توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 376111
احتمال خروج فتح الله گولن از آمریکا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۶
وزیر خارجه ترکیه گفته است، فتح الله گولن، روحانی ترکیه‌ای در تبعید که از سوی آنکارا به توطئه چینی کودتای اخیر این کشور متهم می‌شود ممکن است از یک کشور به ویژه در آسیای مرکزی درخواست پناهندگی کند.

به گزارش روزنامه حریت، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در جریان مناظره تلویزیونی خود در این باره گفت: سازمان تروریستی گولن (FETO) آسیای مرکزی را به عنوان مأمن خود انتخاب کرده است بنابراین گولن ممکن است قصد داشته باشد به این کشورها و به خصوص قرقیزستان برود. ما تاکنون به آنها (قرقیزستان) نسبت به احتمال این اقدام هشدار داده‌ایم. گولن ممکن است کودتایی دیگر در هر کشوری که به آن پناهنده شود طراحی کند.

چاووش اوغلو تاکید کرد: به کسی که برای سرنگونی دولت منتخب مردم از طریق کودتا تلاش کرده نباید پناهندگی داده شود.

وزیر خارجه ترکیه در اظهاراتش برنامه دولت این کشور را برای برکناری سفیران و اخراج تمامی دیپلمات‌هایی که با سازمان تروریستی گولن در ارتباط هستند اعلام کرد: ما با نهایت دقت و توجه عمل می‌کنیم. ما برای کاهش احتمال هرگونه خط تحقیقات و آزمایش‌های متعددی انجام داده‌ایم. ما با وساس تمامی اطلاعات را بررسی کرده‌ایم و حالا در سطح سفرا شاهد اخراج حامیان گولن خواهیم بود.

وی همچنین به انتقاد از اتحادیه اروپا پرداخت که تهدید کرده است روند پیوستن آنکارا به این اتحادیه را در صورت اجرای مجازات اعدام به طور کلی لغو می‌کند: آنها (اتحادیه اروپا) رئیس ترکیه نیستند و نمی‌توانند با تهدید با ما صحبت کنند شما ۶۰ سال است که وقت ما را برای این عضویت تلف کرده‌اید وحالا می‌گویید که با بازگشت مجازات اعدام عضویت شما پذیرفته نخواهد شد. آنها می‌توانند نظراتشان را درباره مجازات بیان کنند اما نمی‌توان از بالا به پایین به ترکیه بنگرند.

حامیان دولت ترکیه با برگزاری یک تظاهرات بسیار گسترده خواهان اعدام طراحان نظامی کودتا شدند مقامات بروکسل هشدار داده‌اند که اگر ترکیه مجازات اعدام را مجددا عملی کند مساله پیوستن این کشور به این بلوک ۲۸ عضوی خاتمه خواهد یافت.
منبع: ایسنا
 
کلمات کلیدی : کودتا در ترکیه، فتح الله گولن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.