نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 379659
تأملی در اظهارات جهانگیری درباره قرار دادهای نفتی
محمد کاظم انبارلویی/ 19 مرداد 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
معاون اول رئیس جمهور جناب آقای اسحاق جهانگیری در خصوص مصوبه اخیر دولت در مورد قراردادهای جدید نفتی به خبرنگار مهر مطالبی گفته است که قابل تأمل است. (۱)
۱- قراردادهای جدید نفتی با ۱۵۰ مورد اصلاح صورت گرفته در دولت، تصویب و ابلاغ شد.
الف) قراردادهای جدید نفتی یک بار در تاریخ ۱۱/۸/۹۴ در هیئت وزیران تصویب و ابلاغ شده بود که با اعتراض منتقدین روبه‌رو شد. این مصوبه ۱۱ ماده ۵ تبصره و ۶۱ جزء و جمعاً ۷۷ موضوع و حکم داشت و بر خلاف عنوانش شرایط عمومی ساختار قراردادهای نفتی نبود بلکه یک متن بود که حکایت از آیین‌نامه معاملاتی نفتی محسوب می‌شد که در پیچ و خم اجزا و بندها و تبصره‌های ۱۱ ماده گنجانده شده بود. آقای جهانگیری می‌گوید ۱۵۰ مورد اصلاح در این تصویب‌نامه صورت گرفته است. یعنی دولت پذیرفته است که مصوبه او ۱۵۰ مورد اشکال داشته است. این سوال کلیدی باید پاسخ داده شود که چطور ممکن است در یک مصوبه ۷۷ موضوع و حکم مطرح و ۱۵۰ ایراد در آن نهفته باشد.
چطور ممکن است در ۱۱ ماده و ۵ تبصره و ۶۱ جزء از هضم رابع تصویب هیئت وزیران بگذرد و به اعتراف آقای جهانگیری ۱۵۰ ایراد داشته باشد، یعنی در هر موضوع و حکم حداقل دو ایراد وارد باشد. مگر پیش‌نویس مصوبات دولت توسط دستگاه عریض و طویل ریاست جمهور در قسمت حقوقی، کارشناسی نمی‌شود؟
ب) مصوبه جدید دولت در مورد قراردادهای نفتی اگر لایحه است باید به مجلس برود، اگر تصویب‌نامه است باید به هیئت تطبیق قوانین برای تشخیص مغایرت یا عدم مغایرت با قوانین برود. چطور آقای جهانگیری بدون طی این مسیر، مصوبه را به وزارت نفت ابلاغ کرده‌اند. ایشان می‌فرمایند لایحه نیست پس تصویب‌نامه است لذا در هر صورت باید به مجلس برود. چرا دولت در قراردادهای جدید نفتی مجلس را می‌خواهد دور بزند.
ج) آقای جهانگیری گفته است؛ در قانون نفت آمده است شرایط عمومی قراردادها در دولت تصویب شود و وزارت نفت در آن چارچوب عمل کند.
اولاً کجای قانون نفت گفته است قراردادهای جدید نفتی چه به شکل لایحه و چه به شکل تصویب‌نامه به مجلس نرود؛ جزء ۳ بند ت ماده ۳ و ماده ۷ قانون و وظایف و اختیارات وزارت نفت به دولت جواز تصویب‌ آیین‌نامه معاملاتی نداده است. آنچه در قالب قراردادهای جدید نفتی بر سر زبان‌ها به عنوان تصویب‌نامه افتاده است یک آیین‌نامه معاملاتی پیرامون قراردادهای نفتی است. بر هیچ کس پوشیده نیست که آیین‌نامه معاملاتی از شئون تقنین است. دولت در حوزه نفت اجازه تقنین و دور زدن مجلس را ندارد.
