نظر منتشر شده
۴۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 302563
روز اعلام پذیرش رسمی توافق هسته ای فرا رسید؛ تحریم ها کی لغو می شوند؟
بخش خارجی الف، 26 مهر 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۰
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، دیروز قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام را برای اجرا به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد.

کلیات طرح در جلسه علنی روز یکشنبه (۱۹مهر) به تصویب رسیده بود و جزئیات آن نیز در روز سه‌شنبه (۲۱مهر) مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت و شورای نگهبان نیز مصوبه مجلس را بدون هیچگونه تغییری در روز ۲۲ مهر تایید کرد. توافق بر سر مفاد برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) ۲۴ تیرماه از سوی محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی اعلام شد. در این برنامه چند تاریخ مشخص و کلیدی وجود دارد که به مثابه نقشه راه می باشند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

۱- روز نهایی‌شدن: روز ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵، برابر با ۲۳ تیر ۱۳۹۴ است؛ که طبق پیش‌بینی برجام بافاصله چند روز از آن (یعنی در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۵، برابر با ۲۹ تیر ۱۳۹۴)، قطع‌نامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت تصویب شد و برجام را تأیید کرد. متعاقب جمع‌بندی مذاکرات برجام، طرف‌ها و شورای امنیت آن را تائید خواهند نمود.

۲- روز قبول توافق: حداکثر ۹۰ روز بعد از تصویب قطع‌نامه در شورای امنیت (۱۸ اکتبر ۲۰۱۵، برابر با ۲۶ مهر ۱۳۹۴) است. در این روز، برجام و تعهدات مندرج در آن وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

۳- روز اجرا: زمانی است که آژانس اعلام کند همه طرف‌ها اقدامات مقدماتی مربوط به خود را انجام داده‌اند. تاریخ مشخصی برای روز اجرا تعیین نشده است.

۴- روز انتقالی: هشت سال پس از روز قبول، یا زودتر (در صورت تجویز آژانس) است که در آن تحریم‌های بیشتری برداشته خواهد شد و بخشی دیگر از محدودیت‌های هسته‌ای ایران هم لغو خواهد شد.

۵- روز پایان قطع‌نامه شوراي امنیت سازمان ملل متحد: ۱۰ سال پس از روز قبول است. در این روز، قطع‌نامه ۲۲۳۱ خاتمه خواهد یافت. این درواقع به معنی خاتمه تمامی قطع‌نامه‌های پیشین تحریم‌کننده ایران نیز خواهد بود.

در واقع امروز یکشنبه روز قبول توافق هسته ای است که ایران و شش قدرت بزرگ جهان در ماه ژوئیه به آن دست یافتند. امروز دولت اوباما و اتحادیه اروپا زمینه را برای لغو تحریم ها آماده خواهند کرد. رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود را در این زمینه به طور رسمی به کنگره ابلاغ خواهد کرد و به وزارت خانه های امور خارجه، خزانه داری، اقتصاد و دادگستری دستور خواهد داد خود را برای اجرای اقدامات لازم آماده کنند. اتحادیه اروپا نیز اقدامات مشابهی انجام خواهد داد.

طبق گزارش واشنگتن پست اعلام عمومی این خبر که حرکت برای لغو تحریم ها آغاز خواهد شد به ایران پیام خواهد داد که می تواند برچیدن بخش های مهمی از زیرساخت های هسته ای خود را آغاز کند و اگر ایران به شیوه ای مطلوب فعالیت های هسته ای خود را کاهش دهد، تحریم های بین المللی برضد این کشور لغو خواهند شد. طبق گزارش این روزنامه تازمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید نکند ایران به تمام تعهداتش عمل کرده است، هیچ تحریمی لغو نخواهد شد و این روندی است که آمریکا آن را شش تا نه ماه برآورد کرده است. ایران که اصرار دارد تحریم های این کشور هرچه سریعتر لغو شود، گفته است این کار را ظرف دو ماه انجام خواهد داد.

