توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491159
حسین محب اهری این روزها چه می کند ؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۲
مریم کاظمی، کارگردان تئاتر که همین چندی پیش به عنوان دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان انتخاب شد به زودی نمایش خسیس را در سالن تازه تاسیس پردیس تئاتر تهران روی صحنه می‌برد.

به گزارش اعتماد، متن این نمایش چنانچه کاظمی توضیح می‌دهد در قرن شانزدهم و توسط ژان مولیر نوشته شده و در طبقه‌بندی کمدی‌های قدیمی قرار می‌گیرد. این کارگردان شیوه کاری خود را بر سبک قصه‌گویی بسیار ساده و قابل فهم متمرکز کرده و در این زمینه از تجارب به دست آمده از کارگردانی نمایش‌های کودک و نوجوان نیز بهره می‌گیرد. «به این درک رسیده‌ام که آموخته‌های تئاتر کودک را به تئاتر بزرگسال بیاورم. نه اینکه نمایش کودکانه باشد؛ بلکه مفاهیم را به سطحی بیاورم تا همه‌ فهم باشد. از این رو نمایش‌های من همیشه مختص گروه سنی خاصی نبوده و کودکان به همراه والدین به تماشای کارهایم می‌آیند. برآیند اظهارنظرها هم اینگونه بوده که در تمام این سال‌ها مخاطبان گفته‌اند که ترکیب رنگ، موسیقی و رقص در نمایش‌هایم جالب بوده است.»

اما یکی از نکات جالب در میان اظهارات کاظمی خبر مبارزه جدی حسین محب‌اهری، از بازیگران قدیمی تئاتر، تلویزیون و سینما با بیماری سرطان است؛ بازیگری که در تمام دوران مبارزه دست از تلاش نکشیده و با انرژی در نمایش‌های مریم کاظمی یا دیگر کارگردان‌ها روی صحنه رفته است. «آقای محب‌اهری در حال طی کردن دوره درمانی به سر می‌برد و پروسه پیوند مغز استخوان طولانی است؛ اما این به معنای استراحت مطلق و خانه‌نشینی ایشان نیست و جالب اینکه بدانید آقای محب‌اهری از بازیگران جوان نمایش ما بسیار فعال‌تر هستند و همیشه کار بازیگری را با عشق انجام می‌دهند.» ابتدای سال گذشته بود که محب‌اهری از عود کردن دوباره بیماری‌اش خبر داد. «بخش‌های شکم و لگنم درگیر این بیماری شده اما مهم‌تر از همه سرطان ریه راست است که اذیت می‌کند وگرنه طحال و کیسه صفرا را می‌توان خارج کرد و ظاهرا مشکلی هم پیش نمی‌آید.»

این بازیگر پیشکسوت همان زمان نیز با امید زیادی درباره شکست دادن بیماری صحبت کرد و نشان داد با وجود درگیر شدن نقاط بیشتر و جدی‌تر، روحیه‌ای قوی دارد و در اظهارنظری جالب از بیماری خود به عنوان «یک مشکل طبیعی یاد کرد» و این صحبت در حالی رخ می‌داد که چند سال به صورت مداوم درگیر شیمی‌درمانی و عوارض ناشی از آن بود. «زندگی همین است دیگر؛ بیماری هم جزیی از آن است. من قبلا برای بیماری سرطان غدد لنفاوی دو بار جراحی شدم. تا حالا چهار بار شیمی‌درمانی و دو بار جراحی کرده‌ام و این‌بار پنجم شیمی‌درمانی است که حالا پرتو درمانی هم به آن اضافه شده است که تجربه خوبی است!»

به هرحال مریم کاظمی تاکید می‌کند «حسین محب‌اهری با وجود پشت سر گذاشتن مراحل درمانی با جدیت در تمام جلسه‌های تمرینی حاضر می‌شود.» و نکته قابل تامل اینکه عوامل نمایش شش روز در هفته تمرین می‌کنند که تا زمان آغاز رسمی اجراها ادامه دارد و حسین محب‌اهری هیچ یک از جلسه‌های تمرینی را از دست نمی‌دهد.
 
کلمات کلیدی : حسین محب اهری+جشنواره تئاتر کودک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.