نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 304075
تهدید پژو فرانسه برای علنی کردن مذاکرات خودرویی با ایران
تاریخ انتشار : جمعه ۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۱
یک پایگاه فرانسوی مدعی شد شرکت پژو سیتروئن از مذاکرات بی پایان با ایران به ستوه آمده است و این خودروساز فرانسوی تصمیم گرفته است تا پانزده روز آینده پرونده مذاکرات را علنی کند.

به گزارش صدا و سیما، پایگاه فرانسوی زبان چلنج طی گزارشی نوشت: شرکت پژو سیتروئن از مذاکرات بی پایان با ایران دیگر به ستوه آمده است، به این ترتیب، این خودروساز فرانسوی تصمیم گرفته است تا پانزده روز آینده این پرونده را به صورت علنی بر روی میز بگذارد.

شرکت پژو سیتروئن به طور رسمی مواضع و وضع مذاکرات را اعلام خواهد کرد تا طرف ایرانی خود را تحت فشار قرار دهد. در واقع شرکت پژو می خواهد به رجزخوانی ها و حتی اقدامات تحریک آمیز ایران پایان دهد. یا رومی رومی، یا زنگی زنگی. در واقع تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است. پژو سیتروئن بویژه با ایران خودرو، بزرگترین گروه خودروسازی ایرانی که شراکتی سی و پنج ساله با آن دارد مذاکره می کند.

تابستان گذشته، کارلو تاوارس، رئیس پژو سیتروئن به ما گفت: «من مشکلات را مشاهده می کنم. به ما حمله می شود چون (ایران را) ترک کردیم. مقالات بسیار تهاجمی علیه ما در مطبوعات منتشر می شود.»

ژان کریستوف کمار، مسئول منطقه ای پژو با هدف تلاش برای مذاکره برای تولید پژو دویست و هشت که در سال ۲۰۱۲ در فرانسه روانه بازار شد به طور مرتب به ایران سفر می کند. وی همچنین تولید پژو سیصد و یک را که آن هم در سال دو هزار و دوازده وارد بازار شد، به ایران پیشنهاد داه است. پژو سیتروئن پیشنهاد تاسیس یک شرکت مشترک به صورت پنجاه-پنجاه را مطرح کرده است. این طرح کلیدی این شرکت را مرکز تولید برای ایران و کل منطقه از جمله روسیه خواهد کرد.

پژو سیتروئن در اوایل سال دو هزار و دوازده به طور ناگهان به دستور متحد آمریکایی اش جنرال موتورز از بازار ایران خارج شد. جنرال موتورز درخواست کرده بود که پژو سیتروئن فورا خود را با خط مشی سیاسی واشنگتن در قبال ایران تطابق دهد. این چیزی است که ایرانی ها نبخشیده‌اند.

اوضاع به حدی پیچیده است که هر چند پژو سیتروئن به صورت رسمی هیچ قطعه ای را از سه سال پیش برای ایران خودرو تامین نکرده است ، این شرکت، بدون گواهینامه، همچنان به تولید پژو دویست و شش و چهارصد و پنج در نزدیک تهران ادامه می دهد. پژو چهارصد و پنج از مدتها قبل تقریبا به طور کامل و بیشتر قطعات دویست و شش در ایران تولید می شود.

یک کارشناس می گوید: «قطعات این خودروها بلافاصله و به راحتی با قطعات تقلبی ساخت چین جایگزین شد.» به این ترتیب است که ایران خودرو همچنان به تولید و فروش پژوهایی ادامه می دهد که پژو های واقعی نیستند. سال گذشته سیصد و هجده هزار و هفتصد دستگاه خودرو با نشان پژو در ایران تولید شد و به این ترتیب بر اساس اعلام انجمن خودروسازان ایران جایگاه اول تولید را در این کشور به خود اختصاص داده است. در سال دو هزار و چهارده نهصد هزار دستگاه خودرو روانه بازار ایران شد.

در حالی که پژو سیتروئن برای بازگشت به ایران وارد مذاکرات سختی با این کشور شده است، رنو نیز بیکار ننشسته است. این شرکت فرانسوی هرگز ارسال قطعات تندر و نوع پیکاپ آن به ایران را متوقف نکرد.

