توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405749
پیش بینی ناباروری با بررسی هورمون کورتیزول مو
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۳
محققان معتقدند موفقیت در روش درمانی لقاح خارج از رحم یا IVF با میزان و سطح هورمون های کورتیزول مو در ارتباط است.

به گزارش مهر، محققان انگلیسی دانشگاه ناتینگهام در مطالعات اخیر خود از ارتباط بین هورمون کورتیزول مو با روش درمانی ناباروری IVF خبر داده اند که با استفاده از این راه حل می توان موفقیت آمیز بودن بارداری را پیش بینی کرد.

زنانی که دارای میزان بالایی از هورمون کورتیزول در موی خود هستند از شانس باروری کمتری نسبت به سایرین برخوردارند. کورتیزول با نام هورمون استرس نیز شناخته می شود.

این تکنیک جدید به پزشکان اجازه می دهد، عملکرد هورمون های مادران آینده را سه تا شش ماه قبل اندازه گیری کرده و محاسبات دقیق تری نسبت به روش های پیشین در اختیار داشته باشند. در روش های گذشته از بزاق، خون یا ادرار برای اندازه گیری سطح هورمون ها استفاده می شد.

محققان در این مطالعه ۱۳۵ زن با میانگین سنی ۳۵ سال را که در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا  ۲۰۱۴ با روش IVF باردار شده بودند مورد مطالعه قرار دادند. از میان این تعداد تنها ۶۰ درصد باردار شده بودند. محققان در بررسی های گذشته تنها به اندازه گیری های هورمون در بزاق، خون و ادرار توجه کرده بودند اما در مطالعه جدید نمونه مو را نیز به بررسی های گذشته افزودند.  در پایان دریافتند که میزان هورمون کورتیزول در نمونه های بزاق با موفقیت باروری مصنوعی (IVF ) مطابقت نداشته اما تعداد زنانی که باردار شده بودند با میزان هورمون مو در ارتباط بود.

با استفاده از این روش می توان پیش بینی بلند مدت تری از موفقیت آمیز بودن انجام لقاح خارج از رحم در اختیار داشت. موارد دیگری نیز مانند الکل، مصرف دخانیات، استرس و ... نیز می توانند نقش به سزایی در موفقیت آمیز بودنIVF ایفا کنند . IVF یا لقاح مصنوعی، یکی از روش های درمان ناباروری است که در آن سلول تخمک بالغ از زن گرفته و با اسپرم مرد در خارج از بدن لقاح یافته و برای ادامه بارداری طبیعی در رحم کاشته می‌شود.
 
کلمات کلیدی : لقاح خارج از رحم+ناباروری+بارداری+هورمون کورتیزول
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.