نظر منتشر شده
۳۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503966
تفاهم نامه با وزیر یک روز قبل از رای گیری+سند/ رئیس مجمع نمایندگان گیلان: شرط رای اعتماد به زنگنه منوط به امضای توافقنامه بود
بخش اقتصادی الف؛ 30 مرداد 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۴
به گزارش خبرنگار اقتصادی الف؛ مجمع نمایندگان استان گیلان، روز شنبه 28 مردادماه و یک روز قبل از رأی‌گیری کابینه دولت دوازدهم و تعیین وزیر نفت با گزینه پیشنهادی دولت برای این وزارتخانه توافقنامه‌‌‌ای امضا می‌کنند که شرط دادن رأی اعتماد توسط نمایندگان استان گیلان به بیژن نامدار زنگنه منوط به این توافقنامه بوده است.
 
پس از حرف‌وحدیث‌ها و شنیده‌ها در خصوص رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی برای تشکیل کابینه دولت دوازدهم و سهم خواهی و قول‌هایی که برخی نمایندگان از وزرا گرفتند، مطرح‌شده بود و برخی از تحلیل‌گران به بررسی معنای رأی به وزیران پیشنهادی با توجه مسائل و نتیجه‌ای که رقم خورد، پرداختند، اینکه چگونه وزیری که پیش بینی می‌شد رای کسب نکند و رای بالای گرفت و راهی پاستور شد. این موضوع حتی در نطق‌های مخالفان وزرا که پشت تریبون قرار می‌گرفتند به‌جای مخالفت با وزیر پیشنهادی، از مشکلات حوزه انتخابی خوب سخن گفته که این موضوع در صحن علنی مجلس مورد اعتراض برخی نمایندگان نیز شد و حکایت از یک نوع سهم‌خواهی و امتیازگیری داشت.
 
حال امضای یک توافق‌نامه قبل از رأی‌گیری و روز دفاع وزیر از برنامه‌های پیشنهادی چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ آیا وزیر نفت با دیگر نمایندگان هم توافقنامه امضا کرده است؟ آیا بندهای این توافقنامه از وظایف وزارت نفت بوده و تخطی از قانون نیست؟ و اینکه توافقنامه و امثال آنچه نقشی در رأی بالای به آقای زنگنه داشته‌اند؟ آیا این موضوع برای وزرای دیگر هم رخ داده است و آنها برای کسب رای اعتماد قول‌هایی دادند و اینکه برخی نمایندگان از این موضوع برای حل مشکلات حوزه انتخابیه خود استفاده کرده و نوعی امتیاز گیری را دنبال می‌کنند؟
 
 این پرسش‌هایی است که مردم باید از نمایندگان خود و وزیر نفت بپرسند، اما رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان این موضوع را امری عادی تلقی کرده و عنوان می‌کند، نمایندگان دغدغه توسعه منطقه و استان خود را داشته و قطعاً هم نمایندگان استان‌های دیگر مطالباتی دارند که این توافقنامه‌ها و یا تفاهم‌نامه‌ها برای گرفتن در رفع مشکلات استان و حوزه انتخابیه است.
 
شرط رای اعتماد به زنگنه منوط قول‌ها و توافقنامه بود/ نمایندگان دغدغه حوزه انتخابیه خود را دارند

محمدحسن قربانی رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ در خصوص این توافقنامه با وزیر پیشنهادی یک روز قبل از رأی‌گیری به کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم، اظهار کرد: با توجه به اجماع نمایندگان استان و مطالبات؛ نشستی با آقای زنگنه برگزار و مطالبات خود به او اعلام کردیم و شرط همراهی نمایندگان استان گیلان هم در موضوع رأی اعتماد به زنگنه منوط به همین موضوع بوده است.
 
وی با مثبت دانستن برگزاری جلسه روز قبل از رأی اعتماد، افزود: موضوعی که برای نمایندگان استان اهمیت داشت، بحث سایت نفتی خزر بود که در دولت دهم کلنگ آن زده شد و انتظاراتی برای مردم به وجود آمده بود زیرا قول ایجاد 100 هزار شغل هم داده بودند اما به هر دلیلی این امر تحقق پیدا نکرد؛ آقای زنگنه با شفاف‌سازی اعلام کرد در خزر توان استخراج نفت از عمق 2 هزار متری دریا را نداریم و قطعاً در آنجا نفت وجود دارد که استخراج آن بسیار پرهزینه است و تنها راه ورود شرکت‌های بزرگ چندملیتی است.
 