۲- دولت در مصوبه قبلی که ابلاغ کرده بود مدعی بود هیئت تطبیق آن را تایید کرده است. وقتی فریاد منتقدین در مورد قراردادهای جدید نفتی بلند شد، خبر رسید که رئیس مجلس و هیئت تطبیق وارد ماجرا شده و آن را در دستور کار قرار داده است. سوال این است که آیا دولت اشکالات هیئت تطبیق بر قوانین را برطرف کرده است؟
وقتی آقای جهانگیری می گوید: مصوبه ۱۵۰ ایراد داشته برطرف کردیم جز یک مصوبه‌ای است که صدر و ذیل آن تغییر یافته است اکنون یک حقوقدان برجسته و یک مجتهد خبره در رأس هیئت تطبیق قرار دارد. آیا او نمی‌خواهد در این مورد که صدای دلسوزان جامعه و دغدغه‌‌مداران بیت المال را درآورده است اظهارنظر کند. منتقدین به همین مصوبه ایراد هم دارند آیا نباید ایرادهای آنان مورد دقت قرار گیرد؟
۳- همه آنچه که گفته شد حرف و حدیث در مورد مصوبه دولت در خصوص قراردادهای جدید نفتی در باب "شرایط عمومی"، "ساختار"، "الگو"ی قراردادهای نفتی است آیا یک نمونه از قراردادهایی که تاکنون بسته شده یا بسته خواهد شد در اختیار نهادهای نظارتی و مجلس قرار می‌گیرد تا فجایعی مثل استات اویل و کرسنت پدید نیاید.
آیا مجلس و قوه قضائیه نمی‌خواهند با ورود جدی به این مقوله "خطر تعهدات طولانی‌مدت" دولت در مورد اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین سرمایه ملت یعنی نفت و گاز را دفع کنند؟
آیا نمایندگان مجلس که سوگند خورده‌اند از قانون اساسی پاسداری کنند نمی‌خواهند فکری برای صیانت از اجرای اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی در مورد قراردادهای بین‌المللی کنند تا ضربه‌ای که در برجام خوردیم در قراردادهای نفتی تکرار نشود.
۴- ختم کلام آنکه ایرادات اصولی به مصوبه دولت را می‌توان در ۱۱ بند زیر خلاصه کرد و دولت باید پاسخ دهد که در مصوبه اصلاحی کدام یک از ایرادات ۱۱ ‌گانه زیر رفع شده است.
۱- تعهدات طولانی فراتر از قانون برنامه پنج ساله
۲- مشخص نبودن فرآیند قانونی انتخاب پیمانکار
۳- احتساب کسور قانونی (مالیات، عوارض، بیمه و گمرکات) به حساب کارفرما
۴- مبهم بودن احتساب هزینه تامین مالی در قراردادهایی که متن هیچ کدام پیوست مصوبه مراجع نظارتی ارائه نشده است و محرمانه تلقی می‌شود.
۵- فراتر رفتن مفاد قرارداد از مخزن به میدان‌های کشف شده و نشده از آن به بلوک و از بلوک به منطقه جغرافیایی
۶- عدم التزام به رعایت قانون حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی در اجرای کار به پیمانکار و محدود کردن رعایت آن به پیمانکار نه کارفرما
۷- عدم ضمانت اجرایی انتقال دانش فنی و فناوری
۸- سقف نداشتن قراردادها و شناور بودن آنها بدون حد یقف (Open capek)
۹- باز پرداخت دستمزد پیمانکار و برگشت سرمایه از محل ۵۰ درصد نفت تولیدی و ۷۵ درصد گاز تولیدی توسط شرکت نفت در حالی که خودش بیش از ۵/۱۴ درصد سهم ندارد.
۱۰- عدم ضمانت اجرایی سند رازداری و حفظ محرمانگی اطلاعات مخازن نفت و گاز کشور
۱۱- مسکوت گذاشتن مرجع داوری و رسیدگی به دعاوی و بروز اختلاف بین کارفرما و پیمانکار.
