توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 304011
کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل از "برجام" حمایت کرد
تاریخ انتشار : جمعه ۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۷
هاآرتص نوشت: کمیسیون انرژی اتمی رژیم صهیونیستی پس از بررسی جنبه‌های فنی "برجام" اعلام کرد که فناوری‌های پیشرفته‌ حتی می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای را که چندین سال قبل صورت گرفته، شناسایی کند

به گزارش «نسیم»، روزنامه‌ صهیونیستی هاآرتص روز پنجشنبه نوشت: کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل بر این باور است که برجام قابلیت جلوگیری از دست‌یابی ایران به "سلاح هسته ای" را دارد که این دیدگاه با مواضع کابینه نتانیاهو و برخی از اعضای حزب مخالف تفاوت دارد.

به نوشته این روزنامه، کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل این تصمیم را تنها بر اساس بررسی جنبه‌های فنی "برجام" و قابلیت آن در جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح‌های اتمی ابراز کرده، اما تبعات رفع تحریم‌ها را بررسی نکرده است.

یک منبع به هاآرتص گفت که کمیسیون می‌تواند به تحلیل‌ها و نظارت‌هایی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد، اتکا کند و در صورتی که ایران توافق را نقض کند، می‌توان به سادگی آن را شناسایی کرد.

به گفته این منبع، وجود بازه زمانی ۲۴ روزه برای انجام بازرسی‌ها هم چندان اهمیتی ندارد، چراکه فناوری‌های پیشرفته‌ حتی می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای را که چندین سال قبل صورت گرفته است، شناسایی کند و اصلاحاتی که قرار است در رآکتور آب سنگین اراک انجام شود، واقعا مسیر تولید پلوتونیوم ایران را مسدود می‌کند و در صورتی که راهی هم برای تولید این ماده وجود داشته باشد، بازرسان آژانس به سادگی متوجه آن خواهند شد.

به نوشته هاآرتص، این کمیسیون از تعداد سانتریفیوژهایی که ایران اجازه یافته تا حفظ کند به طور کامل رضایت ندارد، اما در عین حال می‌گوید از آنجا که میزان ذخایر مجاز اورانیوم غنی‌شده ایران بسیار اندک است، مشکلات بزرگی برای دستیابی احتمالی ایران به بمب وجود خواهد داشت.
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۰:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۳ ۱۰:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ ۲۱:۱۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۴ ۱۲:۵۹
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۷ ۰۵:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۲ ۰۲:۵۴
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۱ ۱۴:۴۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۷ ۱۱:۱۷
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۸ ۲۲:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۴/۲۴ ۰۸:۳۱
 
 
کلمات کلیدی : برجام+اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.