توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 368183
سرنوشت محافظان دیکتاتور سابق لیبی چه شد؟
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۰
محافظان زن دیکتاتور سابق لیبی به سرنوشت‌های متفاوتی دچار شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، " معمر قذافی " دیکتاتور سابق لیبی که بر این کشور حکومت می‌کرد زنان محافظ بسیاری را به خدمت گرفته بود و در تمام سفرهای این محافظان نیز او را همراهی می کردند.این محافظان به طور رسمی(راهبه‌های انقلابی) و توسط رسانه‌های غربی(گارد آمازونی) نامیده می‌شدند و گردانی متشکل از حدود ۴۰ الی ۴۰۰ محافظ معمر قذافی، رهبر سابق لیبی را همراهی می کردند که تمامی اعضای آن زن بودند .

حضور محافظان زن قذافی به حدود دهه ۱۹۹۰ بازمی‌گردد. معمر قذافی در سفرهایش ۱۵ نفر از محافظان زن را همراه می‌برد تا از وی مراقبت کنند.طبق یکی از اسناد منتشره توسط ویکی لیکس، در سال‌های آخر حکومت معمر قذافی وابستگی او به محافظان زن خود کاهش یافته بود به طوری که در سفرش به نیویورک تنها یک محافظ زن او را همراهی کرده است. محافظان زن قذافی تنها از لیبی نبودند و دخترانی از دیگر کشورهای عربی و حتی کوبا نیز در آن عضویت داشتند. معمر قذافی همه محافظان را به نام دختر خود "عایشه" صدا می‌زده‌است.

قذافی به این دلیل زنان را محافظ خود قرار می‌داده که معتقد بود شلیک کردن به زنان، برای مردان عرب دشواری به همراه دارد. ولی عده‌ای معتقد بودند که این کار جزوی از رفتارهای غیرمعمول و مشهور قذافی و همچنین علاقه وی به جمع‌کردن زنان جوان پیرامون خود بوده‌ است.

به دنبال جنگ داخلی لیبی و سقوط طرابلس به دست نیروهای هوادار شورای ملی انتقالی، یکی از محافظان ۱۹ ساله زن قذافی به نام "نسرین منصور الفرقانی" مدعی شد که قذافی و پسرانش به محافظان تجاوز جنسی می‌کرده‌اند. او همچنین گفته‌بود آنها محافظان را مجبور می‌کردند تا معترضان را بکشند، و در غیر این صورت خودشان را می‌کشتند.

**ریزترین مسائل قذافی زیر ذره بین پرستاران ویژه دیکتاتور لیبی

گفتنی است چهار زنی که همیشه پشت سر قذافی بودند و مانند دیگر محافظان وی یونیفرم نظامی بر تن می کردنددر حقیقت پرستاران ویژه قذافی بودند.آنها دوره های پرستاری و امداد رسانی را گذرانده تا در صورت بروز هرگونه مشکل جسمی برای دیکتاتور لیبی، به داد او برسند و مشکل وی را برطرف کنند؛ البته آنها کارهای شخصی قذافی را نیز انجام می دادند. دیکتاتور لیبی حتی در سفرهای بین المللی خود، پرستارانش را همراهش می برد. البته آنان از کوچکترین مسائل زندگی "قذافی" آگاه بودند.

از شروطی که "معمر قذافی" برای این چهار پرستار و صد محافظ خود قرار داده، این بود که هیچ کدام از آنان تا هنگامی که او را همراهی می کردند، حق ازدواج ندارند. آنان یاد گرفته بودند که باید همه عمر خود را برای حفظ جان "قذافی" بگذرانند. هیچ یک از آنها حق گفت وگوی رسانه ای یا فاش کردن اطلاعات محرمانه آقای دیکتاتور را نداشتند.

گفتنی است دیکتاتور لیبی به اندازه ای به پرستاران خود علاقه داشت که در یکی از سفرهای بین المللی خود به کشور پرتغال که قرار بود پس از آن برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به ایالات متحده آمریکا برود وقتی به دلایل اداری ویزای یکی از این پرستاران صادر نشده بود، ساعاتی بعد "معمر قذافی" هواپیمای اش را از پرتغال به لیبی فرستاد تا آن پرستار را پیش خود بیاورد.

"معمر قذافی" تک تک محافظان و پرستاران خود را شخصا از دانشکده ای که برای آموزش محافظان و پرستاران تأسیس کرده، انتخاب می کرد و پیش از استخدام رسمی آنان، مجبورشان کرده که سوگند یاد کنند که تا آخر عمر به او وفادار بمانند و از همین روی، حق ازدواج ندارند.به همین دلیل محافظان زن قذافی همیشه به او وفادار بودند.

محافظان قذافی هیچ گاه مانند محافظان مرد با لباس شخصی ظاهر نمی شدند. همیشه لباس نظامی به تن دارشتند و این لباس ها از بهترین پارچه های موجود دوخته شده بود. آنها پس از گذراندن امتحان های سخت برگزیده می شدند و تا وقتی در خدمت قذافی هستند،حق ازدواج نداشتند.

