نظر منتشر شده
۱۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 301771
درباره سرنوشت برجام در مجلس؛
نه شأن مجلس حفظ شد و نه حرمت تشخیص مصلحت!
محسن مهدیان، 22 مهر 94
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۱
روز گذشته نه شأن مجلس رعایت شد و نه حرمت جایگاه بلند مصلحت در کشور؛ هرچند آنچه به عنوان سرنوشت برجام رقم خورد، حق بود.

برجام دارای اشکالات عدیده بود و تنها به یک دلیل باید تصویب می‌شد و آن نیز حکم مصلحت است؛ اما تشخیص مصلحت با چه کسی است؟

رعایت مصلحت و توجه به مصالح عمومی شرط عقل است اما فهم و تشخیص مصلحت همه جانبه و رعایت همه ابعاد یک مساله وظیفه نماینده و وزیر و مجلس و دولت نیست و صرفاً در اختیار فرد و یا نهادی است که بالاترین دسترسی را به اطلاعات و تحلیل شرایط کشور دارد.

تشخیص مصلحت صرفاً در اختیار رهبرانقلاب و یا نهادهای وابسته به رهبری برای تشخیص مصلحت است. مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی امنیت ملی.

آنچه دیروز اتفاق افتاد رأی مجلس به مصلحت بود که این خلاف جایگاه واقعی خانه ملت است. یک تصمیم شبانه، دستور کاری برای مجلس ترتیب داد تا به مصلحتی غیر از فهم کارشناسی‌اش رأی دهد. رأی به برجام حق بود اما نه در این فرآیند.

اگر قرار است به حکم مصلحت تصمیمی گرفته شود، نباید به زور لابی و تصمیمات خارج از مجلس باشد، رعایت این مهم هم حفظ جایگاه و شان مجلس است و هم حفظ حرمت مصلحت در جمهوری اسلامی.

وظیفه نماینده کارشناسی متن است و فرا متن با مجلس نیست. وظیفه شورای نگهبان نیز تطبیق متن مصوب با شرع وقانون است، بازهم بدون دغدغه فرامتن؛ بنابراین آنچه به نام مصلحت برای فرا متن رقم می‌خورد بر عهده مجلس و شورای نگهبان نیست.

اگر قرار بود از مجلس رأی مصلحت اخذ شود اصلاً چرا بررسی برجام به مجلس سپرده شد؟ چرا کمیسیون ویژه تشکیل شد؟ چه نیازی به این همه سر و صدا و جار و جنجال بود؟ مجلس وظیفه داشت به استناد عقل و درایت کارشناسی و از همه مهم‌تر اصل دموکراسی، برجام را تعیین تکلیف کند و اما به مصلحت رأی دادن، وظیفه مجلس نیست.

روز گذشته  بر اساس یک نشست خارج از مجلس، باعث شد ۲۰۰ پیشنهاد اصلاحی کنار گذاشته شود. این هم وهن مجلس و هم وهن جایگاه مصلحت است. مصلحت سنجی در جمهوری اسلامی امری نیست که با سفارش و توصیه صورت گیرد. چرا چنین انگاره راه گشایی را به تصمیمات محفلی تقلیل می‌دهیم؟ تشخیص مصلحت بالاترین سطح عقلانیت در کشور است و نباید از آن به لابی‌های غیرشفاف تعبیر شود.

همگان متوجه شدند که نظر مجلس چیز دیگری بود و رأی ۲۰ دقیقه ای نمایشی است. آیا حق داشتیم تاریخ را چنین رقم بزنیم؟ آیا بهتر نبود هرکس در مسئولیت خودش برجام را تعیین تکلیف می‌کرد؟ بهترین شکل ممکن این بود که مجلس نظر نهایی خود را اعلام کند و تشخیص مصلحت به عهده نهادهای متصدی مصلحت سپرده شود. هم نقدها و دغدغه‌ها و نگرانی‌ها ثبت شود و هم حکم مصلحت. فردا از ما نمی‌پرسند چطور یک شبه نظر مجلس تغییر کرد؟ چطور نماینده‌ها از ۲۰۰ پیشنهاد گذشتند؟ چطور ساعت‌ها بحث کارشناسی در کمیسیون ویژه ناتمام رها شد؟

آنچه دیروز گذشت تنها حرمت مجلس را نشکست بلکه شأن تشخیص مصلحت را هم نگه نداشت. اگر قرار است به حکم مصلحت تصمیم بگیریم باید آنرا با شجاعت اعلام کنیم. رعایت مصلحت حکم عقل است و منطق روشن دارد و مردم و آیندگان از ما می‌پذیرند؛ اما آنچه باعث نگرانی است عدم شفافیت است. مردم باید بدانند نمایندگان آن‌ها اجرای این توافقنامه را به صلاح نمی‌دانستند و نظام اگر آنرا پذیرفته است ضمن توجه به آن دغدغه‌ها، به حکم مصلحت رفتار کرده است. این منطق باید برای مردم روشن شود. نه اینکه چنان رفتار شود که گویی نظر مجلس و فهم کارشناسی آن‌ها با لابی‌های شبانه جابجا شده است.

در این صورت، هم اشکالات برجام در تاریخ ثبت و هم به قاعده مصلحت توافقنامه اجرا می‌شد. آنچه دیروز گذشت حقی بود که در یک فرآیند نادرست محقق شد.
 
کلمات کلیدی : برجام+مجلس
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۱۹:۳۶

مجلس خودشو مردم رو اینهمه مدت با کمیسیون برجام سر کار گذاشت اینهمه وقت و هزینه مصرف شد سرانجام هم خواسته رئیس اجرا شد (3260234) (alef-2)
 
امیر حسین سلطان/تهران
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۴:۱۹:۵۸
اتفاقا دست بر قضا با مصوبه مجلس شان مجلس نگه داشته شد و هر چه بود و یا دست به دست هم داد تا بیش از اینها جایگاه مجلس تنزل نکند و اینچنین مقابل رای و نظر و خواست اکثریت هموطنانمان به مقاومت غیر منطقی اش ادامه ندهد و از این حیث همه و همه و بالاخص طرفداران پروپاقرص مجلس میبایست خداوند را سپاسگزار باشند که آبروی مجلس در دقیقه 90 حفظ شد و چهره نگران و درهم کشیده شده دهها میلیون نفر از هموطنان بعد از گذشت بیش از یک دهه باز و گشاده شد و این ارزشمندترین نتیجه و ثمره تصمیم روز های یکشنبه و سه شنبه مجلس شورای اسلامی بود و باید به آینده و امید دهها میلیون نفر ایرانی به روزهای بهتر از امروز و دیروز باور داشت. و من الله التوفیق. (3260827) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۹:۵۸:۲۸
بله. چه آینده ای؟؟ مذاکره با آمریکای جنایتکار غیر از ذلت چیز دیگری نیست.... جوجه رو آخر پاییز می شمارند. (3261422) (alef-13)
 
