نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 311176
نژاد ایرانی در خطر ابتلا به این بیماری است!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۰
یک فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم با اشاره به تاثیر نوع نژاد در ابتلا به دیابت نوع دو، اظهار کرد: نژادهای غیر سفید پوست که نژاد ایرانی را هم شامل می‌شود در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

دکتر کارون شاه‌ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا، دیابت را بیماری متابولیکی شایع دانست و اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر حدود پنج میلیون ایرانی مبتلا به این بیماری هستند.

وی افزود: این تعداد بیمار در حالیست که برآورد می‌شود نزدیک به یک سوم این تعداد یعنی حدود ۱.۵ تا دو میلیون نفر دیگر هم باشند که از بیماری خود اطلاع ندارند. دیابت، نوعی اختلال در متابولیسم قندها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌هاست. این بیماری به دو صورت نوع یک و دو وجود دارد. این فوق تخصص غدد، دیابت نوع یک را نوعی بیماری خود ایمنی عنوان کرد و افزود: در این بیماری به علت ناشناخته‌ای سلول‌های ترشح کننده انسولین از بین می‌روند و فرد برای کنترل قند خون خود نیازمند تزریق انسولین می‌شود.

شاه ابراهیمی دیابت نوع دو را نیز شایع‌ترین نوع دیابت دانست و عنوان کرد: بیش از ۹۰ درصد موارد بیماری دیابت از دیابت نوع دو است که ابتلا به آن علاوه بر زمینه‌های ارثی، با نوع تغذیه و میزان تحرک هم ارتباط مستقیمی دارد. وی اظهار کرد: این نوع دیابت عمدتا از سن ۴۰ تا ۴۵ سالگی به بعد بروز پیدا می‌کند که متاسفانه در حال حاضر با توجه به افزایش بی‌تحرکی در جامعه و از طرفی افزایش مصرف کالری، شاهد بروز این بیماری در سنین پایین‌تر هستیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه چاقی، بی‌تحرکی، فشار خون بالا و چربی خون را از جمله ریسک فاکتورهای این بیماری عنوان کرد و افزود: همچنین در زنانی که نوزادانی با وزن چهار کیلو به بالا به دنیا آورده‌اند، یا تخمدان پلی کیستیک داشته یا سابقه دیابت بارداری داشته‌اند نیز احتمال ابتلا به این نوع دیابت بالاست.

وی همچنین ارث را یکی از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری عنوان کرد و افزود: افرادی که یکی از بستگان درجه یک آنها مبتلا به دیابت هستند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. شاه‌ابراهیمی، دیابت را شایع‌ترین علت قطع عضو غیرتصادفی و نیز شایع‌ترین علت کوری و کاهش دید در دنیا عنوان کرد و افزود: عوارض دیابت بسیار خطرناک است و چنانچه این بیماری کنترل نشود، می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای فرد داشته باشد.

این فوق تخصص غدد با بیان اینکه در افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت با رعایت رژیم غذایی و مصرف مناسب دارو هیچگاه کنترل قند به وضعیت نرمال نخواهد رسید، گفت: مهم آن است که با دارو، رژیم و داشتن تحرک می‌توان تا حد زیادی از عوارض دیابت پیشگیری کرد و زندگی عادی داشت.

شاه‌ابراهیمی، تشخیص به موقع و مصرف دارو را در کنترل بیماری دیابت بسیار موثر دانست و اظهار کرد: در همین راستا توصیه می‌شود افرادی که ریسک فاکتورهای ابتلا به این بیماری را دارند از سنین جوانی حتما هر ساله آزمایش تشخیص دیابت دهند. افرادی هم که ریسک فاکتورهای خطر دیابت را ندارند نیز از ۴۰ سالگی هر دو تا سه سال یکبار آزمایش تشخیص دیابت دهند.
 
کلمات کلیدی : سلامت ، دیابت
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۱۳:۲۴:۰۶
غیر سفید پوست؟؟؟ ایرانیها سفیدپوست نیستند؟؟؟ (3334409) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۱۹:۰۵:۵۴
ایرانی ها و مردم خاورمیانه از نژاد مشترک و زبانهای متفاوت (فارسی , عربی , ترکی , ترکمنی,کردیو..) هستند که نژاد خاورمیانه قفقازی و از نژادهای غیرسفیدپوست است. (3334845) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۱۶:۴۶:۴۱
از نژاد سبزه به حساب میاییم (3334684) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۱۹:۳۲:۲۰
خیلی چیزها نژاد ایرانی را تهدید می کند . کلا" ملتی که علاقه به زاد و ولد را از دست می دهد یعنی به آینده امیدی ندارد . آنها هم که به خارج می روند بعد 2-3 نسل دیگر ایرانی محسوب نمی شوند و همانقدر قرمی سبزی را دوست دارند که مک دونالد را . (3334874) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.