توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 410987
گزارش کمیسیون اروپایی درباره عضویت ترکیه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
درپیش نویس گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا درباره آمادگی ترکیه به عنوان نامزد عضویت برای پیوستن به این اتحادیه، شرایط این کشور با توجه به تحولات اخیر در بدترین وضعیت ارزیابی شده است.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، اتحادیه اروپا  یکبار در سال شرایط نامزدهای عضویت در این اتحادیه را مورد ارزیابی قرار می دهد. پیش نویس گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا درباره ترکیه که روزنامه فرانکفورتر آن را ارائه داده است بدتر از قبل است.

کمیسیون اتحادیه اروپا در گزارش جدید خود درباره آمادگی ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا بدترین کارنامه تا به حال این کشور را ارائه داده است.

در پیش نویس این گزارش صد صفحه‌ای که روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" آن را ارائه داده آمده است: در زمینه آزادی بیان در سال گذشته یک برگشت جدی در این کشور وجود داشته است. این گزارش قرار است به صورت رسمی روز چهارشنبه منتشر شود.

کمیسیون اروپایی این اتهام را به ترکیه وارد کرده است که مقررات قانونی درباره امنیت ملی و مبارزه با تروریسم در این کشور به صورت گزینشی و خودسرانه اعمال می شود. در این گزارش همچنین درباره بسیاری از روزنامه نگاران بازداشت شده و بستن رسانه ها از زمان کودتای نافرجام ابراز نگرانی شده است.

همچنین در زمینه استقلال قوه قضائیه از بازگشت به عقب سخن به میان آمده است. بر این اساس یک پنجم قضات و دادستان ها بعد از کودتای نظامی شکست خورده در ترکیه  برکنار شده‌اند.

کمیسیون اروپایی این انتقاد را به ترکیه وارد کرده است که متهمان در دوران اضطراری تا سی روز ممکن است در بازداشت به سر ببرند قبل از اینکه به دست قاضی پرونده سپرده شوند.

در این گزارش که به طور معمول توسط برخی کارکنان کمیسیون جمع آوری شده است  به کمبودهای ترکیه پرداخته شده و به اینکه چه رویکردی در آینده باید در قبال این کشور در پیش گرفته شود اشاره نشده است. 

ترکیه در مجموع به عنوان یک شریک مهم برای اتحادیه اروپا ارزیابی شده است. ارزیابی سیاسی در این باره موضوع مورد بحث کمیسرها است که در روز چهار شنبه درباره آن مشاوره می شود.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.