ابوالفضل
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۱:۰۴:۴۵
مقابل رای و نظر و خواست اکثریّت هموطنان؟!
پس اینا نماینده افغانستان بودند در ایران؟
مغلطه کار افراد بی منطق است.
متن خبر و تحلیل بسیار منطقی بود امّا اصل این مصلحت اندیشی باید مسیر عقلانی داشته باشد نه بدون ضابطه هر کسی ادعای مصلحت اندیشی کند.
مقام معظم رهبری خط قرمز ها را مشخّص کردند و مجلس را هم بازیگر میدان اعلام کردند و فرمودند نباید عجولانه تصمیم گرفت باید بررسی دقیق شود.
تصویب طرحی که شبیه بیانیه بود و از هیچ نفوذی جلوگیری نمی کرد فقط شأن مجلس را پایمال کرد و رفتیم به دوران مجلس قجری!
امروز دفتر مقام معظم رهبری بیانیه ای صادر کرد که رهبری نظری نداشته اند بر این طرح و همگی میدانیم که رهبری به هیچ وجه با قانون شکنی موافق نیستند. عمل لاریجانی قانون شکنی علنی بود و طرحی که با این وضعیت تصویب شده باشد یقین بداند حقّ نبوده و نیست و در آینده مشکلاتی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد. (3261506) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۳:۳۶:۰۰
با رأی مثبت مجلس به طرح برجام همه‌چیز در جلوی چشمانم سیاه شد فقط بدانند که معامله بسیار بدی کردند و این در آینده اثبات خواهد شد. (3261703) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۵:۴۹:۲۶
شورای نگهبان با اکثریت ارا برجام را تایید کردبازهم حرفی برای گفتن دارید ؟ انجا که لاریجانی نبود (3262905) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۴ ۰۵:۲۳:۳۸
دوست عزیز مسئله این است که چرا اجازه ارائه پیشنهادات منتقدان را ندادند

روشن است که با ارائه پیشنهادات راه های نفوذ بسته و سبته تر می شد و روشن تر است که در ان صورت هم شورای نگهبان باز هم آنرا تایید می کرد
شورای نگهبان به وظیفه حرفه ای خودش عمل کرد و رئیس مجلس هم به جای جو سازی و مصلحت سازی باید قانون را رعایت می کرد و مانع طرح پیشنهادات نمی شد
خلاصه با این کار نسنچیده مجلس حتی توی ذوق موافقان برجام هم خورد ... چون می توانست مراحل لازم شیرین طی شود که نشد و کام ملت را تلخ کرد و آن اجماع مورد نظر رهبری محقق نشد متاسفانه ... (3263800) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۴:۲۴:۰۹
مجلس در راس امور نیست!!!!!!! (3260840) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۵:۱۱
چگونه ممکن است و با چه فرمولی‌ می‌توان ثابت کرد که از طریق کوتاه آمدن در مقابل زورگویی غربی‌ها دست‌آورد بزرگی نصیب کشور خواهد شد؟ اگر چنین است پس چرا مصر با آن همه خاکساری در مقابل آمریکا پیشرفت نکرده است؟ (3261363) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۱:۲۳:۱۲
مجلس دیروز در 15 دقیقه برای 15 سال آینده تصمیم گرفت!!!! (3261525) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۳:۳۶:۳۳
اگر قرار بود در مجلس با ۱۵ دقیقه جلسه غیرعلنی سر و ته طرح برجام را به هم بیاورند و آن را به تصویب برسانند پس این همه کش‌و‌قوس دادن ماجرا و تشکیل کمیسیون مخصوص بررسی برجام و ساعت‌ها نشست با افراد و شخصیت‌های گوناگون از موافق و مخالف توافق برای چه بود؟ خداوکیلی رئيس مجلس ما مردم را سرکار گذاشته؟ (3261704) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۵:۰۱:۰۳
بابا نويسنده اصلا معلوم نيست چي ميگه
مردم باید بدانند نمایندگان آن‌ها اجرای این توافقنامه را به صلاح نمی‌دانستند و نظام اگر آنرا پذیرفته است ضمن توجه به آن دغدغه‌ها، به حکم مصلحت رفتار کرده است. این منطق باید برای مردم روشن شود.
نماينده ها به صلاح نميدانستند اما به مصلحت عمل شد؟؟؟؟ يعني چي يعني نماينده ها صلاح مملكت رو ميخواند يا نه بالاخره (3260911) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۸:۰۰
روزی که ارتباط ایران با دولت آمریکا برقرار شود باید همه ایران عزادار شود و پرچم سیاه برافراشته شود. (3261370) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۸:۳۴
دولتی که طرح‌های موفق گذشته مثل خودکفایی مسکن مهر را مزخرف می‌داند برای اصل قدرت هسته‌ای کشور هم ارزش قائل نیست و لذا با چشم نه چندان باز برجام را پذیرفته و قصد دارد آن را با همه عیوب و عبور از خطوط قرمزها به اجرا بگذارد. (3261371) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۳۰:۱۷
با تدبیر ریاست‌مجلس و جار و جنجال برنامه‌ریزی شده دولتی‌ها و روزنامه‌های زنجیره‌ای و تصویب طرحی که نقض کننده مصوبه قبلی مجلس است اولین نشانه‌های فتح‌الفتوح برجام در خارج با برداشتن تحریم صادرات نوشابه‌های آمریکایی به ایران و ایجاد اشتغال بیشتر برای کارگران آمریکایی و نیز افت شاخص‌های بورس و رشد نرخ ارز آشکار شد. مصوبه‌ای رقم خورد که بدون ارائه لایحه به مجلس بود و در تسهیل اجرای برجامی که طبق اظهارات رئیس‌جمهور نه ایشان آن را امضا کرده و نه تیم مذاکره کننده! مردم نیز همچنان منتظر و چشم به راه وعده‌های رونق کسب و کار و به تبع آن سفره قوت‌شان هستند. (3261051) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۸:۵۷
مگر می‌شود به آمریکا اعتماد کرد تا او و کشورهای غربی تحریم‌ها را بردارند. ما در شرایط تحریم به طراحی اقتصاد مقاومتی دست یافتیم و حضرت آقا هم صراحتا نظر خود را درباره استفاده دشمن از برجام به عنوان یک راه و وسیله نفوذ اعلام کرده‌اند و تصمیم نهایی را درباره آن برعهده نمایندگان مجلس گذاشته‌اند. حال این همه پافشاری بر اعتماد بی‌اساس به آمریکا چه معنی دارد؟ (3261372) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۵:۵۱:۳۲
شورای نگهبان تایید کرد پس معلوم شدکه شمااشتباه می کنید (3262909) (alef-13)
 
مهران
۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۰۷:۴۳:۳۸
اگر شورای نگهبان و مجلس تصویب نمی کرد، شما چی می گفتید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