حال باید دید با توجه به مراتب فوق آیا ایرادات مطرح شده در ویرایش هفدهم مصوبه قراردادهای نفتی در حکم شرایط عمومی پیمان‌های نفتی و گازی باید باشد اما کارکرد مالی، محاسباتی و معاملاتی پیدا کرده برطرف شده است یانه؟

پی‌نوشت:
۱- خبرگزاری مهر ۱۷ مرداد ۹۵ ساعت ۲۲:۲۰
 
کلمات کلیدی : قراردادهای جدید نفتی+جهانگیری+انبارلویی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۰۸:۰۹:۴۳
دولت کنایه و نیش به جای پاسخگویی, (3875465) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۱:۲۱:۴۵
عجب! والله شماها همش کارشکنی میکنید انتظار دارید دولت چکارکنه؟ یکجوری صحبت میکنید که انگار دنیا صف کشیده برای قرارداد نفتی..با این وضعیتی که جیبوتی هم رابطه اش رو با ما قطع میکنه انتظار دارید که بیاد اینجا سرمایه گذاری کنه؟ (3875837) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۵:۴۳:۰۷
انتقاد هم نکنیم؟ خیلی جالب دولت طوری رفتار کرده که حتی کوچکترین انتقاد را هم تخریب حساب می کنه.... (3876410) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۹:۲۰:۳۳
جالب اینه که دولت چندباراشکالات وارده را اصلاحاتی کرده .ولی یادمان نرفته دوستان آقایان دردولت قبل نه قراردادی به کسی نشان میدادند ونه اساسا کسی را قبول داشتند واین منتقدین محترم جرات ویا حداقل اراده لازم برای انتقادازقراردادهارانداشتندحالا همه کارشناس قراردادنفتی شدنه اند. (3876859) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۰ ۰۱:۴۲:۱۷
تا ایران میخاد از منابع مشترک نفتی برداشت را شروع کنه یکعده شروع به سنگ اندازی میکنند . (3877255) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۰۸:۲۸:۳۸
تاملی نمیخواهد کار ب انجام میرسد و بوی پاداش در هر جا ب مشام...... (3875508) (alef-3)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۰۸:۴۱:۳۵
کارشما هم کلا شده انتقاد از دولت... (3875534) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۰:۱۹:۱۰
کار انتقاد از دولت نیست.شما نگران نباش پاداشت قطع نمیشه! (3875735) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۰:۳۰:۲۸
به انتخابات نزدیک میشویم!!! (3875746) (alef-3)
 
م.ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۵:۵۰:۲۸
با سلام
عزیزانی که از اوضاع بالا دستی نفت و همچنین صف مشتریان نفت خبر ندارند که فکر نکنم خبردار هم باشیم لطفا نظر ندهید.
آنهایی که دارند نقد می کنند دارند به منافع ملی شما چه در این دولت و دولتهای آینده فکر می کنند موضوع ملی است.
اگر اشتباهی صورت پذیرد آنوقت نگویید خواب بودن بعضی ها.
تو برجام صنعت هسته ای به گمانم اضربه مهلکی دید حالا هم که دارن تعهداتشان را مو به مو اجرا میکنند و تحریم ها تعلیق و لغو شدند .روی کاغذ!!!!
رهبری خیلی به درون کشور تاکید دارن و یادمه تو مراسم تنفیذ حکم آقای روحانی تاکید بر ظرفیتهای داخلی کردن و به گمانم برخی ها در این دولت اعتقادی به ظرفیت داخلی ندارن.
و تاکید رهبری هم برای همین است.
با برجام ها و خوش بینی به خارجی ها تو این دنیایی که حتی نمی توان به دولت دوست هم اعتماد کرد چیزی حل نخواهد شد. (3876435) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۱:۰۹:۵۳
پس چي با اين همه خراب كاري ذخاير نظام، لابد انتظار داريد تعريف تمجيد كنيم؟!! (3875817) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۲:۲۹:۲۸
انتقاد از دولت نه بلکه تخریب دولت. (3875934) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۰:۴۰:۲۴
کلا دل آدم با این قراردادهای محرمانه و غیرقانی دولت میلرزه. (3875760) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۲۱ ۰۰:۰۵:۴۱
مومن! وقتی قراردادمحرمانه است از کجا فهمیدی غیرقانونیه؟! (3878901) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۰:۴۵:۰۸
در گیر کردن منافع کمپانی های بزرگ نفتی با کشور بنفع ما است . نمونه بوئینگ برای منافع خود در حال لابی کردن در مقابل مخالفان ایران است . (3875769) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۹ ۱۸:۲۰:۱۱
با این شیوه توجیه بهتره میادین نفتی کشور را بفروشیم که منافع کمپانیهای بزرگ نفتی بهتر تامین بشه! یعنی گدائی کنیم تا محتاج مردم نشویم (3876766) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۳ ۰۱:۲۴:۲۵
از نظر اصلاح طلبان فقط باید گفت:::مچکریم روحانی و مچکریم زنگنه و مچکریم ابوما (3881010) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.