه گرفت كه به هیچ یك از ادعاهای آنها نیاید اعتماد كرد.

عراقچی اظهار داشت: نه موقعی كه میزان دارایی های ایران را در خارج از كشور با اعداد بسیار بالایی عنوان می كردند باید اعتماد می كردیم و نه الان كه در خصوص دسترسی ایران آمارهای اینگونه ارائه می دهند.

وی تاكید كرد: آنچه كه مسلم است طبق برجام همه اموال ایران در خارج از كشور كه صاحبان آن وزارت نفت , دولت و بانك مركزی هستند رفع محدودیت شده اند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: اینكه بانك مركزی با دارایی های خود چگونه برخورد كرده است , چه مقدار تبدیل و چه مقدار استفاده و بكار گرفته شده یا چه مقدار از آن را نتوانسته به كار بگیرد , اینها اطلاعاتی است كه خود بانك آمار و ارقام ان را در اختیار دارد. ما معتقد هستیم نباید به اینگونه فضا سازی های امریكایی ها و اعدادی كه اعلام می كنند اعتماد كنیم كما این كه در هیچ موضوعی نباید به آنها اعتماد كرد.

** صحبت های سیف ناهمسو نبود
اظهارات اخیر رییس كل بانك مركزی سوال دیگر ما از رییس ستاد پیگیری اجرای برجام بود. از او پرسیدیم عده ای این اظهارات را ناهمسو با دولت ارزیابی كرده اند. برداشت شما چیست؟ آیا در نتیجه این اظهارات در تعاملات بانكی ایران گشایش حاصل خواهد شد؟
عراقچی پاسخ داد: در معاملات بانكی گشایش های بسیار بزرگی حاصل شده است و البته هنوز مشكلاتی هم وجود دارد كه در تلاش برای رفع آنها هستیم . این گشایش ها شامل ایجاد روابط كارگزاری , روابط بانكی , گشایش اعتبار ال سی , باز شدن سویفت و ... می شود كه تا این زمان صورت گرفته است.

معاون وزیر امور خارجه گفت: اینكه رییس محترم بانك مركزی در حاشیه اجلاس صندوق بین المللی پول , خطاب به مخاطبین آمریكایی صحبت هایی را مطرح كرده اند برای آن بوده كه مشكلات موجود زودتر و سریعتر حل شود. این سخنان را باید در قالب مخاطبین آن نگاه كرد .
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ایشان ( ولی الله سیف) در حقیقت در حال پیشبرد دیپلماسی بانكی كشور بودند. در دیپلماسی باید توجه داشت كه مخاطب دیپلمات ، طرف خارجی است و این را با مخاطبین داخلی نباید, اشتباه گرفت.

عراقچی اظهار داشت: این كاملا خلاف منافع ملی است كه ما صحبت های دیپلمات ها را با عنایت به مسائل داخلی ارزیابی كنیم و مخاطبین را جا به جا تصور كنیم. بسیار تاسف انگیز است كه یك دیپلمات نتواند با طرف خارجی خود صحبت كند به خاطر ترس از برخورد داخلی و اینكه ممكن است صحبت های وی در داخل ابزاری علیه دولت شود.

تیم مذاكره كننده هسته ای ایران تاكید كرد :حتما باید این تفاوت را قائل باشیم كه مخاطب سخنان دیپلمات ها طرفهای خارجی هستند. نباید دیپلمات ها را در گوشه احتیاط قرار دهیم كه به خاطر برداشت های داخلی نتوانند با طرف های خارجی آن گونه كه باید صحبت كنند .
وی افزود: مخاطب داخلی و خارجی كاملا متفاوت از یكدیگر هستند و كار دیپلمات صحبت با طرف خارجی است.