نماینده حوزه آستانه‌اشرفیه ادامه داد: با توجه به فضایی که اکنون ایجادشده و توتال به ایران آمد و قرارداد پارس جنوبی را امضا کرد؛ درخواست نمایندگان استان گیلان این بود که با توجه قولی که قبلاً داده شد و وضعیت کنونی، تلاش را برای آوردن شرکت‌های بزرگ بین‌المللی برای استخراج نفت خزر را داشته باشیم.
 
قربانی موضوع دیگر را احداث پتروشیمی در گیلان عنوان و بیان کرد: سرانه درآمد مردم گیلان از متوسط کشوری کمتری است و کشاورزی این استان فعال است و باید رشد اقتصادی منطقه را مدنظر داشته باشیم و اگر بتوان موضوع پتروشیمی را در گیلان عملیاتی کرد، همین اقدام می‌تواند معادل کل اقتصاد، حوزه کشاورزی استان، درآمدزایی داشته باشد که آقای زنگنه قول داد احداث پتروشیمی را به‌صورت فاینانس پیگیری کند، زیرا در این موضوع سرمایه‌گذار هم وجود دارد که مدیران استانی باید برای تحقق آن کمک کنند.
 
به گفته وی؛ موضوع سوم که در توافق‌نامه آمده است، بحث برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی است که با توجه به بند ق بودجه سال 96 وزارت نفت و وزارت جهاد کشاورزی مکلف به اجرای آن هستند و آقای زنگنه تعهد دادند این اقدام انجام دهند و باقی‌مانده چاه‌های استان را برق‌دار کنند.
 
رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به خط لوله انتقال گاز، گفت: موضوع چهارم که موردنظر نمایندگان استان بود، تغییر و تبدیل خط انتقال لوله گاز از رشت، صومعه‌سرا، تالش و آستارا است که با توجه به توسعه منطقه نیاز تغییر به کلاس 40 را دارد و آقای زنگنه تعهد دادند که تا پایان سال 97 این اقدام را برای استان گیلان انجام دهند.
 
قربانی در مورد این سؤال که آیا رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی منوط به این توافقنامه بود و این نوعی امتیاز گیری است، پاسخ داد: در پای این سند امضا وزیر وجود دارد و فکر نمی‌کنم هیچ‌یک از مجمع نمایندگان استان‌ها کشور به این صراحت و قاطعیت امضا وزیر  را در پای تفاهم‌نامه ای داشته باشند و این پیمان اولین بحثی بوده که ما در این زمینه داشتیم.
 
وی در خصوص اینکه آیا این نوع امتیاز گیری در مجمع نمایندگان دیگر استان و یا خود نمایندگان هم اجرا می‌شود، بیان کرد: نمایندگان دغدغه توسعه منطقه و استان خود را دارند و قطعاً استان‌های دیگر هم‌چنین مطالباتی و اقداماتی دارند، مثلاً خوزستان و یا کردستان مطالبات خاص خود رادارند؛ قطعاً نمایندگان برای اینکه تضمینی از وزرا و دولت برای تسریع در رفع مشکلات استان و حوزه انتخابیه خود بگیرند، اقدام کرده و قطعاً چنین نگاهی وجود دارد.

