توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504983
خبرهای خوب از بازگشت رونق به بورس
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵
تالار بورس معاملات آخرین روز هفته جاری خود را در حالی آغاز کرد که با توجه به بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار یک‌ساله حداکثر ۱۵درصد و سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر ۱۰ درصد خواهد بود.

پدرام سمیعی‌تبریزی در روزنامه شرق نوشت: تالار بورس معاملات آخرین روز هفته جاری خود را در حالی آغاز کرد که با توجه به بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار یک‌ساله حداکثر ۱۵درصد و سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر ۱۰  درصد خواهد بود.
 
این کاهش نرخ سود سپرده، موجب رشد در شاخص کل و صنایع بورسی شد. دیروز که شاخص کل رشد ١٦٩,٤٤ واحدی را تجربه کرد، رقم شاخص به عدد ٨٢ هزار و ٥٤١.٨  واحدی رسید.در پایان معاملات دیروز، سهام‌داران یک میلیارد و ١٠١ میلیون انواع سهم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و ٢١٧ میلیارد ریال جابه‌جا کردند که بیش از ٩١٩ میلیون سهم و حق‌تقدم آن به ارزش دو هزار و ٣٣٤ میلیارد ریال آن در بورس تهران و ١٨٢ میلیون انواع سهام و اوراق بهادار به ارزش ٨٨٣ میلیارد ریال دیگر آن در فرابورس دست‌به‌دست شد.
 
دیروز شاخص کل با افزایش ١٦٩.٤٤ واحدی به رقم ٨٢ هزار و ٥٤١.٨ رسید. شاخص قیمت نیز با رشد ٥٤.٩ واحدی، عدد ٢٦ هزار و ٧٤٦.٣ واحد و شاخص آزاد شناور با رشد ١٧٥.٤٦ واحدی، عدد ٩٠ هزار و ٦٦٨.٩ واحد را به ثبت رساندند. بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص کل را نمادهای «اخابر، کچاد و فملی» بر‌جای گذاشتند.
 
در این بین شاخص فرابورس نیز با افزایش ٣.٣ واحدی رقم ٩٣٩.٩ واحدی را به ثبت رساند. در فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را «میدکو» بر شاخص این بازار رقم زد و «مارون» مانع رشد بیشتر شاخص شد.روز گذشته پس از یک دوره نسبتا طولانی، گروه سیمانی‌ها با رشد اندک همراه شدند.
 
محصولات شیمیایی نیز از رشد بی‌نصیب نماند و قیمت اکثر نمادهای این گروه افزایش یافت. خودرویی‌ها نیز از تعادل بهتری برخوردار شدند و «خموتور» و «خمحرکه» هرکدام بالای چهاردرصد افزایش قیمت داشتند. فلزات اساسی و کانه‌های فلزی نیز همچون روزهای گذشته تجربه رشد خوبی را داشتند و اکثر نمادهای معاملاتی آنها افزایش قیمت داشتند. علاوه‌براین فراورده‌های نفتی نیز رشد خوبی داشتند.
 
در این معاملات «خموتور» و «کمنگنز» با ٤.٩٩ درصد و «خمحرکه» با ٤.٩٥ درصد بیشترین افزایش قیمت بورس تهران را رقم زدند. از سوی دیگر بیشترین کاهش قیمت را نماد «سکرد» با ٩.٧٢ درصد افت داشت، این افت به دلیل تعدیل منفی قیمت سهم به وجود آمد. همچنین «فایرا» باز هم بیشترین صف خرید و «سمازن» بیشترین صف فروش را داشتند.
 
از اخبار مهم دیروز می‌توان به نامه فعالان و در دیدار با رئیس سازمان بورس اشاره کرد. وزیر جدید اقتصاد بعد از نامه‌نگاری فعالان بازار سرمایه، در دیدار با رئیس سازمان بورس، دستور رسیدگی به وضعیت بورس و انجام تدابیری براي رونق این بازار را صادر کرد. در این دیدار وی علاوه بر دریافت گزارش آخرین وضعیت بورس و ابزارهای جدید آن، دستور داد اقداماتی که می‌تواند منجر به رونق بازار سرمایه شود، در دستور کار قرار گیرد.
 
در سوی دیگر بازار سرمایه، بر اساس نامه بخش اداره اعتبارات بانک مرکزی، نقل‌وانتقال تمام اسناد خزانه اسلامی و هر نوع اوراق مشارکت خارج از شبکه بورس و ازسوي شبکه بانکی کشور، ممنوع اعلام شد. طبق این دستور، تمام معاملات فقط باید از طریق بازارهای متشکل اوراق بهادار تحت ‌نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و با رعایت مقررات این بازارها صورت پذیرد و معامله خارج از بورس غیرمجاز بوده است. گفتنی است، هر یک از مؤسسات و بانک‌های تحت ‌نظارت بانک مرکزی مجاز به دادوستد از خارج بازارهای مذکور نخواهند بود.
 
 
کلمات کلیدی : بورس، اقتصاد،تالار شیشه‌ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.