توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426089
دیابت؛ سرطان سرخرگ‌ها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
دبیر علمی کنگره قلب و فناوری‌های نوین گفت: بیماری‌های غدد داخلی به خصوص تیروئید و دیابت می‌توانند تاثیر شدید و مخربی بر سیستم قلبی عروقی داشته باشند؛ از این رو از دیابت به عنوان سرطان سرخرگ ها یاد می شود.

به گزارش  ایرنا، دکتر مسعود اسلامی در آستانه ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب و غدد، قلب و اعصاب همچنین اظهار کرد: کنترل دقیق قند و چربی خون بیماران دیابتیک، ریسک عوارض قلبی و مغزی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

وی با اشاره به این که بیماری‌های قلبی، منجر به عوارض مغزی نظیر سکته مغزی شده و یا گاهی بیماری قلبی با علائم عصبی تظاهر می‌کند، گفت: بیماری‌های مغز و اعصاب نیز می‌توانند منجر به عوارض قلبی عروقی شوند.

اسلامی با بیان این که انسولین‌ها و داروهای جدید خوراکی پایین آورنده قندخون، در کنترل قندخون بسیار موثر هستند، درباره مبتلایان به بیماری تیروئید نیز گفت: بارها بیمارانی با کندی ضربان قلب برای گذاشتن باطری قلب یا همان 'پیس میکر' معرفی شده اند، در حالی که آزمایش ها نشان می دهد که علت کم کاری تیروئید است و صرفا با مصرف قرص تیروئید ضربان قلب انها به حد طبیعی افزایش یافته و نیازی به پیس میکر نخواهد بود.

دبیر علمی کنگره قلب و فناوری‌های نوین اضافه کرد: در سال های اخیر با درمان های دارویی و غیردارویی جدید، توانسته‌ایم تا حد زیادی جلوی عوارض مغزی بیماری های قلبی را بگیریم. برای مثال کنترل مناسب تر فشارخون بالای شریانی نقش بارزی در کاهش سکته های مغزی و استفاده ار روش های الکتروفیزیولوژی و یا داروهای جدید نقش مهمی در جلوگیری از عوارض مغزی نامنظمی های قلبی دارد.

وی افزود: گاهی اوقات داروهایی که برای درمان بیماری های قلبی مصرف می شوند، مثلاً مهارکننده بتا می تواند باعث بروز عوارض عصبی نظیر افسردگی و یا عوارض غدد نظیر افزایش قندخون شوند.

اسلامی با تاکید بر لزوم همکاری بین تخصصان متخصصان قلب با متخصصان مغز و اعصاب در درمان بیماران گفت: برعکس داروهای غدد مانند لووتیروکسین می تواند باعث تپش قلب شود. همچنین مصرف برخی داروهای مغزی باعث نامنظمی‌های شدید قلبی می شود؛ بنابراین همکاری مشترک بین این تخصص ها ضرورت دارد.

دبیر علمی کنگره قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب و غدد، قلب و اعصاب گفت: این کنگره به همت انجمن آترواسکلروز ایران و با همکاری انجمن نورولوژی و سکته مغزی ایران و انجمن غدد برگزار می‌شود.

اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم که در آینده شاهد برگزاری کنگره‌های مشترک با همکاران متخصص رشته‌های دیگر مانند سرطان، خون، گوارش، طب ورزشی و بیهوشی باشیم.

ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد 14 و 15 بهمن ماه در پژوهشگاه نیرو برگزار می‌شود.
 
کلمات کلیدی : دیابت + سرطان سرخرگ‌ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.