ولی ما با همه کاستی های که مجلس در تصویب برجام انجام داد (بی تدبیری و بی مدیریتی) به رای نمایندگان احترام گذاشتیم و می گذاریم و جار و جنجال و فتنه به پا نمی کنیم و امیدواریم که آینده روشنی داشته باشیم چون مصلحت نظام و ملت مد نظر ما است. (3265198) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۳۰:۴۳
دولت یازدهم همیشه با جار و جنجال و فریاد مظلوم‌نمایی به حاشیه‌سازی می‌پردازد و با فضاسازی ظاهری نمایندگان مجلس را به حاشیه می‌راند تا تصمیم صحیحی برای آینده ملت اتخاذ نشود. اقدام متقابل این دولت در برابر عهدشکنی طرف مقابل به طنز بیشتر شبیه است. (3261055) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۹:۲۴:۴۷
من با نظر شما موافق نیستم. گو اینکه با عملکرد سه دوره اخیر مجلس شورای اسلامی و با این کیفیت عملکرد نماینده ها بهتره که دولت همچین کاری رو انجام بده. (3262050) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۳۱:۱۳
به زودی زود مشکلاتی که به واسطه برجام بعدها با آن روبه‌رو می‌شویم مشخص خواهد شد . (3261059) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۷:۴۳
قبول برجام و نقشه راه آمانو به زنجیر کشیدن دست و پای ملت است و لاغیر. (3261369) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۰۸:۴۳:۲۰
چقدر از ناراحتی دلواپسان خوشحالم. خدا کند همیشه ناراحت بمانید. (3265287) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۳:۳۷:۰۸
فردا روز که دشمنان در توافق برجام عهدشکنی کنند و برای ما فقط امکانات نابود شده‌مان باقی‌مانده باشد مسئولیت آن متوجه مجلسی‌هایی خواهد شد که به طرح برجام رای دادند. (3261707) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۹:۲۶:۲۵
قطعا در بازی بردبرد همینطوره ولی یادت باشه باید برکات برجام رو هم درنظر بگیریم و بعد یک مقایسه کلی کنیم. (3262055) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۳۲:۲۴
متأسفانه مجلس و ریاست آن نتوانستند از گرفتاری بیشتر دولت در دام مکر آمریکا در برجام جلوگیری کنند. امیدوارم شورای محترم نگهبان این برنامه را متوقف سازد. واقعاً مجلس و رئیس آن با موضع‌گیری‌های چند پهلو فردا چه پاسخی در محضر خداوند، شهدا و ایثارگران و ملت خواهند داشت؟ (3261063) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۶:۵۲:۰۰
به قول شما به زور رییس مجلس و جار و جنجال حامیان دولت برجام توی مجلس رای آورد. حالا که شورای نگهبان همگی رای دادن بازم رو حرفتون هستین؟
سرنوشت مردم رو که با لجبازی و سطحی نگری نمیشه تعیین کرد (3261856) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۸:۴۱:۱۳
دوباره بازی با لفظ خون شهدا ایثارگران مردم و ..... بابا دست از این شعارها بردارید چرا نمیفهمید در هر دوره ای باید با دشمن رفتار خاص همون دوره رو داشت باید با زیرکی و سیاست با پنبه سر دشمن رو برید نه با جار و جنجال و شعارهای عامیانه (3261298) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۳۴:۱۲
وقتی وندی شرمن خبیث می‌گوید طرح یک فوریتی مجلس ایران نیاز آمریکا را برآورده می‌کند نمایندگان چه پاسخی به ملت و ولایت دارند؟ (3261070) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۳:۳۶:۵۴
نمایندگان محترمی که برجام را تصویب و آن را به نفع کشور تلقی کردند بدانند که ملت فهیم کشورمان خوب می‌دانند که چه کسانی دغدغه کشور را دارند و چه کسانی دغدغه کسب حمایت در فعالیت‌های انتخاباتی اسفند را. (3261706) (alef-13)
 
گنجی
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۵۳:۵۸
روز قبل معنی مجلس فرمایشی را با چشم خود دیدیم

نمی دانم چرا همه نمایندگان خود را به بی خیالی زده بودند

آیا چنین مجلسی در راس امور است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


وقتی که از طرف لاریجانی و باهنر و ابوترابی حکم شود که باید چنین شود

آیا این تعریف مجلس است ؟؟؟!!!

من نمی دانم چطور برخی جرات می کنند نام شهید مدرس را می آورند؟ آیا

مدرس این چنین بود؟؟؟؟

من متعجبم چرا یک نماینده اعتراض نکرد و حداقل از مجلس بیرون نیامد

بخاطر همین وادادگی است که همین امروز آمریکا گفت در شورای امنیت آزمایش موشک عماد را بررسی می کنیم

باش تا صبح دولتت بدمد کاین هنوز از نتایج سحر است (3261113) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۳:۳۷:۲۱
از موافقان طرح برجام می‌پرسم انتظار دارم صادقانه پاسخ دهند همان‌طوری که بر سر منافع ملی کشور این طور ساده‌اندیشانه عمل کردید در معامله شخصی خودتان (برای خرید منزل، خودرو و...) هم این‌گونه رفتار می‌کنید؟! (3261709) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۹:۲۸:۱۷
شما روز قبل دیدی و ما از 12 سال قبل. (3262058) (alef-3)
 
عباس
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۸:۴۲:۳۸
آقای لاریجانی گفت سیب زمینی که معامله نمی کنیم .باز هم نمایندگان متوجه نشدند. (3261299) (alef-13)
 
سعید ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۸:۵۷:۱۲
مجلس بایستی دو ماه پیش این طرح را تصویب می کرد تا زودتر تحریم ها برداشته بشه (3261325) (alef-13)
 