به گزارش پولیتیکو بسیاری از کارشناسان هسته‌ای از جمله کارشناسان فنی وزارت انرژی آمریکا که در مذاکرات هسته‌ای ایران حضور داشتند معتقدند که ایران برای تکمیل روند خود بر اساس توافقنامه دست کم به شش ماه یا بیشتر نیاز دارد. این روند شامل دمونتاژ و ذخیره سازی هزاران سانتریفیوژ، تغییر هسته راکتور اراک برای جلوگیری از تولید پلوتونیوم و کاهش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده است.

حسن روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی هفته پیش خود عنوان کرد: هفته آینده پایان ۹۰ روز و آغاز اجرایی شدن برجام است که البته می‌توانست این اجرایی شدن برجام را زودتر آغاز کنیم در این زمان نیز دو طرف باید اقدامات خود را آغاز کنند که تا نهایی شدن این تعهدات و اقدامات یکی دو ماه طول خواهد کشید که در نهایت تحریم‌ها برداشته می‌شود و فضای جدیدی پیش روی ملت ایران قرار می‌گیرد.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست اقداماتی که اوباما روز یکشنبه انجام خواهد داد به سرمایه گذاران خارجی اطمینان می دهد به زودی قادر خواهند بود بدون هیچ مشکلی از جانب دولت آمریکا در ایران به تجارت بپردازند.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، نیز روند و نقشه راه اجرای توافقنامه را این گونه توضیح می دهد: اتحادیه اروپا دوشنبه آینده به محض تصویب اجرای برجام ،لغو تحریم ها علیه ایران را به صورت رسمی اعلام می کند، رییس جمهوری آمریکا نیز رسما بخشی از تحریم های ایران را لغو و بخش دیگر را تعلیق می کند. اما تاریخ اجرا زمانی تعیین خواهد شد که جمهوری اسلامی ایران طبق تعهد در برجام قدم هایی در مورد نطنز، فردو و اراک بردارد که این کار طبق یک نقشه راه و در مدت ۴۵ تا ۶۰ روز انجام می شود. معاون رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد: اواخر آذر و اوایل دی ماه شاهد اجرایی شدن برجام باشیم.

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران نیز درباره برنامه های پیش روی ایران و ۱+۵ برای اجرای برجام گفت: با توجه به اینکه روال قانونی در ایران طی شده و روال قانونی در کشورهای ۱+۵هم پیش از این طی شده بود، روز یکشنبه راس موعد ۹۰ روز را روز تصویب یا - Adoption Day - اعلام خواهیم کرد. در این روز اقای ظریف و خانم موگرینی بیانیه مشترکی صادر می کنند و طبق برجام در همان روز شورای وزیران اتحادیه اروپا تحریم های اروپا را لغو می کند و رییس جمهور امریکا هم دستورات اجرایی را لغو و اجرای تحریم های کنگره را متوقف خواهد کرد. اینها رسما اعلام خواهد شد.

عراقچی در عین حال خاطرنشان کرد: قوانین لغو تحریم ها زمانی اجرایی خواهد شد که ایران هم اقدامات خود را انجام دهد و پس از آن در روز اجرایی شدن، لغو تحریم ها جنبه عملی به خود خواهد گرفت. وی ابراز امیدواری کرد که این روز ظرف یک تا دو ماه آینده باشد.

نکته دیگر این است که بر اساس توافق هسته ای، تحریم های برقرار شده علیه ایران در ازای محدود شدن برنامه هسته ای لغو خواهند شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، نهاد نظارتی سازمان ملل متحد برای نظارت بر فعالیت های هسته ای کشورهای عضو این سازمان، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ایران در موعد مقرر یعنی تا روز پنجشنبه اطلاعات درخواستی درباره پرسش های معوقه مربوط به فعالیت های گذشته و حال هسته ای خود را در اختیار آژانس قرار داد و این کار کامل تکمیل شد.
 
کلمات کلیدی : برجام، ظریف، جان کری
 
عین میم
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۶:۵۴:۱۱
سوال: تحریم ها کی لغو می شوند؟

مقدمه:
متن برجام به این موارد صراحت دارد

1- تعداد قابل توجهی از تحریمهای مورد انتظار مردم لغو نمی شوند.
2- تعداد قابل توجهی از تحرمها تعلیق می شوند نه لغو
3- مواردی هم که لغو می شوند چند قبضه مشروط هستند.