 
کلمات کلیدی : مجلس شورای اسلامی+رای اعتماد به وزرا+زنگنه+وزیر نفت+استان گیلان
 
سجاد
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۴:۳۳:۱۱
متاسفم!!!!
آقای زنگنه در دفاع از خودشون گفتند من وزارت نمیخواستم ! چهار سال پیش دکتر توکلی عدم صداقت ایشان گوشزد کردند اما .... (4528704) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۷:۰۴:۴۶
همین وعده ندادن ها و لابی نکردن ها باعث شد که بی طرف رای نیاره
وای به حال این مجلس (4528928) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۲۲:۱۰:۴۲
عمکرد بیطرف در مورد سدها بخصوص کتوند که فاجعه ببار آورد مثبت نیست (4529243) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۱:۴۲:۴۹
تکرار می کنم به هر دو لیست رای بدهید (4529426) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۲۳:۲۳:۲۰
نماينده بايد مدافع حوزه انتخابيه خودش باشه اينم يه راهشه (4529315) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۹:۵۷:۰۸
نبایستی اول کار کارشناسی انجام گردد و بعد وعده و وعید داده شود؟؟//
از ماست که برماست... (4529635) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۹:۵۵:۲۶
شما مگه ایران زندگی نمی کنین؟ (4529630) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۴:۳۷:۰۱
کار غیر قانونی انجام نشده. خواسته های مکتوب هم طبق قانون هستند و توقع نامعقولی نیست که نمایندگان از این فرصت برای توسعه استانشون استفاده کنند. (4528707) (alef-13)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۴:۴۹:۴۱
اين هم يك مدل رشوه دادن هست (4528733) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۵:۱۲:۲۱
وای به حال ملتی که کارگزارانش اهل رانت باشند (4528775) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۵:۳۰:۴۷
متاسفانه نمایندگان مجلس از حدود وظایف خود تعدی می کنند و این تنها مربوط به رای اعتماد وزرا نیست در شهرستانها نماینده ها مالک تام اموردولتی و اداری شدند و عزل و نصب ها و حتی استخدامی ها با نظر اونها انجام میشه. (4528803) (alef-13)
 
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۵:۳۵:۲۱
متاسفانه همین چیزها باعث میشه درجا بزنیم. وزیر برای رای گرفتن قول چیزهایی رو میده که ممکنه اصلا توجیه نداشته باشه. (4528809) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۵:۴۳:۱۰
همشهری های آقای نوبخت هر کاری می توانند بکنند (4528820) (alef-13)
 
مجتبي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۵:۴۷:۰۴
واقعا درست گفته اند كه دشمن دانا به از نادان دوست آخه پتروشيمي در شمال كشور با چه توجيهي ؟ پتروشيمي در جنوب مگر باعث اباداني و رونق شد كه حالا در شمال به دنبال راه اندازي آن هستيد ؟ به ماهشهر و عسلويه بياييد اگر اثري از آباداني و پيشرفت ديديد آن موفع براي شمال به دنبال ساخت مجتمع هاي پتروشيمي باشيد شمال كشور با آن پتانسيل عظيم جذب توريست و استعداد فراوان كشاورزي چرا بايد به دنبال صنعتي باشد كه يك صنعت آلوده كننده و از بين برنده ي محيط زيست است ؟ (4528826) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۷:۱۸:۲۵
گل گفتی.
فردا از ماهشهر عازم گیلانم برای فرار چند روزه ازآلودگی.
پتروشیمی برای ماهشهر جز آلودگی و گرانی چیزی نیاورده است. (4528944) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۸:۳۱:۴۴
احسنت. شمال و پتروشیمی!!.همه طبیعت و جنگل ها را از بین بردید آخر یه مقدار فکر کنید!! (4529030) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۶:۲۱:۲۵
در کل کار درستی نیست ولی بالاخره نمایندگان هم مسول شهر و استان خودشون هستن باید برای بد قولی وزرا اهرمی داشته باشن .ولی ای کاش مشکل مردم واقعا حل بشه و زیر همین توافق هم نزنن . (4528856) (alef-13)
 
کند ذهن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۶:۲۱:۴۷
سلام .