مهران صد در صد ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۰۷:۵۰:۳۱
بابا تاریخ اجرای برجام 26 مهر ماه است، تو باغ نیستی چرا الکی می آیی کامنت مگذاری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3265209) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۱:۰۰:۲۳
شما به چه حقی به مجلس توهین کردید هر آنچه مافق شماست خوب است و هر آنچه بر علیه شماست بد و غیر قانونی است تفکر جالب است و صد درصد دموکرا سی در آن موج می زند (3261498) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۰۷:۵۲:۰۲
توهین کرده و یا اعتراض کرده ، مثل فتنه گران سال 88، فتنه به پا نکرده که !!!!!!!!!!!!!!! (3265213) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۱:۵۰:۲۵
مجلس ثابت کرد که در راس امور نیست... (3261559) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۸:۵۱:۳۹
فکر کنم خیلی دوست داشتین این موضوع به تشخیص مصلحت نظام برده و تایید برجام رو به گردن هاشمی بیاندازین (3262004) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۴ ۰۹:۵۲:۱۷
باسلام و عرض ادب
آنچه به نظر میرسید همین بود یعنی تصویب. ولی آنچه باعث تعجب شد نحوه عملکرد مجلس بود .مجلسی که 139رای در موافقت کلیات برجام داشت و 161رای موافق جزئیات یعنی 22رای عجیب که کلیات رو قبول نداشتند و به جزئیات رای مثبت دادند. این بماند.
بعد از تشکیل کمیسیون ویژه برجام چیزی که به نظر میرسید تصویب برجام البته تصویب مشروط با تفسیر دقیق و الزام دولت به تعهد به تفسیر ایران میبود تا راه هرگونه تفسیری رو سد کنه. در قواعد بین المللی قبول مشروط عهدنامه ها و کنوانسیون هاا متعارف است مثل همین منشور حقوق بشر که ایران آنرا مشروط پذیرفته است. اینکه کمیسیون تشکیل شود و بحث کارشناسی شود و بعد طرحی تصویب شود بدون نظر به همان کمیسیون جای تاسف دارد. اما تصویب برجام دور از انتظار نبود.
امیدوارم و همه امیدواریم که خوشبینی ما به سرنجام برسد و خدای نکرده بعدا حسرت این اقدام عجولانه و خلاف عرف مجلس را نخوریم (3263919) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۲۰:۲۹
بنده خدا اگر در مجلس رد می شد که به تشخیص مصلحت نمی رسید! تشخیص مصلحت فقط طرح ها و لوایحی را که شورای نگهبان رد کند و مجلس اصرار کند را بررسی می کند! (3260239) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۲۴:۳۲
اگر آقای زاکانی در کمیسیون ویزه برجام بدون نگاه سیاسی برجام رو برسی میکرد هرگز شأن مجلس پایین نمیومد.وقتی گزارش برجام رو اقای جلیلی مینویسه به هیئت رئیسه حق بدید که برای حفظ منافع مردم اقدام کنه (3260256) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۲۶:۰۲
اینها نمایندگان واقعی مردم نیستند ببینید چند درصد واجدین شرایط به آنها رای داده اند (3260687) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۳:۳۷:۳۶
به آقای دکتر صالحی رئيس سازمان انرژی اتمی کشورمان عرض می‌کنیم سند برجام خودش گویای همه چیز است آیا منطقی است موارد صریح سند را نادیده بگیریم و فقط به سوگندهای شما تکیه و اعتماد کنیم. (3261710) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۳۳:۳۵
نظر مخالف شما حتما سیاسی و نظر موافق شما کاملا کارشناسی این هم مفهوم دمکراسی !!! (3260711) (alef-3)
 
مهران
۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۰۷:۵۹:۰۰
پ ن پ فتنه کردن و ریختن توی خیابان از نظر شما دمکراسی است!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3265221) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۴:۴۱:۵۹
درگیر نام ها و اسامی بمان..
قول می دهم نه برجام را خوانده ای و نه گزارش کمیسیون را. (3260882) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۴:۴۸:۳۲
شما اگه یه بار برجام و گزارش کمیسیون رو خونده بودی از این حرفا نمی زدی، حتما میگی خوندم، اگه خوندی میشه دو تا جمله سیاسی کاری شده در گزارش برجام نسبت به سند برجام رو بگی ما هم از بی اطلاعی دربیایم؟ (3260895) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۵:۵۵:۵۳
لطفا تهمت نزین . خوبه حالا خوده اقایون منتقد گزارش برجام ٫اذعان کردن که تونوشتن متن گزارش برجام دخیل هم بودن .بعدشما به خاطرتوجیح رفتار نادرست دیروز مجلس ٫ خواهشا ازخودت حرفهای فضایی درنیاروبه بقیه تهمت نزن .

مسیله فراترازاین صحبتهاست .اگر قرارباشه یه چندنفر تومجلس نظرخودشونو به مجلس تحمیل کنن وبه بقیه حق اظهارنظرندن
دیگه اون چه مجلسیه ؟

اقای خامنه ای خودشون بااینکه رهبرنظامن دراین مسیله تاکیدداشتن که همه چیز ازمجرای عادی قانونی پیش بره و نظری درباره تصویب یا تصویب نکردن برجام به مجلس نمیدن و این فرصتو به مجلس دادن که بدوراز تحمیل واجبار دیگران ٫مجلسیها ازادانه دراین باره با مشارکت هم این طرحو بررسی کنن ٫ نه اینکه چندنفردرمجلس بالابی نظروخواسته خودشونو به بقیه تحمیل کنندو به بقیه حق اظهارنظرندن . وقتی اقای خامنه ای انقدربزرگ منشانه رفتارمیکنن چرا باید ادمهای در مناصب پایینتر اینجوری خواسته خودشونو به بقیه تحمیل کنن ؟! اصلا به چه جراتی اینجوری کردن ؟ (3261007) (alef-13)
 
منصف
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۲۴:۵۱
نویسنده محترم توجه ننموده اند که اگر به ذعم شما ، این تصمیم دیروز ، مصلحت سنجی بوده و نظر واقعی مجلس مخالفت با برجام بوده ، دیگر مجمع مصلحت در دایره تصمیم نخواهد بود ! مجمع زمانی وارد تصمیم گیری می شود که رای مجلس در شورای نگهبان تایید نشود و این تصمیم با یکی دو بار رفت و برگشت در بین مجلس و شورای نگهبان و عدم تامین انتظارات شورای محترم نگهبان ، نهایتا طبق قانون به مجمع خواهد رفت . و تصمیم مجمع لازم العمل خواهد بود . (3260260) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۲۹:۲۹
چرا نمایندگان مردم نباید درباره‌ی طرحی که به چشم‌پوشی از حقوق هسته‌ای کشور برای ۱۵، ۲۰ یا بیشتر سال می‌انجامد نظر دهند. مگر فانون اساسی نمی‌گوید هر قرارداد و معاهده باید امضای مجلس را داشته باشد؟! مگر مجلس در راس امور نیست؟!!! (3260475) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۵۰:۰۸
به نظر میاد.باید بگیم برجام مبارک کاسبان توافق (3260541) (alef-3)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۲:۲۹:۲۴
کاسبان توافق کل ملت ایران هستند و بازار را از چنگ شما دراورده اند (3262469) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۰۹:۳۵
نکنه مجلس ششم بهترین مجلس تاریخه؟! خوبه آقایون بغضا خاطراتی از آن دوران یاد می کنند! (3260613) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۳۵:۱۹
ورود مجلس آمریکا به برجام چطوره از نظر شما حق مطلق هست لابد یک بام و دو هوا (3260718) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۹:۴۷:۰۳
درامریکاراهکاری برای مقابله با تصمیمات سیاسی مجلس در دست رئیس جمهور "منتخب مردم"برای اجرای تعهدات بین المللی وجودداره (بنام حق وتو) ولی درایران چی؟؟؟!!! (3262092) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۳۰:۲۳
از اول هم مجلس نباید خودش را وارد این برجام میکرد . مذاکراتی حساس که 10 سال طول کشیده و حاصل سالها و روزها و ساعتها بحث و جدل با 6 قدرت جهانی بوده ، چطور باید در مجلسی آلوده به فضای سیاست زده مورد برسی قرار میگرفت . اعضای کمیسیون برجام تمام از مخالفان قسم خورده دولت بودند و مخالفانی هم که عضو نبودند بصورت مهمان حضور داشتند . چطور این کمیسیون میتوانست بی طرف برجام را بررسی کند ؟؟
به هر حال همین برجام در همین مجلس رای قاطع گرفت ولی افراطیون و سایت الف هنوز نمیخواهند با حقیقت روبرو شوند . پلاکارد و توهین و تهدید و تحسن هم نتوانست مقابل اراده ملت قرار گیرد . پیشنهاد میکنم سایت الف هم بجای آسمون رسیمون بافتن به رای مردم و نمایندگانشان احترام بگذارند (3260279) (alef-13)
 
