توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469785
بیشترین آمار طلاق‌ها مربوط به کدام سالها از زندگی زوجین است؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۱
رئیس انجمن ازدواج و خانواده کشور با بیان اینکه بیشترین آمار طلاق مربوط به سه سال اول زندگی است گفت: این موضوع نشان می دهد که دختر و پسر خوب همدیگر را نمی شناسند و مراحل ازدواج را طی نمی کنند و از سر وابستگی عاطفی با هم ازدواج می‌کنند لذا منجر به ازدواجهای ناخواسته و ناآگاهانه و احساساتی شده و طبیعتا آمار طلاق بالا می رود.

دکتر خسرو محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در بحث آموزش مهارتهای زندگی، دو نوع مهارت را داریم، یکی مهارتهای پیش از ازدواج و یکی مهارتهای زندگی خانوادگی که بخشی از آن فرزندپروری است.

وی افزود: بسیاری از ازدواجها مبنای اصولی ندارد و بر اساس شناخت صورت نمی گیرند و مبتنی بر روابط دوستی و خارج از چارچوبهای جامعه و خانواده ما است.

وی با بیان اینکه بسیاری از جوانان و حتی نوجوانانی که در شرف ازدواج هستند نیاز به مهارتهایی برای ازدواج و انتخاب همسر دارند، تصریح کرد: این مهارتها در چارچوب مهارتهای پیش از ازدواج آموزش داده می شود و در این چارچوب ما سعی می کنیم آن چیزی که اصول انتخاب همسر است و مراحلی که یک فرد برای شروع زندگی لازم است آن مراحل را طی کند، آموزش دهیم.

رئیس انجمن ازدواج و خانواده کشور ابراز کرد: در این رویکرد آموزشها محوریتش بر اساس ازدواج مرحله‌ای است یعنی برعکس ازدواجهای مدرن و ازدواجهای سنتی است که بلافاصله عقد صورت می گیرد و منجر به طلاق می شود.

محمدی با بیان اینکه این آموزشهای مرحله ای سه بخش دارد، یادآور شد: مرحله برخورد تا خواستگاری (مرحله آشنایی)، مرحله خواستگاری تا عقد، (نامزدی) و مرحله عقد تا عروسی، (مرحله عقد) است که زوجین این سه مرحله را اگر خوب طی کنند وارد زندگی خوبی می شوند و شناختهایی که باید از یکدیگر پیدا می کردند پیدا می کنند و ازدواج خوبی سر می گیرد.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی در رفسنجان، گفت: این کارگاه آموزشی برای روانپزشکان، مشاوران و پزشکان برگزار شد تا این آموزشها را در سطح شهرستان و در خانواده ها و جوانانی که در شرف ازدواج هستند ترویج دهند.

رئیس انجمن ازدواج و خانواده با تأکید بر اینکه خانواده ها در مقوله ازدواج برای فرزندان یک مشاور هستند نه تصمیم گیرنده، تأکید کرد: خانواده ها باید سطح اطلاعات خود را بروز کنند. مدلهایی که ما برای ازدواج داریم قبول کنند و در کنار جوانان کمک کنند که ازدواج خوبی بگیرند.

محمدی با بیان اینکه آمار طلاق بخصوص در سالهای اول زندگی و دوره عقد روند افزایشی داشته و بیشترین آمار طلاق در سه سال اول زندگی روی می دهد، گفت: این موضوع نشان می دهد که دختر و پسر خوب همدیگر را نمی شناسند و مراحل ازدواج را طی نمی کنند و از سر وابستگی عاطفی با هم ازدواج می کنند همین امر منجر به ازدواجهای ناخواسته و ناآگاهانه و احساساتی شده و طبیعتا آمار طلاق بالا می‌رود.

وی اضافه کرد: اگر این آموزشها را عمومی کنیم و همه را تحت آموزشهای روتین قرار دهیم این آمار می تواند کاهش یابد و ازدواج آگانه انجام شود.


 
 
کلمات کلیدی : طلاق + خانواده + زندگی مشترک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.