عراقچی گفت: آقای سیف هم در واشنگتن در حقیقت تلاش برای پیشبرد دیپلماسی بانكی داشتند و به نظر من در صحبت های ایشان هیچ ناهمسویی به چشم نمی خورد . ایشان نكاتی را مطرح كردند كه در راستای اجرای برجام كمك خواهد كرد. ما هم در قالب كمیسیون مشترك و دیدارهای دوجانبه كه با آمریكا یی ها و اروپایی ها در سطوح مختلف برای اجرای برجام برگزار می كنیم , همین هدف را دنبال می كنیم.

** پس از ۳ سال پیمودن مسیری پر استرس
سوال اخر ما ارزیابی یك دیپلمات عرب از مذاكره كنندگان ایرانی بود. پرسیدیم: اگر در جهان عرب یك دیپلمات و مذاكره كننده باشه ان هم حمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر است.حمد بن جاسم در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز گفته است: ببنید ایرانیان چند سال با قدرت های جهانی به مذاكره نشستند. فكر می كنید یك دولت عربی قادر است تا این مدت مذاكره كند؟ باید اعتراف كنم ایرانیان باهوش تر و صبور تر از ما هستند و مذاكره كنندگان بسیار خوبی هستند.

با توجه به این اعتراف، انتظار شما از جریان های سیاسی وفكری داخل كشور چیست؟
عراقچی پاسخ داد: مشابه این صحبت ها را بسیاری از دیپلمات های غربی هم گفته اند , اینكه دیپلماسی یك كار پیچیده و زمان بر است , تردیدی نیست .

وی اضافه كرد: رسیدن به اهداف از طریق مذاكره و دیپلماسی, به تعبیر مقام معظم رهبری كه در دیدار با سفرا فرمودند مسیری كم خطرتر و كم هزینه تر است . ولی فی نفسه مسیری طولانی تر و زمان بر هم هست و احتیاج به صبر, تلاش و فكر بسیار زیادی دارد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: پیشبرد منافع ملی از طریق دیپلماسی بیش از هر چیز احتیاج به وفاق ملی و پشتیبانی ملی از دیپلمات هایی دارد كه در صف مقدم مقابله با معارضین كشور قرار دارند . این مسیری بود كه ما در برجام طی كردیم و نزدیك به ٣ سال مسیر بسیار پیچیده، بسیار پر استرس و بسیار طولانی مذاكرات را طی كردیم.

معاون وزیر امور خارجه افزود: پیشرفت مذاكرات بعضی وقت ها كاملا متوقف بو،د بعضی وقت ها میلی متر به میلی متر بود , خیلی از مواقع ناامیدی و یاس پیش می آمد و خیلی از موارد مشكلاتی در سر راه قرار می گرفت كه با حمایت و تدابیر مقام معظم رهبری و مدیریت رییس جمهوری كم كم حل میشد و به سمت جلو حركت می كردیم .

عراقچی گفت: آنچه كه مسلم است و همه دنیا به آن اعتراف دارند این است كه وقتی شما در مقابل با طرف خارجی قرار می گیرید همه كشور باید در حمایت از منافع ملی یك صدا و یك پارچه شود، درست مانند یك

جنگ نظامی با طرف خارجی همه كشور باید پشتیبان رزمندگان و سربازان خودش باشد. همانطور كه الان تمام مردم ایران متفقا پشتیبان و همراه با مدافعان حرم هستند و هیچكسی نیست كه كوچكترین تضعیفی از آنها را روا بداند.

عراقچی افزود : در بحث مذكرات سیاسی و عرف دیپلماسی هم به همین طریق است.