allameh
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۳۰:۳۰
نام آن‌ها را منتشر کنید.
به آن‌ها که با نه خود به آبروی ملت رای دادند، رای می‌دهم. (3260280) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۵۸:۰۰
ما به مخالفان برجام رای می دهیم.

مجلس پویا باید در تقابل با دولت باشد. (3260367) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۹:۳۱:۲۳
جو گیر نشو ما پشت دستمون رو داغ کنیم که به خیلی از این نماینده ها رای بدیم. حتی عملکردشون تو برجام هم دارای اشکال است. (3262065) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۳۱:۰۸
برجام کشور را از چاله به چاه خواهد انداخت و آن زمان است که هم دولت باید پاسخگو باشد هم مجلس و هم مصلحت !!!!!!!!!!!! (3260282) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۵۸:۵۶
مواظب باشید که برخی در آینده مثل بنی صدر و خاوری از کشور نگریزند. (3260369) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۳۲:۳۴
خیلی وقت پیش آقای احمدی نژاد گفتند مجلس در راس امور نیست. (3260286) (alef-3)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۲۲:۱۵
دولت پاک؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3260676) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۱۵:۵۰
مجلس در راس امور است نه لاریجانی. (3261030) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۰:۲۶:۱۴
چه ربطی داشت به ....؟؟ (3261454) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۸:۴۹:۵۴
منظورش مجلسی با ریاست لاریجانی بود (3261999) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۳۶:۲۶
جناب توکلی با این بیان احتمال اینکه سایر قوانین مملکت نیز این گونه تصویب شود زیاد است در ضمن شورای نگهبان که تحت فشار نیست (3260295) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۳۷:۱۲
مصلحت رو مقام معظم رهبری به عینه در کلمات خودش به کار برد. رهبری گفت: "مصلحت نیست مجلس از بررسی برجام کنار گذاشته شود."
حالا نویسنده محترم رو چه حساب میگه مصلحت ما تصویب برجام بوده؟!! (3260298) (alef-1)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۳۹:۴۶
یعنی شما الان به وکالت از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای امنیت ملی سخن میگویید.فکر میکنم هر دو نهاد سخنگو دارند و اگر احساس میکردند که خلافی صورت گرفته حتماَ واکنش نشان میدادند. (3260306) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۴۶:۰۵
نظرشخصیم اینه وقتی رهبرانقلاب اقای خامنه ای ٫ شخص اول مملکت میفرماین که من نظری درباره تصویب برجام یاتصویب نکردنش تو مجلس نمیدم ٫من نمیدونم یه ادم که رایشو از چند هزارنفرتو یه شهر کوچیک مثله قم دریافت کرده چطوری این اجازه رو به خودش میده که اینجوری رفتار کنه ونظرخودشو به بقیه تحمیل کنه .

ولی درکل یه اشکالی هم مطلبتون داره٫این اقا اگه اشتباه کرد ۱۶۹ نفری که رای دادن چی ؟ چرااونها سکوت کردن وتسلیم شدن ؟! حتی اون پنجاه نفر ی که رای منفی دادن چی ؟ نمیشد به بهونه اعتراض از جلسه رفت بیرون ؟!
نه دیگه ٫میشد خیلی کاراکرد به عنوان اعتراض به کارای لاریجانی ! پس نتیجه میگیریم همه مجلسی ها باهم بودن ! همشون تسلیم شده بودن چه ۱۶۰ تای موافق چه پنجاه وخورده ای مخالف ! (3260330) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۴۸:۴۶
اگه کار مجلس به نفع شما بود مجلس به مصلحت عمل کرده حالا که خوشتون نیومده مجلس بد شده.. درسته؟ (3260341) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۵۱:۰۱
رئیس کمیسیون برجام که باید یه شخصی باشه که کاملن معتدل رفتار کنه، از زمانی که این دولت اومد روی کار ساز مخالف زد و تا زمانی که گزارش برجام رو ارائه کرد بر ضد برجام حرف زد و دریغ از کوچکترین صحبتی درباره خوبی هایی که این طرح داشته
خب این چه طور رئیسی هست؟

مجلسی که که تشخیص داده این فرد صلاحیت ریاست داره، به نظر من شأنی نداره که بخواد حفظ بشه

ما نمیتونیم از حقیقت فرار کنیم، تعداد زیادی از افرادی که توی این مجلس هستند از جنس مردم نیستند
خب بزرگان نظام وقتی دیدن کار به جایی رسیده که دانشمندان این مملکت رو تهدید به مرگ میکنن و از گفته خودشون هم پشیمون نیستند، لابد گفتند این مجلس نمیتونه تصمیم درستی در مورد برجام بگیره (3260348) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۱:۵۵:۲۶
متاسفانه رفتار مجلس نشان داد که قادر به تصمیم گیری عقلانی در چنین مواردی به دور از حزب بازی نیست و همین دلیلی بود که به صورت خیلی واضح به اتفاق دیروز عملا مجلس بی اثر نشون داده بشه و این تقصیر خود مجلسیهاست (3260361) (alef-2)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۰۵:۲۲
هیچ کس مدعی نیست برجام بی نقص است .برجام حاصل طرفیتهای دیپلماتیک و کارشناسی ایران است . و طبیعتا انعکاس یک معامله و بده بستان . ورود نمایندگانی که در حوزه های مورد بحث در برجام فاقد تخصص هستند و دادن رهنمود گره ای نمیگشود و قاطبه نمایندگان به این امر اگاه بودند . (3260394) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۰۶:۱۱
آخه ۲۰۰ تا پیشنهاد اصلاحی؟!! یعنی آدم اینا رو کجای دلش بذاره؟
خودتون فکر کنین چقدر طول میکشه تا بررسی بشه.
تازه اومدیم و یک پیشنهاد نامربوط مطرح شد و رای هم آورد.
فکر بعدش رو کردین که چطور درست بشه؟