جواب:
لغو تحریمهایی که بناست لغو شوند به شروط تعیین شده ، یعنی نظر دل بخواهی آمریکا بستگی دارد.
پس نتیجه ای این می شود که آمریکا با احساسات خوش باوران بازی خواهد کرد و یک وفاق ملی بر علیه آمریکا را در ایران و سایر کشورها تشکیل خواهد داد.

آنوقت ملت ایران با اعتماد به داشته های خودتحریمها را بر باد خواهند داد. (3266870) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۲۸:۴۹
بنده و تمام همکارام از سال 92 بخاطر همین تحریمها و مدیریت غلط از کارم و از شهرم با وجود زن و بچه تصویه حساب داده شدم و کوچ اجباری کردم و از اول امسال هم به مدت 7 ماهه بیکارم با داشتن مدرک مهندسی و سابقه کار!!! (3267133) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۲۹:۳۶
کی از تاثیرات هسته ای این است که پروازهای ایران ایر به خارج از کشور از 75 پرواز در هفته به 15 پرواز در هفته رسیده است . آیا میدانید با کم شدن 60 پرواز در هفته چند نفر بیکار می شوند از جمله گروه پروازی و گروه تکنسین پروازها و کترینگ تهیه غذا و .....
جدای از بیکاری این تعداد کارمند درآمد ارزی نیز نصیب شرکت های هواپیمایی خارجی هم می شود که مسافران این مسیر را جذب شرکت خود کرده اند . یعنی اگر ایران ایر پرواز داشت ارز حاصل به داخل کشور بر می گشت ولیکن در نبود ایران ایر شرکت های خارجی ارز گیرشان آمد (3267134) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۳۳:۲۱
من خودم فوق ليسانس هسته اى دارم و بيست سال سابقه در راكتور اتمى ، در ، در مقايسه با انرژى حاصل از گاز و نفت خيلى گران است ، اما از نظر علمى بخصوص در آينده انرژى حاصل از گداخت اتمى عناصر فراوان در طبيعت مثل هيدرژن ارزانتر از شكست اورانيم است
بنابرايندلواپسان به شكست سياسى توجه دارد كه هشت سال تمام در آمد كشور را هزينه كردند يا در چاه يا جيب ويل دوستان ريختند (3267146) (alef-13)
 
متحیر
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۲۴:۲۵
قرار نیست گشایش خاصی حاصل شود چرا که خود دولتی ها که قبل از توافق ، مهمترین راه حل مشکلات کشور را مذاکره معرفی می کردند حالا می گویند پول های بلوکه شده پیش خرج شده و با فرار به جلویی دیدنی می گویند ما با این مذاکرات سایه جنگ را از سر کشور برداشتیم ( امری که خود آمریکایی ها مثل اوباما خلافش را کرارا گفته اند) تا اینکه مردم به این راضی باشند که اگر مشکلی حل نشده حداقل از بروز جنگی ویرانگر جلوگیری شده
خیلی جالب است دولت از مردم رای گرفت که با مذاکره تحریم ها را رفع کند حالا می گوید از جنگ جلوگیری کردیم!
واقعا این دولت در مدیریت افکار عمومی خیلی استاد است و از این رو ،سیادت و آقایی حق چنین دولتی است که می تواند با فضاسازی و پیاده کردن عملیات های روانی گوناگون و مناسب ، علی رغم انجام کار خاصی کشور را مدیریت کند. (3267261) (alef-13)
 
متحیر
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۲۴:۴۵
قرار نیست گشایش خاصی حاصل شود چرا که خود دولتی ها که قبل از توافق ، مهمترین راه حل مشکلات کشور را مذاکره معرفی می کردند حالا می گویند پول های بلوکه شده پیش خرج شده و با فرار به جلویی دیدنی می گویند ما با این مذاکرات سایه جنگ را از سر کشور برداشتیم ( امری که خود آمریکایی ها مثل اوباما خلافش را کرارا گفته اند) تا اینکه مردم به این راضی باشند که اگر مشکلی حل نشده حداقل از بروز جنگی ویرانگر جلوگیری شده
خیلی جالب است دولت از مردم رای گرفت که با مذاکره تحریم ها را رفع کند حالا می گوید از جنگ جلوگیری کردیم!
واقعا این دولت در مدیریت افکار عمومی خیلی استاد است و از این رو ،سیادت و آقایی حق چنین دولتی است که می تواند با فضاسازی و پیاده کردن عملیات های روانی گوناگون و مناسب ، علی رغم انجام کار خاصی کشور را مدیریت کند. (3267263) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۷:۰۸:۱۶
دلواپسان که زمانی قطعنامه ها را کاغذپاره میخواندند حالا برای وضعیت تحریم ها دایه مهربان تر از مادر شده اند...