دیپلماسی نیازمند همدلی و هم صدایی و حركت متحدانه در راستای منافع ملی است . هرگونه حركتی كه خلاف این باشد نشان دهنده تفرقه و اختلاف در كشور است. به طور طبیعی اگر پشت دیپلمات های كشور خالی باشد طبعا منافع ملی تامین نمی شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه خاطرنشان كرد: این به معنی انتقاد نكردن نیست . این به این معنی نیست كه كسی از كار دیپلمات ها ایرادی نگیرد. ما در طول مذاكرات از انتقاد استقبال كردیم و همچنان هم استقبال می كنیم كه منتقدین دیدگاه های خود را بیان و مسیر ما را تصحیح كنند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ما از منتقدان نكات بسیاری اموختیم . مخالفین برجام نكاتی را به ما یادآور شدند . در مواردی باعث تسهیل مسیر ما شدند و درمواردی كمك كردند مسیر را سریع تر برویم .

عراقچی افزود: به هر حال وجود مخالف و منتقد بسیار ضروری است اما منتقد و مخالف دلسوز نه دل شكن, نه كسی كه به دنبال اهداف فروملی و جناحی خود است. اگر همه فراملی نگاه كنیم انشاالله به اهداف ملی خود بیشتر و بهتر می رسیم .
 
کلمات کلیدی : عراقچی+اجرای برجام+سیف+اظهارات سیف در آمریکا
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۲۳:۴۵:۵۳
"معاون وزیرامور خارجه تاكید كرد: وزارت خارجه این اقدام را محكوم كرده و حتما استیفای حقوق ملت ایران را پیگیری خواهد كرد. ما دولت آمریكا را مسئول جبران این خسارت می دانیم."

حالا که اونجایی انقدرم جدی قربون دستت پول های جنگ عراق و بدهی از اسرائیل هم بگیر باریکلا (3661543) (alef-13)
 
مشکین نقاب
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۳ ۲۳:۴۷:۱۲
همه توی دولت یه نقشی دارن. نقش این آقام ماس مالیه... (3661550) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۴:۱۵:۰۷
جای شما خالی! (3662634) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۰:۰۷:۳۵
فقط محکوم کنید!!! بابا 2 میلیارد دلار پول کشور رو مصادره کردند یه اقدام عملی انجام دهید ... (3661588) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۰:۱۹:۴۴
درود بر شما آقای عراقچی که بسیار موشکافانه توضیح داد ید (3661607) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۵۴:۳۶
درود بر شما اقای عراقچی که بسیار عالی توجیه کردید!!! (3661781) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۹:۳۰:۱۱
واقعا موشکافانه گفتی: تقریبا هیچ!!! یعنی چی (3661944) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۰:۲۸:۳۴
حرف های سیف کاملا طبیعی و هوشمندانه بود، شما توقع داشتید از آمریکا بابت رفع تحریم ها تشکر کند؟ عقل حکم می کرد که برای بدست آوردن امتیاز بیشتر و رفع مشکلاتی که سالها روی هم انباشته شده با روحیه طلبکارانه و مطالبه گری رفتار کند هرچند که دولت میدانست که عده ای منافع ملی را فدای منافع شخصی و جناحی می کنند. نکنه مهم اینجاست که حتی اگر غرب به تمام تعهدات خود عمل کند باز دولت باید همین روحیه طلبکارانه را داشته باشند تا غرب فکر زیاده خواهی به سرش نزند و مردم ایران را مدیون آمریکایی ها معرفی نکند، ولی آیا عده ای در کشور به این نکته توجه دارند؟ (3661616) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۱:۰۰:۴۲
اول اینکه خدا قوت
دعای ما پشت و پناه شماست
ولی موضوع اصلی اینکه چه دلیلی داشته که در سال 2003 یعنی سیزده سال پیش پول در کشور متخاصم سپرده گذاری بشه
نتیجه اینکه پولهای پنهانی بسیار بسیار زیاد است و ملت. . . (3661646) (alef-13)
 