واقعیت اینه که توپ توی زمین ماست و ما باید کار رو شروع کنیم تا کارها پیش بره.
ما که خودمون می‌دونیم تو چه مملکتی زندگی می‌کنیم و تصمیم‌های کلان را کجا می‌گیرند.
چرا سر خودمون رو کلاه می‌ذاریم؟
مگر مجلس در کشور ما اصولاً چنین جایگاهی داشته تا الان که در قرارداد بین‌المللی به این مهمی نقشی هم داشته باشه؟
فقط برای این‌که جلو آمریکا کم نیاریم و بعضی‌ها هم برای کم کردن روی دولت روی بررسی مجلس پافشاری می‌کردند.
بعدش هم این مجلسی که ما دیدیم هیچ گلی به سر هیچ قراردادی نمی‌تونه بزنه. (3260396) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۰۷:۳۰
مجلس مال لاریجانی شده وبس چندوقت دیگه که این برجام به شکست برسه و مشکلی برای کشو ر پیش بیاد همه می گویند ما که نبودیم مثل قضیه فتنه صبر کنید مثل روز روشنه که امریکا دشمن است و دشمنی خواهد کرد از پرتاب موشک عماد شروع کرد ای کاش یک مقدار درک سیاسی بود و حداقل دشمن و دوست را می شناختیم (3260399) (alef-13)
 
تیمور
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۰۸:۳۲
سلام
معتقدم طرف مقابل ما برجام را به بهانه های واهی اجرا نخواهد کرد چنانچه از مدتها پیش و دیروز و امروز هم دم از اجرا نکردن تعهداتشان زدند

از اینرو تصویب شدن برجام را توسط ما میتواند طرف مقابل را به چالش بکشد
هرچند در مورد نحوه تصویب آنهم درمدت بیست دقیقه و.... حرفهای زیاد و انتقاد شدیدی دارم .
والسلام (3260401) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۱۰:۰۸
جناب مهدیان
این همه آسمان را به ریسمان بافتید تا تصمیم تاریخی مجلس را لوث کنید ولی هرگز نتوانستید مخاطب خود را قانع کنید، چونکه:

1- در بخشی از متن خود آورده اید شورای عالی امنیت ملی یکی از مراجع تعیین و تشخیص مصلحت است، بسیار خوب، نظر شورای عالی امنیت ملی در مورد برجام بر همگان مشخص است و تصمیمی که دیروز گرفته شد نیز براساس مضورت با جناب شمخانی بوده است. همچنین نظر مجمع تشخیص هم در مورد آن مشخص است و به فرض که برجام به آن شورا می رفت هم نتیجه آن کاملا مشخص بود و با تصمیم دیروز مجلس فرقی نداشت!!!!

2- به گفته آقای با هنر تصمیم مشورتی که منجر به رای گیری بدون در نظر گرفتن پیشنهادات نمایندگان شد حاصل رایزنی فی مابین آقایان لاریجانی، شمخانی و جناب حجازی رئیس دفتر مقام معظم رهبری بوده است و باز هم بر همگان مشخص است که رئیس دفتر معظم له نمی تواند بدون هماهنگی و به صورت خود مختار چنین تصمیبم مهمی را اخذ نماید


بنابراین جناب مهدیان، لطفا اندکی به فهم و درک مخاطبان احترام بگذارید و بیش از این مخالفت با برجام را ، که البته در بخشی از موارد آن کاملا به حق و بجاست، لوث ننمائید و سطح آن را به منازعات سیاسی کاهش ندهید (3260412) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۰:۵۷:۵۹
شما جواب دهید:
چرا وقتی رسایی گفت رای گیری علنی و با اسامی مشخص باشد قبول نکردند؟ مگر رای به برجام باعث افتخار و عزت نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3261494) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۱۳:۴۳
اين نشانه اينست كه ما دمو كراسي را بلد نيستيم اين نشانه اين است كه مجلس شفاف عمل نكرد اين نشانه اينست كه جناحها شفاف عمل نكردند وبفكر اخذ راي بودند بي دليل نيست كه بيش از صد سال است مجلس داريم ولي اصول حزبي را با قلدري سياسي اشتباه ميگيريم مجلس سه ماه فرصت داشت بايد براي اين كار خودش وظيفه خودش را انجام مي داد وبراي كارش برنامه ريزي ميكرد نه اينكه در حساس ترين زمان بنام مرخصي مجلس از مهمترين توافق دوران نمايندگي شانه خالي كند وبعد بگويد ما فكر مي گرديم كنكره امريكا توافق را رد مي كند كساني كه فقط اخبار را دنبال مي كردند وكوچكترين اطلاعي از نحوه راي گيري در مجالس امريكا داشتند ميدانستند اين توافق در امريكا رد نمي شود از همه اينها گذشته حتي هفته پيش هم مي گفتند مجلس مي خواهد به مرخصي برود ايا بيان اين نوع مطالب براي جمع وجور كردن بقول شما مصلحت توهين به طرز فكر نماينده مخالف ومردم عادي نيست مگر ممكن است نماينده اي كه حد اقل چهار سال در مجلس باشد نتواند موضوع مصلحت وغير مصلحت را تشخيص دهد باز هم مي گويم واعتقاد دارم ما لابي گري را با قلدري سياسي اشتباه گرفته ايم جناج ها وبقول خودشان احزاب وقتي مطمعن مي شوند راي مورد نظر را دارند حتي اجازه صحبت كردن بفرد مخالف را نميدهند واو كه مي بيند بر خلاف قانون وبزور با و مي گويند حق صحبت كردن نداري اينطور وارد عمل شود وقتي جمعي نتوانند مصلحت خود را با روشهاي مدون در يك محيط حانوادگي بنام مجلس پيدا كنند انوقت شما مي گوييد بتوانند ،،،،،،،،، ببينيم الف چاپ مي كند تا بعد ادامه دهم (3260424) (alef-2)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۴۸:۳۴
این موضوع ربطی به رهبری نداشته و آقای لاریجانی و نمایندگان باید پاسخگو باشند.
حرفهای لاریجانی را یکبار بخوانید که در پاسخ کوچک زاده میگوید:
گزارش خبرنگار فارس حاکی است لاریجانی در توضیح اظهار داشت: اصلاً هیچ بحث رهبری مطرح نبوده است و ایشان در این قضیه نقشی ندارند و این موضوع تصمیم مجلس است و ما نشستیم با هم صحبت کردیم چرا به رهبری وصل می‌کنید؟

