توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 446014
زنان 2 برابر مردان افسرده می‌شوند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۵
یک روانشناس در همدان گفت: شیوع افسردگی در زنان دو برابر مردان است.

علیرضا روحی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افسردگی اظهار کرد: وقتی طی مدت حداقل دو هفته فرد خلق افسرده و یا فقدان علاقه نسبت به فعالیت‌های معمول و لذت‌بخش را تجربه کند، می‌گوییم فرد دچار افسردگی شده است.

وی با بیان اینکه شیوع افسردگی در خانم‌ها دو برابر آقایان است، تصریح کرد: به علت تغییرات و نوسانات هورمونی در خانم‌ها، میزان ابتلا به افسردگی در آنها بیشتر است.

روحی با اشاره به اینکه سن شیوع افسردگی در خانم‌ها و آقایان 32 سالگی است البته در تمامی سنین احتمال ابتلا به آن وجود دارد، شایع‌ترین نوع افسردگی را افسردگی ماژور خواند و عنوان کرد: در این نوع از افسردگی فرد در بیشتر ساعات روز و یا کل ساعات روز خلق افسرده و فقدان علاقه را تجربه می‌کند.

وی افزود: ابتلا به این نوع افسردگی به گونه‌ایست که اگر فردی دوره اول افسردگی را تجربه کند به احتمال 50 درصد مرحله دوم را هم تجربه خواهد کرد و اگر دوره دوم را تجربه کند به احتمال 70  درصد مرحله سوم افسردگی را هم تجربه می‌کند و اگر دوره سوم را هم تجربه کرد به احتمال 90 درصد دوره چهارم را تجربه خواهد کرد.

بهبود افسردگی پس از گذشت 12 تا 24 ماه

این روانشناس اعلام کرد: ابتلا به افسردگی به گونه‌ایست که حتی اگر بیمار هیچ درمانی را هم در پیش نگیرد، پس از گذشت 12 تا 24 ماه بهبود پیدا می‌کند.

علت افسردگی چیست؟

روحی با بیان اینکه علل ایجاد این بیماری به دو دسته ژنتیکی و محیطی دسته‌بندی می‌شود، اظهار کرد: در نوع اول، ژن‌های افراد افسرده تأثیرگذار بوده و در دسته دوم عوامل محیطی نظیر تجربه‌های تلخ عاطفی، آسیب یا تروما، از دست دادن عزیزان، خشم سرکوب شده و ... موثر است.

وی با بیان اینکه افسردگی ممکن است بدون علت هم رخ دهد، ادامه داد: نوع آب و هوا هم در ابتلا به افسردگی موثر است چرا که آب و هوا رابطه مستقیمی با سروتین خون که هورمون شادی و نشاط است، دارد به طوریکه هرگاه سروتین خون در افراد کاهش یابد، میزان نشاط هم کم می‌شود.

9 نشانه ابتلا به افسردگی

این روانشناس درباره نشانه‌های ابتلا به افسردگی تصریح کرد: خلق افسرده یا اندوه، فقدان لذت یا علاقه نسبت به فعالیت‌های لذت‌بخش گذشته، با اشتها خوردن به صورت پرخوری و یا بی‌اشتهایی، تحریک‌پذیری روانی حرکتی، حواس‌پرتی، اختلال در خواب، احساس خستگی و بیحالی و احساس گناه و افکار و اقدام به خودکشی از نشانه‌های ابتلا به افسردگی است.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که حداقل پنج علامت ابتلا به افسردگی را به مدت دو هفته در خود ببینند باید به روانشناس و یا روانپزشک مراجعه کنند.

راه‌های درمان افسردگی

روحی با بیان اینکه یکی از راه‌های درمان افسردگی دارودرمانی است، اظهار کرد: بررسی روابط بین فردی، درمان سی‌بی‌تی، بازگرداندن فعالیت‌های لذت‌بخش به فرد منفعل، کمک به فرد افسرده که هیجانات منفی و اندوه را تجربه نکند، رفتن به مسافرت‌ها و محل‌های خوش آب و هوا و استفاده از موسیقی‌های لایت و آرام از راه‌های درمان افسردگی در افراد مبتلا است.

روش‌های پیشگیری از افسرگی

این رواشناس گفت: حفظ رابطه با خانواده، حمایت افراد خانواده از یکدیگر، پیگیری در صورتی‌که خلق یکی از اعضای خانواده پایین آمده و ایجاد فضایی شاد در میان خانواده و دوری از سرزنش و تحقیر از مواردی است که به کاهش خطر ابتلا به افسردگی کمک می‌کند.
 
کلمات کلیدی : افسردگی + روانشناسی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.