مقداد
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۱:۵۲:۱۲
"مذاکره مسیری طولانی تر و زمان بر هم هست و احتیاج به صبر, تلاش و فكر بسیار زیادی دارد"
کاملا موافقم. اینکه آیا از برجام چیزی نصیب ما شده یا نه، اینکه بعضی ها میگن (اگر حتی به درستی) که تحریم ها هوز رفع نشده و... آیا واقعا باید زد زیر میزو همه چی رو به روز اول برگردوند؟ یا مسیر مذاکره رو تا احقاق حقوق کشور ادامه داد؟
نه آمریکایی ها جنگ رو با ما دوست دارن، چون میدونن گیر میفتن، همونطور که تو کشورهای کوچکتر و ضعیفتر از ما گیر افتادن، هم ما علاقه ای به جنگ نداریم. چون 8 سال جنگ رو با پوست و خونمون حس کردیم و میدونیم جنگ چه آثار جبران ناپذیری داره.
تنها راه مذاکره هست.
همیشه باید کشور پیشرفته ای مثل ژاپن رو مدنظر قرار بدیم که با اینکه از بقیه کشور ها بیشتر از امریکا ضربه خورده، اما صلاح مردم و کشورش رو در گروکشی و عقده گشایی ندید، مصالحه کرد، دادوستد کرد و ببینید الان به کجا رسیده... .
امیدوارم عقلانیت، در هر دو جناح، همیشه حاکم باشه و تعصبات بی موردمون رو کنار بزاریم و ببینیم در طولانی مدت چی بهتره برامون. (3661666) (alef-13)
 
بنده خدا
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۲:۱۳:۰۲
شکست برجام بخاطر عدم رعایت مفاد نامه مقام معظم رهبری بوده است.
مگر رهبری در آنجا نفرمودند که تبادل اورانیوم باید در چند مرحله اتفاق بیافتد؟ پس چرا شما همه اورانیوم را یکجا تحویل دادید؟ حالا هیچ اهر فشاری برای فشار به آمریکایی ها ندارید.
اگر به گزارش خودتان نگاه کنید آنجا فقط گفته اید که ابتدا کیک زرد را وارد ایران کرده اید بعد اورانیوم را یکجا تحویل داده اید. اینکار تنها بخش کوچکی از شرایط رهبر معظم بوده است.

کار شما خیانت محسوب می شود و نمایندگان ملت باید بازخواست کنند شما را و در دادگاه پاسخ دهید. (3661680) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۶:۰۷:۳۴
اخرش رسیدین به حرف رهبری که گفت به امریکاییها اعتماد ندارم. (3661725) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۹:۵۰:۴۰
بحث اعتماد نیست مساله منافع مشترکه. (3663328) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۲۰:۰۹
بعضی انتظار داشتند اقای سیف به شورای روابط خارجی آمریکا بگه همه چی عالیه و ما از شما راضی هستیم و شما به همه تعهداتون عمل کردید و دمتون گرم. اما آیا اگر همه چی عالی هم بود باید به آمریکایی ها اینو میگفت؟ نخیر، باید سعی میکرد با گلایه و شکایت شرایط رو برای بهره برداری حد اکثری فراهم میاورد. آقای سیف مانند یک دیپلمات عمل کرد و دلواپسان که جز به منافع جناحی خود فکر نمیکنند سعی دارند از اظهارات او برای پیشبرد اهداف تخریبی خود علیه برجام بهره برداری کنند. (3661749) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۲۶:۲۸
تحریم ها از روی کاغذ برداشته شده اما جو روانی تحریم باقی مونده که خودمون باید سعی کنیم برداریم. این که دائم از رسانه های داخل اینگونه به بیرون مخابره بشه که تحریم سر جاشه یا به زودی بر میگرده یا تحریم سوئیفت برداشته نشده یا هیچ ادم عاقلی در ایران سرمایه گذاری نمیکنه فقط باعث ترس و نگرانی سرمایه گذاران و شرکت های خارجی و بانک هایی میشه که فضای ایران رو برای امکان حضور خود با دقت رصد میکنند. دلواپسان بدانند که فدا کردن منافع ملی صرفا برای نا امید ساختن مردم از رقبای سیاسی خود چیزی جز خیانت نیست. (3661753) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۳۶:۵۱
چطوره که قبل 2800 میلیارد تومان را گردش میکردید و میگفتید 3000 میلیارد ولی حال 2.7 میلیارد دلار را میگید تقریبا 2 میلیارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟


انجوری چیزی از درد این شکست کم نمیشه (3661761) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۳۷:۰۵
خدا شما را توفیق دهد و مخالفان داخلی برجام را عقل و فهم و درک (3661762) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۴۱:۴۴
من از دولت محترم سوالی دارم. که چطور ما زیرساخت هسته ای کشور را که حداقل پانزده سال برای ان زمان صرف شده وبا پرداخت ده ها میلیارد دلار پول به ان دست یافته بودیم توانستیم تنهادر عرض دو ماه بخش بزرگی از ان زیرساخت ها را اسقاط کند. ولی حالا که نوبت به غربی ها رسیده شرایط عوض شده در حالیکه بخش بزرگی از تحریم ها در همین مدت پانزده سال ایجاد شده ایا برداشتن محدودیت های تحریم از اسقاط کردن زیرساخت های هسته ای کشور زمانبرتر است. ما باید گام به گام در برجام عمل می کردیم تا از امتیازاتی که در اختیار داشتیم نهایت استفاده را می کردیم ولی متاسفانه شما می گویید سه ماه از برجام گذشته نه سی سال. ودر حال توجیه کردن بدقولی انها هستید. (3661765) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۵۹:۰۴
هر اتفاقی بیفته شما بگو ربطی به برجام نداره . اینهمه مذاکره و اینهمه امتیاز دادید که مثلا باب اصلاح روابط باز بشه اما بلافاصله امریکا شروع کرد به غارت اموال بلوکه شده. اگه ربطی نداره چرا قبل از برجام اینکارهارو نمیکرد. اقا جان نه دیپلماسی خشک جلیلی نه دیپلماسی ابکی شما (3661786) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۵۹:۳۳
رهبری فرصت بسیار خوبی را به این دولت داد ولی متاسفانه این دولت از این فرصت نه تنها استفاده نکرد بلکه کشور را از چاله به چاه انداخت. این برجام از نوع برد - باخت بود. انها به صورت قانونی و با دستان ما چنان صنعت هسته ای کشور را اسقاط و فریز کردن که بعید به نظر میرسد حتی در اینده بتوانیم از این ناحیه از غربی ها امتیاز بگیریم. (3661787) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۸:۱۵:۳۲
من و میلیون ها نفر مثل من پشت شما ایستاده ایم و به حرف‌ها و انتقادهای مغرضانه مخالفان بی اعتناییم. امیدوارم کاری را که با شجاعت شروع کرده و با تلاش و زحمت پیش برده اید با درایت و به خوبی به پایان برسانید. (3661806) (alef-13)
 
ابوطه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۲۰:۰۵:۰۳
کدام شجاعت ذلت در مقابل غربی ها شجاعت می گویید. (3663351) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۸:۲۰:۰۷
سایت الف

مسولان کشور چه در بخش سیاسی و چه دربخش مالی و پولی می بایستی در مجامع جهانی براساس منافع ملی عمل کنند بدیهی است که اقای سیف نباید از گشایش های برجام صحبت کند بلکه باید مشکلات را بگوید و به امریکا فشار وارد نماید