ژروم استول معاون بازرگانی مدیرکل رنو در نمایشگاه فرانکفورت که در اواسط ماه سپتامبر برگزار شد، به چلینج گفت: ما در اواخر سال تولید سندرو را در ایران شروع خواهیم کرد. ایران حتی برای رنو به اولویت تبدیل شده است.

وی افزود: امیدواریم در ایران در پایان دهه جاری میلادی، چهارصد هزار دستگاه بفروشیم.

به این ترتیب، ایران در کنار فرانسه و چین سومین بازار بزرگ رنو خواهد بود. در این راستا، خودرو رنو Kwid بسیار ارزانقیمت که بهار گذشته در هند معرفی شد، نقشی مهم ایفا خواهد کرد. رنو در سال گذشته سی و چهار هزار دستگاه خودرو را روانه بازار ایران کرد. رنو شرکتی مشترک در ایران دارد که از سال دو هزار و سه فعال است و پنجاه و یک درصد سهام آن را در اختیار دارد. ایران یکی از کشورهایی است که خودروهای فرانسوی در آن بازار خوبی دارند.
 
کلمات کلیدی : پژو فرانسه+ایران خودرو
 
حسين
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۲۰:۵۰:۳۳
پژو در سخترين شرايط به ايران خيانت كرد ولي رنو پشت صنعت خودرو ايران رو خالي نكرد حتي
تو كمپين نخريدن خودرو مردم فقط به l90 اطمينان دارند چون تماما هنوز با استانداردهاي بين المللي توليد ميشه (3277054) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۲۰:۵۳:۵۸
ایران خودرو بدون پژو فرانسه هیچه. این آشغالا که به نام پژو میده دست مردم فقط یه گاری با قطعات چینی اون هم از نوع بی کیفیتش هست. (3277056) (alef-11)
 
ناصر
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۲۱:۲۷:۵۶
یه ضرب المثلی هست که میگه مومن از یه سوراخ دو بار گزیده نمیشه ، فرصت دادن به این خودرو ساز اشتباه محض ،بخاطر خوش رقصی برای آمریکا باید دستشون از این بازار کوتاه کرد تا درس عبرتی بشه برای بقیه شرکتها (3277086) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۲۱:۴۳:۱۸
....این چیزی است که ایرانی ها نبخشیده‌اند.))
خب نبايد هم ببخشند
چطور وقتي آلان بازار داغ ايران مثل كركش ْآنها ر به اينجا مي كشد ولي زماني كه بايد مستقل عمل مي كردند مثل لاشخوران اطراف شير بي يال و دم (آ«ريكا ) رفتار كردند (3277099) (alef-11)
 
پرهام
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۲۲:۰۷:۰۷
کاش انها متن مذاکرات را علنی کنند تا مردم خبر دار شوند و گرنه خودرو سازان ما که مردم را غریبه می دانند (3277117) (alef-11)
 
شهرام رهنمای خرمی
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۲۲:۴۶:۳۹
ایران خودرو و سایپا اگر به فرانسه باج دهند مخالف منافع ملت عمل کرده و می کنند / (3277154) (alef-11)
 
Brazil
۱۳۹۵-۰۵-۰۴ ۲۰:۴۲:۴۴
منافع ملت!!! (3845139) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۲۳:۰۴:۵۶
باید درسی به این پژو داده بشه که دیگه واسه دلخوشی آمریکا از این غلط ها نکنه و بزاره و بره باید فضا رقابتی بشه و کیفیت و خدمات پس از فروش حرف اول و آخر مسئولین باشه (3277175) (alef-11)
 
rgd
۱۳۹۴-۰۸-۰۱ ۲۳:۲۷:۰۰
بابا بی خیال پژو بشید
همون بار اول که یهو تحریمتون کرد بس نبود؟

اصلا پژو برند با کیفیتی نیست (3277192) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۲ ۰۰:۲۴:۲۷
فقط المان چون اينقدر قوي هست كه راحت از پخ امريكا نترسه فقط حيف كه دشمن زياد داره (3277223) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۰۲ ۰۱:۱۸:۴۷
به نظرم بهتره ایران خودروسازیهای فرانسه رو تحریم کنه. همچین کیفیتی هم ندارند. (3277245) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.