توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 239249
«صلیب نخل»؛ سید علی موسوی گرمارودی؛ دفتر نشر فرهنگ اسلامی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۸
صلیب نخل
نویسنده: سید علی موسوی گرمارودی
دفتر نشر فرهنگ معاصر، چاپ چهارم ۱۳۹۲
شمارگان ۳۰۰۰ نسخه
۱۹۹ صفحه، ۹۵۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

***

کتاب حاضر چهارمین چاپ از کتابی‌ست که در گذشته با نام «در مسلخ عشق» توسط همین ناشر دو بار منتشر شده بود و حالا بعد از یک نوبت چاپ توسط انجمن قلم (با عنوان صلیب نخل)، دوباره توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی به زیور چاپ آراسته شده است.

این ناشر نیز برای چاپ چهارم کتاب از عنوان صلیب نخل استفاده کرده است. صرف نظر از عنوان کتاب، چاپ جدید مزیتی بارز به چاپ‌های قبلی دارد که حاصل تجدیدنظر و ویراست تازه‌ای است که علی موسوی گرمارودی از آن ارائه داده است. همچنین مقاله‌ای به‌عنوان پیش گفتار به کتاب افزوده با عنوان «نگاهی به قصه در قرآن و تفاوت آن با قصه ما».

این نوشته نکته‌ای کلیدی دارد که می‌تواند مدخل خوبی برای پرداختن به این کتاب باشد. گرمارودی به‌درستی با توجه به مستنداتی که از آیات و روایات استخراج کرده و قیاسی که میان قصه‌های قرآنی با قصه‌های بشری انجام داده، به این جمع‎بندی رسیده است که «وجه تفارق داستان‌های قرآنی از قصه‌های بشری تقابل دانش و تخیل است».

همچنین اشاره کرده است که محتوای قصه‌های قرآنی حق است و حقیقت، در حالی که محتوای قصه‌های بشری آمیخته است با تخیل. با این فرض باید گفت موسوی گرمارودی نیز کوشیده قدم به راهی مشابه با قصه‌های قرآنی بگذارد. او برای این منظور رخدادهایی واقعی را دستمایه داستان‌های این مجموعه قرار داده و از آیات و روایات مذهبی و اتفاقاتی برگرفته از تاریخ اسلام به‌عنوان منابع داستانهایش سود برده است.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«صلیب نخل»؛ سید علی موسوی گرمارودی؛ دفتر نشر فرهنگ اسلامی