دست از سر مملکت بردارید آقایان. (3266890) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۷:۴۸
همین دلواپسان مملکت را حفظ کرده اند اگر به خوش خیالها بود که الان ایران ضمیمه داعش شده بود. (3267099) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۳۷:۴۸
شما مثل اینکه یادتون رفته هسته ای را تعطیل کردید برای تحریم!
چرخه کارخانه ها و چرخ انرژی هسته ای حرف کی بود
حالا چرخ هسته ای ایستاده همه منتظر چرخ کارخانه ها هستند.... (3267290) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۴۳:۵۵
یعنی شما میگی تحریم ها بمونه سر جاش چون کاغذ پاره اس؟ (3267307) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۴:۳۷:۳۰
دوست "خیال راحت" عزیز

یه زمانی تحریم داریم ولی همزمان داریم اقدامات خودمون رو هم انجام میدیم.. ولی الان داریم به زمانی میرسیم که هم فعالیت هامون رو متوقف می کنیم و هم تحریم ها و تهدید ها ادامه داره... حالا شما داری میگی خوب اون موقع هم تحریم داشتیم...
درسته اون موقع هم داشتیم ولی جلوی پیشرفتمون گرفته نشده بود

واقعا درک این مطلب انقدر سخته؟؟ (3267760) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۷:۲۳:۲۴
دوستان چند نکته در مورد وضعیت تحریمهای روسیه و رقابت روسیه با غرب و تاثیر آن بٔر آینده ایران و تحریمها:

۱- روسیه هم اینک تحت تحریم آمریکا و غرب قرار گرفته و قیمت نفت و گاز یعنی‌ همه منبع درآمد روسیه ظرف یکسال از ۱۱۵ دلار به ۵۰ دلار کاهش یافته و در نتیجه تورم به بالای ۱۷ درصد، ارزش روبل نصف، رشد اقتصادی منفی‌ ۴ درصد شده...

۲- چنین اقتصادی عملا در دو جبهه اوکراین و سوریه مجبور به پرداخت هزینه عظیم جنگی و حمایت از مردم شرق اوکراین شده و اخیرا جبهه‌ سومی‌ برای روسیه در تاجیکستان در حال باز شدن است و روسیه مجبور شده دوباره تا ۱۰ هزار نیروی روسیه را در مرز تاجیکستان افغانستان برای جلوگیری از نفوذ سلفی‌ها به آسیای مرکزی و روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان مستقر کند

۳- روسیه دارای ۷۰۰ میلیارد دلار بدهی است و با تحریمها و کأهش ارزش نفت هر روز اقتصاد آن به مرز خطر بیشتر نزدیک می‌شه

۴- چین ضمن سرزنش آمریکا و روسیه رسما اعلام کرد که در مورد سوریه هرگز دخالتی به نفع روسیه نخواهد کرد( هر چند در گیر شدن روسیه و آمریکا برای چین خبر خوبی‌ است)

وقتی‌ همه اینها را کنار هم بگذاریم متوجه میشویم گذر زمان شدیدا به ضرر روسیه و به نفع آمریکا و غرب است.... نتیجه محتوم که به دور از احساس و آرزو همان ۲+۲=۴ است.... یعنی‌ روسیه در چند ماه و حداکثر تا دو سال دیگر سحریی‌ جز کنار آمدن با غرب ندارد مگر اینکه به همه منطق و آمارها مانند مدیر جهانی‌ و اخیرا آقای نوبخت که رشد اقتصادی کشور را مثبت ۱ دانسته شک کنیم...

