نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416819
بالا گرفتن تنش ها در آمريكا بر سر برجام/ تلاش هاي اوباما در هفته هاي پاياني براي حفظ توافق هسته اي/ هماهنگی ترامپ و جمهوری خواهان
بخش سیاسی الف سوم آذر 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۳
ظاهراً دولت باراک اوباما قصد دارد با هدف محکم کردن توافق هسته‌ای با ایران، گام‌های بیشتری را برای اجرای تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای در هفته هاي پاياني بردارد. از اين رو واشنگتن تلاش خواهد کرد تا از اعمال هرگونه تحریم جدید علیه تهران جلوگیری کرده و ضمنا شرکت‌های آمریکایی را به تجارت با ایران تشویق کند.

خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه به شرکت ایرباس مجوز داد تا 106 فروند هواپیما به ایران بفروشد. اما مجلس نمایندگان آمریکا سه‌شنبه گذشته طرح تمدید 10ساله تحریم‌های ایران را تصویب کرد. مقامات ارشد سنا نیز وعده داده‌اند این طرح را به تصویب برسانند اما دولت اوباما مکررا مخالفت خود با این قانون را مطرح کرده و تهدید به وتوی آن کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید ديروز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا هیچ طرحی که منجر به تضعیف توافق هسته ای با ایران شود، امضا نخواهد کرد. ارنست گفت که اوباما هیچ قانونی را که به توانایی جامعه بین المللی برای ادامه اجرای موفقیت آمیز توافق هسته ای سال 2015 میلادی آسیب برساند، امضا نمی کند.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه، مدعی شد: هر اقدامی که تاکنون در این دولت صورت گرفته است در تطابق با پایبندی آمریکا به توافقی بوده که از دستیابی ایران به توانایی تسلیحات هسته ای جلوگیری کرده است. این توافق در حقیقت در عقب راندن توانایی های تسلیحات اتمی ایران موفق بوده است و فراتر از انتظاراتِ سر سخت ترین منتقدان آن ظاهر شده است. این توافق همچنین امنیت آمریکا و متحدانش در سراسر جهان را تقویت کرده است.

ارنست در ادامه عنوان كرد:  کنار کشیدن از این توافق و یا انجام اقدامات در جهت نقض این توافق، خطرناک است.

نامه رئیس‌ مجلس نمایندگان به اوباما درباره تحریم‌های ایران

در اين راستا سران حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان روز سه‌شنبه با ارسال نامه‌ای به اوباما، از وی خواستند در هفته‌های باقی‌مانده از دولتش، به جز تمدید قانون تحریم‌های ایران، هیچ اقدام مرتبط با برجامی را انجام ندهد.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه تصویر نامه‌ای را در حساب توئیتری خود منتشر کرد که در آن از باراک اوباما درخواست شده است هیچ اقدامی انجام ندهد که توانایی رئیس جمهور بعدی در قبال سیاست‌های مربوط به ایران را محدود کند.

در این نامه که با سربرگ «مجلس نمایندگان کنگره آمریکا» و با امضای رایان، کوین مک‌کارتی رهبر اکثریت مجلس، اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، منتشر شده، آمده است: « ما از شما می خواهیم از هر گونه اقدامی که آمریکا یا تحریم های چندجانبه یا سایر محدودیت‌ها علیه ایران را در دوره بعد از انتخابات تضعیف می کند خودداری کنید. ما در روزهای آتی انتظار داریم که کنگره قانونی را برای شما ارسال کند تا قانون تحریم های ایران را به مدت 10 سال تمدید کنید. ما امیدواریم که این قانون به امضای شما برسد و این اطمینان حاصل شود که این ابزار حیاتی همچنان در دسترس دولت بعدی قرار داشته باشد»

در ادامه اين نامه آمده است« اما، این کار باید تنها گام دولت شما در ماه های پایانی در زمینه محدودیت های علیه ایران باشد. ما محترمانه از دولت شما درخواست داریم که هیچ اقدام دیگری در راستای تقویت سرمایه گذاری بین المللی در ایران انجام ندهید یا اینکه با استفاده از دستورات اجرایی یا اقدامات اجرایی، تغییری در رژیم تحریم های موجود سازمان های بین المللی ایجاد نکنید که شامل وضع قوانین جدید، مجوزهای کلی، سؤالات متداول یا سایر راهنمایی‌ها شود».

گفتني است محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز یکشنبه مصادف با 23 خرداد ماه 1395، جهت ارائه گزارشی از سرمایه گذاری‌های خارجی در فضای پسابرجام در صحن علنی مجلس حضور یافت.

ظریف در بخشی از سخنان خود در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان درباره زمان لغو قانون کلی تحریم‌های ایران معروف به «داماتو»، عنوان کرد: قانون داماتو دیگر وجود ندارد بلکه قانونی به‌اسم ISA (قانون تحریم‌های ایران) وجود دارد که در پایان سال 2016 مدت آن تمام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ظاهراً گروهی به‌دنبال تمدید این قانون هستند که ما نیز تذکر داده‌ایم که تمدید این قانون مغایر برجام است، آنها نیز در جلسه استماع کنگره تأکید کرده‌اند که نحوه مواجهه با این قانون باید طوری باشد که برجام را نقض نکند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ + توافق هسته ای + برجام + اوباما
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۱۶:۵۵
الان اوباما توی امریکا دقیقا چی کاره است ؟ (4028310) (alef-3)
 
سیف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۰:۰۵:۴۴
تقریبا هیچ (4028462) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۰:۰۷:۰۵
رييس جمهور تا دي ماه (4028467) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۸:۵۱:۴۶
کسی حاضر نمیشه به خاطر رییس جمهور یک ماهه ، خودش رو با رییس جمهور چهارساله درگیر کنه (4029444) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.