توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509186
کیهان مطرح کرد: توهم داوری در جشن خانه سینما!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲
روزنامه کیهان نوشت: ماجرای گاف‌های جشن خانه سینما همچنان ادامه دارد .

به دنبال سوتی‌هایی که در اعلام نامزدهای رشته‌های مختلف اتفاق افتاد و حذف برخی فیلم ها از لیست نامزدها پس از اعلام اولیه و اعتراض دست‌اندرکاران فیلم‌های حذف شده، یکی از فیلمبرداران سینمای ایران که خود را دبیر هیئت رئیسه گروهی موسوم به «انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران» خوانده، در مصاحبه‌ای اعلام کرده انجام داوری‌های جشن خانه سینما برعهده این انجمن و براساس آیین‌نامه‌ای بوده که این انجمن طی سالهای گذشته تدوین نموده است. آیین‌نامه‌ای که از قوانین و ضوابط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا کپی شده است!
 
قرار بر این بوده که توسط این انجمن، مانند آکادمی اسکار، شاخه‌های حرفه‌ای سینمایی جدای از صنوف برای هر رشته شکل گرفته و داوران آن شاخه ها داوری آکادمیک جشن خانه سینما را انجام دهند منتها نه هنوز آن شاخه‌ها شکل گرفته اند و نه آیین‌نامه اسکاری یاد شده به اجرا درآمده و اساساً هنوز انجمنی به نام «انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران» هم تاسیس نشده است!
 
فیلمبردار یاد شده در همان مصاحبه تاکید کرده است:
 
«... تمام سعی خودمان را خواهیم کرد تا با به‌کارگیری تمام انتقادات سازنده همکاران، مطبوعات و صاحب‌نظران سینما نقایص کار را برطرف و به یاری حق بعد از سه سال «انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران» را تأسیس کنیم...»!
 
یعنی در واقع داوری جشن خانه سینما اولا برعهده یک آکادمی است که هنوز تشکیل نشده، ثانیا براساس آیین نامه ای صورت می‌گیرد که هنوز به اجرا درنیامده و ثالثا این داوری توسط انجمنی مدیریت می‌شود که هنوز تاسیس نشده است! با این حساب یک ساز و کار خیالی و وهم‌آلود وظیفه داوری جشن خانه سینما را برعهده گرفته است.
 
کلمات کلیدی : کیهان، داوری ، جشن خانه سینما
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.