نتیجه اینکه از آنجا که در دنیای غرب و آمریکا ، از نظر آنها ایران رسما در جبهه روسیه و پوتین قرار گرفته ، آنها با ایران و تحریمهای آن همان برخوردی را خواهند داشت که با روسیه و پوتین .... ولی‌ شاید هنوز دیر نشده باشد، اگر در کشور آزموده را نخواهیم باز بیازماییم (3266904) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۷:۴۷:۲۹
لطف یکی منو توجیه کنه اگه قراره که ما زیر بار برجام بریم و دلار هم هر روز بالاتر بره و چرخ اقتصاد هم نچرخه و مردم هم ارزونی رو حس نکنن (با ارزون نشدن دلار) چه دلیل منطقی داره اینکار ؟؟ (3266938) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۸:۵۳
خب نرو زیر بارش که دلار همونطور که یکشبه از 1000 به 2700 رسید الان از 3400 به 10000 تومان برسه
اونوقت بشین و بگو کاش میپذیرفتیم
آقایون خانوما این برجام تنها و تنها یک فایده دارد
جذب سرمایه های خارجی که پیش از این منع شده بود اگر و تنها اگر امنیت کافی از سرمایه گذاری را احساس کنند که آنهم وظیفه دولت است
تا فرصت هست باید از این امکان استفاده کرد چون مطمئن باشید آمریکا همان تحریمها را با بهانه های جدید برمیگرداند (3267103) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۳۴:۰۳
سلام دوستان شما قدر انرژی هسته ای را نمی دانید و سخن می گویید چون
ما نتوانستیم از تحرمها خوب استفاده کنیم اما بعضیها توانستند صاحب خانه و کار و شغل شوند و کاسبی کنند حداقل مردم چین که خوب استفاده کردند (3267147) (alef-3)
 
آرمان
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۵۷:۴۵
شما که انقدر دنبال توجیه شدنی به من بگو تو دولت قبل که تحریمهارو کاغذ پاره میخوندن با چه توجیهی براش.ن سوت و کف میزدی؟!!!! (3267199) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۱۴:۱۲
دوست عزیز من برای دولت قبل سوت و کف نمی زدم که بزرگترین ضرر عمرم از 3 برابر شدن دلار خوردم ولی الانم هیچ تغییری نکرده (3267234) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۲۴:۴۴
از امروز اجرای تعهدات ایران انجام می شود بعد تایید اژانس (3267262) (alef-13)
 
دانشجو
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۷:۵۱:۰۸
اقای روحانی و جناب اقای ظزیف خسته نباشید بهترین دیپلماسی را داشته اید ایران را که دولت قبل به نابودی برده بود نجات دادید بعد ها ثمره ان روشن خواهد شد (3266947) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۲۵:۲۵
دقیقا مثل توافق سعد اباد که ثمره اش در دولت بعد با تحریم همراه شد (3267265) (alef-3)
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۷:۵۹:۵۶
با اين بمب هوا كردن ها هم حتما منتظر لغو تحريم ها بايد باشيد. (3266965) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۱:۳۱:۲۳
یعنی شما توقع داری آزمایش نکنیم و کشور درجا بزنه؟ (3267402) (alef-3)
 
محمدم
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۸:۴۶:۴۰
مطمئنم همه چی ارزون میشه حداقل دلار به 2700 میرسه اینطوری اکثر اجناس بیست درصد افت میکنن
روزهای خوب داره میاد (3267035) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۹:۵۲
خوش خیالها !!!!!!!!!!!! (3267108) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۴۱:۲۲
خدا از دهنت بشنوه ولی فعلا که خبری نیست !! (3267168) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۲۶:۰۲
تو بودجه 95 دلار حداقل 3000 تومان (3267267) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۳۶:۱۰
یک گوشه ی ذهنتون این رو ثبت کنید : دلار 3000 تومن هست و خواهد بود تا یه مدت زیادی! به امید ارزونی، بازار رو راکد نگه ندارید! (3267285) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۷ ۰۸:۰۴:۴۲
شما چرا از راکدی بازار می ترسی؟ راکدیب ازار بخشی از روند طبعی اقتصاده تا عرضه کننده خودش رو به قیمت تعادلی برسونه ولی متاسفانه عرضه کننده های ما هم سازمان یافته هستن هم رانت دارن و این کار رو نمی کنن پس بذار تو رکود بمونن. (3268872) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۰۹:۲۶
تا وقتي كه موشك آزمايش ميكنين همين آشو و همين كاسس. (3267079) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۲۶:۴۷
اگر موشک نباشه که تو هم باید مثل کشور های همسایه در اردوگاه های پناهندگی زندگی کنی که (3267268) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۳۶:۲۷
کار خوبی میکنیم موشک آزمایش میکنیم. (3267286) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۰:۴۶
تحريمها مگه كاغذ پاره نبود؟مگه بي اثر نبود؟مگه نگفتين تازه خاصيت هم داره؟
پس بزارين باشه ديگه.چرا براي لغو شون عجله دارين؟ (3267082) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۴:۴۴:۲۷
فعلا که طبق گفته اقایان همین قطعنامه اخری هم کاغذ پارست چون ما نفهمیدیدم برنامه موشکی در قطعنامه است یا نه چون بارها گفتند ما به قطعنامه اهمیت نمی دهیم (3267774) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۱:۱۷
انجام آزمایش موشکی در این زمان و چند روز مانده به اجرای توافق و یک روز بعد از خروج ناو هواپیما بر آمریکا مشت محکمی بود بر آمریکای جهانخوار (3267083) (alef-3)
 