وی ادامه داد: اصل فرمایش شما درست است همه کسانی که به این طرح رأی مثبت یا منفی دادند افتخار می‌کنند که ولی‌امرشان امام خامنه‌ای است در این تردیدی نیست ولی در این موضوع خودمان نشستیم و صحبت کردیم به جای دیگر ربطش ندهید.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دو گروه نشستیم صحبت کردیم و دیدیم مصلحت کشور این است که این طرح که برجام را قید می‌زند به مصلحت کشور است و دوستان نیز در خیلی مباحث دیگر از جمله بودجه از پیشنهادات خود صرفنظر می‌کنند برای اینکه ما یک محدودیت زمانی داشتیم و دوستان کمک کردند که از این محدوده زمانی عبور کنیم پس اصل فرمایش درست است ولی منوط کردن آن به فرمایش مقام رهبری را نفرمایید.
http://www.farsnews.com/13940721000099 (3260535) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۲:۵۲:۱۵
برجام سه ماهه که در ایستگاه مجلس متوقفه چرا میگید20دقیقه طول کشید تصویب کرد؟ مثلا اگه رد می کرد افتخار شماها بود که طرح امریکایی 20دقیقه ای رد شد (3260549) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۴:۱۷:۴۱
چه عالی گفتی (3260824) (alef-1)
 
هموطن
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۰۲:۱۷
نویسنده درست می فرمایند همه چیز فدای مصلحت شد ولی نه مصلحت نظام بلکه مصلحت نمایندگان مصلحت دیدند رای موافق دهند و دوباره رای بیاورند وگرنه میشود کلیات 100مخالف وجزئیات 59 مخالف فکر نمیکنم این مدل در هیچ مجلسی نمونه داشته باشد بله امان از مصلحت اندیشی های شخصی مگر نه این است که رای ها مخفی است چرا نمایندگان اگر عقیده به درستی برجام ندارند رای موافق دادند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3260590) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۱:۳۳:۰۱
اگر رای موافق به برجام باعث رای آوری میشود پس لابد اکثریت قاطع مردم موافق هستند. (3261542) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۰۴:۰۹
مگر مجلس به غیر از مصلحت و منافع ملی به چیز دیگری فکر می کند ؟ مگر کار کارشناسی بر ای تشخیص منفعت ملی نیست ؟ مگر سایر قوانینی که طرح می شوند و تصویب می شوند یا نمی شوند غیر از این است که برای منافع مردم و مملکت تنظیم می شوند مگر قوانین اصول علمی صرف هستند ؟ کار نمایندگان هم باید این باشد که همه محاسن و معایب را بیند و براساس منافع ملی تصمیم بگیرد مسلما اگر در یک مذاکره همه خواسته های ما برآورده شود عالی است اما آیا چنین چیزی ممکن است. بنابراین یا نمایندگان توانستند منافع ملی را تشخیص بدهند و رای دادند و یا اینکه نتوانستند .بنابراین حقی از ایشان سلب نشده و این همه آسمان و ریسمان کردن و هیاهو ندارد (3260595) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۰۵:۲۷
یک نکته خنده داری که وجود داره اینه که تعداد آراء مخالف با کلیات برجام از آراء مخالف با جزئيات اون بیشتره، یعنی یک سری از نمايندگان عزيز مجلس هستند که با کليات طرح مخالف ولی با جزئيات اون موافقن. :)))) (3260599) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۴ ۱۷:۴۴:۰۶
ریزش آرای مخالفان را در حرکات تندرو ها بجویید. (3264498) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۰۵:۴۰
یعنی اگر رای منفی میدادند، شان مجلس حفظ میشد؟ (3260602) (alef-2)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۱۹:۰۳
همه می دانند برجام قبلا تائید شده بود همه اینکارها برای توجیه و قانونی شدن تصمیم اتخاذ شده قبلی بود . (3260661) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۴۱:۵۲
مجلسی که خود باوری ندارد، همینه. عده ای به دنبال خط و ربط های گروهی افتاده اند.از نوع رفتار بیش تر نماینده در اکثر جلسات، آشکاره که این مجلس تابع احساساته (3260735) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۵۲:۱۱
"روز گذشته نه شأن مجلس رعایت شد و نه حرمت جایگاه بلند مصلحت در کشور؛ هرچند آنچه به عنوان سرنوشت برجام رقم خورد، حق بود."
واقعا نویسنده تشخیص داده حق بود یا اینکه جرات مخافت ندارد؟
به نظر ما این اشکال نظام ماست که اینگونه نمود پیدا میکند.
نمایندگان به دلایل متعدد نظرات جامعه را نمایندگی نمیکنند بنابراین مسیری غیر از مسیر مورد نظر مردم را طی میکنند ونیز چون مصالح جامعه ما راهم برنمی تابند مصالح جامعه متقاعدشان نمیکند ولذا مجبور میشوند تحکمی ازشان رای بگیرند ومیشود آنچه شد!!! (3260762) (alef-13)
 
ایرانی معتدل
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۵۳:۵۷
وقتی یک عده نماینده افراطی و تندرو شرایط مملکت را درست درک نمیکنند و با توهین و تهدید قصد آن را دارند که منافع جناحی خود را با سخنانی توهین آمیز بر کرسی بنشانند ، وقتی منافع حزبی و جناحی بر منافع ملی و مصلحت مردم و کشور ارجح میشود ، وقتی نمایندگان پایداری حتی شآن نمایندگی خودشان را نگه نمیدارند ، به نمایندگان دیگر مجلس و به مقامات بالای حکومت توهین میکنند و حتی رئیس مجلس از دامنه تندروی آنان خارج نیست ، آیا انتظاری غیر از این داشتید ؟
وقتی یک نماینده مجلس ، پشت تریبونی که برای احقاق حقوق ملت در اختیارش قرار گرفته استفاده میکند و بدترین توهین ها را متوجه رئیس شورای مصلحت نظام میکند ، آیا انتظاری غیر از این داشتید ؟
وقتی کسانی که بیش از همه ادعای ولایتمداری میکنند ، به سخنان ولی فقیه در تأیید تیم مذاکراتی توجهی نمی کنند و آنان را خائن و وطن فروش میخوانند ، آیا انتظاری غیر از این داشتید ؟
وقتی 10 سال مذاکرات ایران با کشورهای غربی حتی 10 بار هم در مقابل نمایندگان مجلس کسی پاسخگو نیست که با منافع ملی چکار میکنند ، آیا انتظاری بیش از این داشتید ؟
چگونه است که در مدت 8 سال دولت احمدی نژاد یک نفر سؤال نکرد که تکلیف منافع ملی در این مذاکرات کشدار چه میشود ، اما در مدت 2 سال دولت دکتر روحانی بیشترین هجمه ها متوجه تیم دیپلماسی مورد تأیید رهبری می شود و همه ادعا میکنند که مملکت را دو دستی تقدیم بیگانگان کردند ،
وقتی حتی یک عده نمایندگان مجلس با هیچ منطقی قانع نمی شوند تا مسئله ای که به منافع ملی مربوط است را اینگونه بازیچه منافع جناحی و دستخوش بازی های سیاسی نکنند ، آنگاه نتیجه این میشود که مصلحت زیر پا گذاشته شود و مسیر انجام این کار درست طی نشود ....!!! (3260766) (alef-13)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۵۷:۳۱
هر گروه سیاسی که حاکم بر امور اجرائی می شود به طریقی بدنبال اثبات کردن خود است و گروه حاضر هم با توافق برجام سعی در نشاندان حقانیت خود است صرفا به خاطر رفع مشکلات مردم و کشور امیدوارم موفق شوند و البته بزرگترین اشتباه تاریخی قرون اخیر را در امید بستن به سیاسیون می دانم (3260772) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۳:۵۷:۳۶
عراقچی درست گفت که به مصلحت نیست برجام به مجلس برود (3260774) (alef-1)
 
