توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491050
راهی برای بهبود خواب و کاهش استرس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۳
مطالعه جدید نشان می دهد مصرف پری بیوتیک ها به بهبود خواب کمک کرده و از تاثیرات فیزیولوژیکی استرس می کاهد.

به گزارش مهر، پری بیوتیک ها از جمله فیبرهای غذایی هستند که به طور طبیعی در غذاهای نظیر کاسنی، کنگر فرنگی، سیر خام، تره فرنگی، پیاز، مارچوبه و جودوسر و همچنین شیر سینه یافت می شود. پری بیوتیک ها از انواع خاص فیبرهای غیرقابل هضم هستند که برای تحریک رشد باکتری های پروبیوتیک در بدن ضروری است.

یافته ها نشان داد موش های دارای رژیم غذایی پری بیوتیک در مقایسه با موش های بدون رژیم غذایی پری بیوتیک، زمان بیشتری در خواب NREM (حرکت چشمی غیرسریع) سپری می کردند که خوابی آرامش بخش و تجدیدکننده نیرو بوده و در آن خواب دیدن اتفاق نمی افتد.

رابرت تامسون، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کلورادو، در این باره می گوید: «ما دریافتیم پری بیوتیک رژیمی موجب بهبود خواب NREM و همچنین خواب REM بعد از یک اتفاق استرس زا شد.»

مونیکا فلشنر، عضو دیگر تیم تحقیق، در ادامه می افزاید: «با در نظر گرفتن این موضوع که خواب NREM کافی و تغذیه مناسب می تواند بر رشد و عملکرد مغز تاثیر گذارد و مشکلات خواب هم در اوایل زندگی شایع است، این امکان وجود دارد که رژیم غذایی غنی از پری بیوتیک ها در سال های اول زندگی به بهبود خواب کمک کرده، از میکروبیوم های روده حفاظت کرده و سلامت بهینه مغز را افزایش دهد.»

پری بیویتک ها متفاوت از پروبیوتیک ها هستند. پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که به حفظ تعادل طبیعی روده ها در یک موجود زنده کمک می کنند. دستگاه گوارشی طبیعی انسان حاوی ۴۰۰ نوع باکتری پروبیوتیک است که موجب کاهش رشد باکتری های مضر می شوند و به بهبود سلامت سیستم گوارشی کمک می کند.
 
کلمات کلیدی : پری بیوتیک ، استرس، خواب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.