متاسفانه دلواپسان و بخشی از اصول گرایان با بزرگ کرده یک جمله که در مجامع خاص و جهت اهداف خاص بیان می شود در جهت تضعیف نظام ودولت هستند و منافع کشور را حزبی می بینند واین از چشم ملت دور نمی بیند (3661811) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۲۷:۱۷
تا دیروز می گفتید چرا علیه برجام صحبت می کنید و با این کار جو اقتصادی کشور را نامن جلوه می دهید و سرمایه گذاران خارجی را بی اعتماد می کنید حالا که اقای سیف این حرف را زده می گویید این صحبت ها در راستای امتیازگیری بیشتر از امریکاست واقعا ادم از تعججب نمی دان چه کند بس کنید ماست مالی کردن را. (3662228) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۴:۱۸:۳۴
یک نظر بشدت منفی نسبت به انچه که گفتید متعلق به من است و طریق دیگری را پیدانکردم تا مخالفت خودم را نسبت به کسی که دم از منافع ملی میزند و خود عملا از یک امر بسیار اشتباه و خطرناک پشتیبانی می کند ، بیان کنم .
تا به اصطلاح خودی هایی چون شما مرتبا رو بسمت دروازه ایران شوت می کنند از مارادونا ها چه هراس ؟ (3662640) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۹:۰۷:۵۷
درود بر شما آقای عراقچی که. بسیار زیبا ماست مالی کردید (3661907) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۵:۴۲:۵۹
ماس مالی کدومه برادر من .همفکران شما کشور رابرده بودن ذیل ماده 7یعنی جنگ (3662837) (alef-13)
 
ابرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۴:۱۷:۰۳
متاسفانه در ايران ديپلماسي و سياست و تعقل و گفتگو در اين سالها جاي خود را به فحش و حركات عصبي و غير منطق داده . من به ماهيت اتهام عليه ايران كاري ندارم اميدوارم مسئولين دفاع پسنديده اي داشته باشند ولي نگاه من به اتهام و محكوم كردن ايران وخسارت گيري از طرف كشورهاي ديگر است اما در ايران ببينيم چه مي گذرد هواپيمايي مسافري با دستور شليك ساقط شد صدها نفر كشته شدند ./ موشك باران شهرهاي ايران با همكاري و مساعدت كشورهاي غربي در زمان جنگ/ حمله به ناوچه هاي ايراني توسط امريكا / حملات شيميايي بر عليه مردم ايران با همكاري دولتهاي غربي/ ترور دانشمندان هسته اي با دستور اسرائيل / كشته شدن صدها نفر در عربستان بواسطه اهمال يا توطئه/ و صدها مورد ديگر كه مي توان به راحتي براي هركدام دادگاهي برگزار نمود و هزاران شاكي مي توانند غرامت بخواهند حتي اگر كسي اين راي را نپذبرد و حتي اگر ريالي بدست نيايد اما امروز در ايران چه مي گذرد به جاي مانورهاي حقوقي و ديپلماتيك فقط در اجتماعات فحش و ناسزا گفته مي شود و تهديد به انتقام رواج دارد از ديوار سفارت بالا مي روند تا تفي سربالا باشد روي موشكها اسم اسراييل را مي نويسند ولي قدمي براي محكوم كردن اسرائيل به خاطر كشتن دانشمندان بر نمي دارند مردم دنيا چه چيزي از ايران را مي بينند فقط انها خشم و فحش و سوزاندن پرچم و مرگ بر اين و ان و موشك را مي بينند اما سياستمدارانشان به ما مي خندند امروز نيز مردم دنيا خوشحالند كه ايران محكوم شده و اموالش را مصادره مي كنند چون ايران نتوانست مقابله به مثل كند و اعمال حكومتهايشان بر عليه مردم ايران را به جهانيان معرفي نمايد هنوز دير نشده لطفا اقايان شكايتي بر عليه عربستان و قتل صدها نفر تنظيم نماييد شكايتي بر عليه جدايي بحريناز ايران از ايران تنظيم نماييد شكايتي از اسرائيل براي كشتن دانشمندان هسته اي تنظيم نماييد شكايتي براي گويندگان نام خليج عربي صادر نماييد و....... (3662638) (alef-13)
 
شیردل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۶:۵۵:۲۲
آخ آخ آخ آخ این پول به کی مرسید رفت تو چیب امریکایی ها ؟؟؟؟؟؟؟؟ منم بودم اتیش میگرفتم . (3665188) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.