خدا کنه همه تفاهم نامه ها همینجوری باشه . همه موارد کلان و به نوعی ملی (4528857) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۷:۲۷:۲۸
وقتی رای خریدیدنی باشه اینه دیگه علی برکت الله (4528956) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۷:۳۶:۰۲
من نمیدونم این نماینده ها چی فکر میکنن واقعا آاقای زنگنه یا هر وزیر نفت دیگه ای نفت بشکه ای دو تا پنج دلار هزینه در هر بشکه تو خلیج فارس با میادین مشترک ول کنه بره تو خزر تو عمق دو هزار متری که هزینه استخراج بشکه ای بالای بیست دلار سرمایه گذاری کنه؟!!! (4528962) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۷:۴۰:۱۱
با چند تا سوله ماست بندی شمال اشتغال زایی نمی شه صنایع های تک و کارخونه از نون شب واجب تره (4528968) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۷:۴۸:۴۷
لطفا شلوغ نکنید بی جهت!
اولا کجای این تفاهم نامه نوشته که شرط رای اعتماد انجام این کارهاست؟
دوما مگه مجمع نکایندگان استان گیلان کلا چند نفر هستند که بخوان در تایید یا عدم تایید آقای زنگنه نقش ایفا کنند؟ تهران به این عظمت کلا 30 تا نماینده داره!
گیلان فوقش 4-5 نفرند.
سوما آقای زنگنه از مجلس اصول گرای قبل رای اعتماد گرفت. چرا فکر می کنید با عملکرد فوق العاده ای که داشته لازم بوده برای رای گرفتن از مجلس معتدل و اصلاح طلب چنین کاری بکنه؟
چهارما یه بچه هم می فمه که نباید چنین گافی بده اون هم به صورت مکتوب. واقعا آقای زنگنه این قدر ساده تشریف دارن؟ (4528984) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۰:۰۱:۱۵
پس چرا امضا کرده؟آیا یک وزیر بایستی همه درخواستی رو امضا کنند؟ (4529642) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۷:۵۵:۲۸
برق و چاه اب چه ربطی به زنگنه داره (4528993) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۰۹:۵۱:۵۷
طبق قانونی که قبلا دولت تصویب کرده این مورد برعهده وزارت جهادکشاورزی و وزارت نفت بوده.
وزارت نفت به تعهداتش عمل نکرده نمایندگان شرط کردند که اگه رای بدیم این چند مصوبه را که وزارت نفت اجرا نکرده باید اجرا کند (4534576) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۸:۰۷:۵۲
مگه وزیر در برابر نماینده ها مسول نیست؟ خب چه نیازی به توافق نامه ی مستقل؟
خب معلومه که بحث رانتخواری و ... است (4529009) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۲۱:۳۲:۳۶
تنها راه حل انتخابات استانی هست (4529197) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۲۲:۰۷:۴۰
اینکه در شمال پتروشیمی بزنند از نظر محیط زیستی برای منطقهبخصوص شمال صحیح نیست. ولی استخراج نفت از دریا چه مانعی دارد ولی اینکه نماینده گان یک وزیر را برای انجام یک کار یا پروژه ای که برای کل کشور سود آور است تحت فشار بزارند کار مثبتی است نه باج دهی. خوشت نیومد سانسور کن (4529237) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۹:۵۹:۰۲
تمامی شهرها خواهان پتروشیمی هستند.چرا به شمالها قول داده؟/
اسم این چی می تونه باشه؟؟؟ (4529640) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۲۳:۵۵:۳۵
برای خودشون که نگرفتن، برای مردم گرفتن. البته احداث پتروشیمی در شمال واقعا بدسلیقگی است (4529348) (alef-13)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۰:۱۷:۳۴
برق دار کردن چاه های کشاورزی چه ربطی به وزارت نفت داره که باید براش بودجه بده؟امان از مجلس امان (4529364) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۰:۱۷:۵۸
در سال 1380 هم آقای زنگنه با نمایندگان استان مازندران که غالباً اصلاح طلب یا چپ تند بودند همین گونه معامله داشتند .
من همان موقع در جریان آن گفتگوهای این معامله بودم و از آن تاریخ به بعد ، شخصیت مهندس زنگنه نزدم خاکستری شده است .
داستان مفصل است .
مهندس زنگنه شایسته نبود که خود را ارزان مورد معامله قرار دهند . (4529365) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۰:۳۵:۱۵
از رای دادن به روحانی پشیمانم مث ... (4529381) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۷:۴۷:۲۷
چه اشکالی داره که نماینده ها خواسته هاشون رو از ابتدا شفاف بگن؟ بالاخره در 4 سال آینده قراره پیگیر مطالباتشون باشن دیگه. تازه زنگنه هم قولهای عجیب و غریبی نداده همه رو منوط کرده به بودجه و سرمایه و برنامه های ملی. خیلی هم خوب (4529486) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.