تئو
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۰۹:۲۴:۵۸
من تو کف اونایی هستم که واقعا اعتقاد دارن تحرمها برداشته میشن و منتظرن که اون روز بیاد
امریکا در صحبت با رییس کره جنوبی صحبت از ارایه مدل برجام برای به زانو دراوردن کره شمالی کرده 2 روز پیش .
فاعتبرو یا اولی الابصار (3267119) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۰:۱۷:۱۵
آقاي روحاني قبلاً در يک اظهار نظر گفتن به خاطر تحريمها اجناس 10-15 درصد گرانتر به دست مردم ميرسه! واقعاً منتظرم ببينم 2 ماه ديگه با تعلیق یا لغو تحريمها آيا اجناس 10-15 درصد ارزانتر ميشه يا نه!! حالا 2 ما ماه هم نه، من 6 ماه به دولت فرصت ميدم! ببينيم و تعريف کنيم! (3267242) (alef-3)
 
محمد رضا
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۴:۴۱:۵۱
شانس اوردیم احمدی نژاد نیست وگرنه الان باید با هزار درصدی تورم روبرو بودیم تازه میگفت کاغذ پاره اس خودرو هم کیلویی چند خدایا شکرت که ... (3267770) (alef-13)
 
ف
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۲:۱۸:۰۷
دلواپسان اگر دلواپس مملکت بودند کشور در اين موقعيت ضعف قرار نميگرفت! دلواپسان دلواپس جيب خود هستند که از دکان تحريم پر کرده اند! و خوش خيالي انگي است که دلواپسان به مردم و اقشار رنج کشيده اين مملکت ميدهند که اميدوارند دست دلواپسان از خوان ثروت اين مملکت کوتاه شود بلکه حق خود را باز يابند! لطفا منتشر کنيد (3267480) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۳:۴۵:۱۲
عجله نکنید زیاد. چرا هول میشین. لغو تحریمها از دوشنبه شروع میشه ولی بطور عملی از دو.ماه آینده . اونهم تحریمهای هسته ای فقط.
خیلیها منتظر غبارالود کردن فضا هستن. مسوولین بارها تاکید کردن و قضیه را روشن کردن. (3267640) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۴:۱۵:۲۲
بازار کساد نیست از میزان تقاضای مردم بیشتر است فروشگاهها دستفروشان فروشندگان در مترو و مگر مردم چقدر نیاز دارند در هر محله ای یک مرکز خرید خیلی بزرگ است در هر کوچه پس کوچه ای مغازه است دستفروش هست ووووو بابا در کل منطقه خاور میانه اینقدر فروشندگی نیست برای شغل باید فکر دیگری کرد نه اینکه فروشگاه بزنند و کرایه کنند مغازه تازه دستفروشان بمانند در ضمن ان روزها که تحریم روی تحریم میامد و ذوق میکردید و با دمتان گردو میشکستید و فریاد پیروزی سر میدادید کجا بود این انتظار برای لغو تحریمهایی که شما باعثش بودید حالا منتظر لغو تحریمهایی هستید که خودتان بانی ان بودید (3267705) (alef-13)
 
ايران وطن من
۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۳:۴۴:۵۹
جالب بود ممنون (3405917) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.