شمس
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۴:۰۲:۱۸
واقعا من ازنمایندگان مردم متاثر و متاسف شدم که یک معاهده بین المللی را که این همه کار کارشناسی در موردش شده بود و با رایزنی به این معاهده برجام رضایت داده بودیم. را سیاسی کاری کرده و تازه بخواهیم با 200 پیشنهاد ان را تغییر دهیم. یادتون باشه همتون سرکار بودید (3260786) (alef-1)
 
احسان
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۴:۰۵:۳۶
مجلسی ها خودشون شان خودشونو حفظ نکردن. بخاطر اینکه نمیتونن صدای مخالف خودشونو بشنون حتی اگه همکارشون باشه. و نتونستن با همدیگه به ی نتیجه واحد برسن.
نشون دادن نمیتونن از خرد جمعی استفاده کنن.
وگرنه کم زمان نداشتن واسه بررسیش (3260796) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۵:۰۸:۵۲
این نوع اقدامات مسبوق به سابقه هست .
استیضاح فانی یادتونه ؟ (3260921) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۵:۱۵:۳۸
هر كس اولين توافق گروه مذاكره كننده فعلي را مطالعه كرده بود در همان زمان متوجه ميشد كه كليه طرفين انرا تاييد وبه مرحله اجرا در خواهند اورد وهمه دست اندر كاران مي دانستند اين توافق هر چقدر هم كه شامل مرور زمان شود بالاخره اجرايي خواهد شد واينكه به پيشنهاد ايران مي بايست توافق اول در سازمان ملل تاييد شود بهترين دليل بر رضايت تيم از برجام مي باشد و ار اولين روز همه مسولين طراز اول برجام را تاييد كردند والان هم كسي در مجلس نمي گفت برجام را رد كنيم ويا انرا اصلاح كنيم مخالفين با موارد الزام اور دولت در مورد برجام مخالف بودند وميخواستند مواردي را تصويب كنند كه بطور عملي جلو زياده خواهي امريكا را بگيرد وميشد (3260936) (alef-1)
 
حقوقدان
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۴۸:۳۵
با توجه به تصویب برام درست مجلس و شورای نگهبان از این تاریخ به بعد با توجه به قانونی شدن آن قوه قضاییه باید رد مقابل هتاکآن و تخریب کنند گان برجام و درآمد دفاع از منافع ملی به شدت برخورد کند (3261104) (alef-1)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۶:۵۵:۰۳
آقای مهدیان ! خود رهبری فرمودند نباید مجلس کنار گذاشته شود ، شما از اسم رهبری استفاده می نمایید اما سخنان رهبری را فراموش کرده ایید. (3261114) (alef-13)
 
مراد
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۷:۱۹:۵۰
خواست اکثریت ملت تصویب برجام بوده ومجلس باتصویب ان به اراده ملت تمکین کردایا2سال کاشناسی و مذاکرت تیم هسته ای و3ماه بحث کارشناسی ونظارت شورای امنیت ملی کافی نبود ضمن اینکه 26مهرفازبعدی اجرای برجام است ودراین فرصت شورای نگهبان هم بایدنظربدهد.بهانه گیری الکی ازنوع کیهانیسم (3261164) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۸:۰۵:۲۴
هرکس برجام را با هدف کاهش فقر و برون رفت از بی تدبیری گذشته به فرجام رساند دستش درد نکند . (3261253) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۸:۳۸:۲۴
در هیچ تصمیمی تمام نظام اینقدر هماهنگ با هم نبوده اند (3261296) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۲:۰۹
حالا می فهمیم در قضیه دعوای احمدی نژاد با لاریجانی حق با کی بود! (3261348) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۲ ۲۱:۰۴:۰۹
با این طرح مجلس بدون دلیل مسئولیت برجام را بر عهده گرفت .واین ناخواسته کمک بسیار بزرگی به دولت کرد و سنگینی انتقادها را از رودوششون برداشت .عجب رو دستی خوردن (3261505) (alef-13)
 
معلم
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۶:۴۴:۵۷
اگه راست ميگيد مجلس رو ترك مي‌كرديد (3261852) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۷:۴۵:۳۱
قبل از ارائه برجام به مجلس، عده ای به زمین زمان متوسل شدند که برجام باید به مجلس بیاید حالا که خلاف انتظار آنان برجام در مجلس تصویب شد می گویند حتما" مصلحت بوده و می ایست به مجمع تشخیص و یا شورای امنیت ملی می رفت/ معلوم می شود برخی دنبال منافع جناحی و گروهی خود هستند (3261902) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۹:۱۵:۲۰
رای دادن برای هر قانونی مصلحت است. شما در واقع بررسی خود را انجام میدهید و سپس طبق مصلحتی که در نظرتان برای اسلام و مملکت است رای میدهید. در همه موارد رای گیری اینجوری است.
من تو انتخابات ریاست جمهوری که بالاترین حق انتخاب من است با مصلحت رای میدهم. چطور انتظار دارید که مجلس طبق مصلحت رای ندهد؟
اگر میخواست برود به تشخیص مصلحت، آقای خامنه ای میگفتن که تشخیص مصلحت کنار گذاشته نشوند.
هر نماینده ای بر اساس مصلحت کشور رای میدهد.
وگرنه اگر بخواهیم کلی نگاه کنیم، از نظر عقلی این است که کل توافق باید رای میشد. چون به هر حال یه محدودیت هایی برای ما گذاشتن. پس کل حرکت مصلحت است و لا غیر. (3262032) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۹:۲۱:۲۱
به یاد داشته باشید که منافع ملی و شان ملت بر همه آنچه شما برشمردید ارجحیت دارد. (3262042) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۰۹:۴۲:۴۶
درود بر اقای لاریجانی عزیز که تسلیم بجایی گرفتند و کشور را این بحران خارج کردند درود خدا بر او باد (3262082) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۳:۴۸:۴۳
خود ملت پندای برخی کاربران جالب است : با توپ پر و توهین آمیز از سوی ملت با کسی سخن می گویند که بالای صد رای دارد و خودشان مثلا سه رای. همین مساله برای برخی نمایندگان مجلس هم صادق است. (3262638) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.