توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 382682
تجویز از فهرست دارویی به بیماران آرامش می‌دهد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱
دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای سازمان غذا و دارو گفت: تجویز از فهرست دارویی به بیماران اطمینان می‌دهد که به راحتی داروی مورد نیازش تامین می‌شود.

به گزارش تسنیم، شکوفه نیکفر - دبیر شورای بررسی و تدوین دارویی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه کتابچه دوره هفتم " فهرست داروهای ایران " که مربوط به سالجاری است از طرف سازمان غذا و دارو منتشر شده و آماده توزیع بین همکاران پزشک و دارو ساز است، اظهار داشت: عمدتاً این کتابچه برای استفاده پزشکان طراحی شده است.

وی افزود: این کتابچه حاوی تمام داروهایی که در فهرست داروهای ایران هستند نیست بلکه این فهرست حاوی داروهایی است که در بازار قابل دسترس هستند، به طوریکه اگر پزشکی، دارویی که در این کتاب وجود دارد را تجویز کند می‌تواند اطمینان قلبی داشته باشد که بیمار از داروخانه‌های کشور و در توزیع رسمی دارویی کشور داروی مورد نیاز خود را تهیه کند.

نیکفر اظهار داشت: با توجه به اینکه فاصله ای بین ورود دارو به فهرست، ثبت دارو و ورود به بازار وجود دارد فهرست دیگری نیز وجود دارد که اگر کسی بخواهد فهرست دارویی ایران را به طور کامل مشاهده کند در وبگاه سازمان غذا و دارو به آدرس fda.gov.ir قابل دسترسی و مشاهده است که کاربرد این فهرست بیشتر برای همکارانی که در صنایع دارویی تولید و واردات فعالیت دارند که در آن مشخصات دارویی از جمله ملاحظات فرمولاسیون و داروسازی مشخص شده است.

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای سازمان غذا و دارو در ادامه به ایفدونا گفت: در روزهای آینده که روز پزشک و داروساز در پیش است و سمینارها و کنگره‌های وسیع در سطح کشور برگزار خواهد شد این کتابچه در این مراسم‌ها و کنگره‌ها توزیع خواهد شد در غیر این صورت با تمامی انجمن‌های پزشکی و دانشگاه‌ها علوم پزشکی مکاتبه خواهیم داشت و تعدادی از این کتاب‌ها را در اختیار آنها قرار می دهیم تا در اختیار همکاران پزشک و داروساز قرار بگیرد.

نیکفر اظهار داشت: این کتابچه به صورت رایگان در اختیار پزشکان، داروسازان و داروخانه ها قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه دوره ششم این کتابچه نیز در سال گذشته منتشر و توزیع شده است، گفت: سعی ما بر این است که این کتابچه هر ساله و با اعمال اخرین تغییرات تدوین شود.

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: کتابچه حاضر شامل دو بخش است که قسمت اول آن به صورت الفبایی است که در ابتدای کتاب و به صورت الفبایی قابلیت پیدا کردن دارو را دارد و قسمت دوم آن بر اساس گروه‌های بالینی و آناتومیکی تقسیم بندی شده است؛ به طور مثال اگر پزشکی بخواهد مشاهده کند که در یک حوزه خاص چه داروهایی برای تجویز در لیست دارویی ایران وجود دارد می‌تواند به قسمت دوم کتاب مراجعه کند.
 
کلمات کلیدی : دارو، داروخانه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.