لباس این دخترها بیش از چهار هزار دلار ارزش دارشت و شامل پوتین هم می شد. دوخت این پوتین ها، به گونه ای بود که پای آنها را به هیچ عنوان اذیت نمی‌کرد و در یک کلام، زمختی در طراحی و تولید لباس این محافظان جایی نداشت. وقتی یک دختر ساعت کارش تمام می شد باید حالت آماده باش خود را حفظ می‌کرد، چرا که قذافی هر لحظه، ممکن است بخواهد او را ببیند.

**سرنوشت متفاوت عایشه های قذافی

چهار سال پس از مرگ معمر قذافی، سرهنگ دیکتاتوری که همیشه به خاطر زنان محافظش جنجال ساز بود امروز این محافظان با سرنوشت های متفاوتی روبه رو شده اند. برخی از آنها در زندان ، برخی مشهور و برخی ها نیز مخفی شده اند. عایشه بادیگارد قذافی از مهمترین زنان محافظ به شمار می آید که به قذافی خدمت کرده و وی در بین صدها زنی بود که محافظ شخصی وی بود. عایشه در حال حاضر در زندان زنان در طرابلس است. قذافی نام عایشه را بر هر یک از محافظانش به خاطر نام دخترش، عایشه گذاشته بود و به آنها عایشه ۱، عایشه ۲ و عایشه ۳ می گفت.

پس از اینکه انقلابی ها طرابلس را تحت تصرف خود درآوردند "جمیله دُرمان" بادیگارد شخصی معمر قذافی و یکی از برجسته ترین نزدیکان وی در سال های گذشته بازداشت شد. "جمیله درمان" از نزدیک ترین بادیگاردها به قذافی بودکه در بیشتر سفرها معمر قذافی را همراهی می‌کرد."جمیله درمان" دربیشتر اعدام های شهروندان و محافظان با حلقه دار حضور داشت و در برخورد با "جبهه ملی نجات لیبی" که مسوول تعدادی از عملیات انتحاری در این کشور در سال ۱۹۸۴ بود، مشارکت داشت.تا به این لحظه سرنوشت درمان مبهم است و مسوولان لیبیایی از برگزاری هیچ محاکمه ای برای وی از زمان بازداشتش خبر نداده اند.

پس از کنترل انقلابی ها بر پایتخت لیبی، "مبروکه الشریف عبدالکریم"، فرمانده گارد ویژه قذافی توانست به الجزایر فرار کند و از حقوق یک پناهجوی جنگ از سال ۲۰۱۲ به همراه تعدادی از اعضای خانواده اش برخوردار باشد.

"مبروکه الشریف عبدالکریم" پس از آن که به الجزایر متواری شد در این کشور به خاطر تعدادی مصاحبه مطبوعاتی که از وی در خصوص زندگی شخصی قذافی صورت گرفت مشهور شد. وی از نزدیک ترین مسوولان نظامی به قذافی بود و در بازدیدهای میدانی مختلف در لیبی و خارج از آن در کنار قذافی دیده می شد.

در همین حال، جمیله المحمودی نیز یکی از مهمترین بادیگاردهای قذافی به شمار می آید و شهرت رسانه ای بسیاری برای خود رقم زد.جمیله المحمودی صندوق اسرار قذافی بود که یک بادیگارد معمولی نبود و قذافی فقط در صورت نگهبانی او حتی در پرتنش ترین روزهای لیبی به خواب راحت می رفت.

دیکتاتور سابق لیبی چهار پرستار اوکراینی داشت که معروفترین آنها "جالینا کولوتنیتسکا" بود ، معمر قذافی بدون " کولوتنیتسکا" جایی نمی‌رفت و اخباری نیز مبنی بر وجود علاقه میان آنها منتشر شده بود.

در اتفاقی یکبار برخی اقدامات روتینی منجر شد تا پرستار مذکور از همراهی قذافی بازبماند که سرهنگ برای او یک هواپیمای شخصی فرستاد تا او را از طرابلس به پرتغال ببرد تا همراه تیم قذافی از آنجا عازم نیویورک شود.

سایر بادیگاردهای قذافی از نظرها پنهان شده‌اند و طبق دستور مقامات جدید طرابلس تحت تعقیب هستند.

** مرگ دیکتاتور سابق لیبی با قیام مردمی

با بالاگرفتن اعتراضات و راهپیمایی‌های خیابانی مخالفان و شورش سراسری علیه حکومت لیبی و رهبر آن جنگ داخلی در لیبی ، در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۲ میلادی آغاز و با سرنگونی معمر قذافی پایان یافت.در تصویر مشاهده می‌کنیم که سرنوشت دیکتاتور ظالم لیبی با شلیک ۳ گلوله با سر وی رقم می‌خورد و این پایان کار حاکمان ظالم دیکتاتور بر علیه ملت ها است.
 
کلمات کلیدی : داعش+لیبی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.