توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 337277
۵ دلیل اصلی دشمنی عربستان با حزب الله
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
همکاری حزب الله و سوریه سبب شد قدرت بازدارندگی رژیم صهیونستی با چالش روبرو شود؛ از این رو اکنون برخی کشورهای واپسگرای عربی که همواره در خدمت رژیم صهیونستی بوده اند برای محاصره حزب الله تلاش می کنند.

به گزارش تسنیم، از امور خنده آور روزگار این است که کشورهایی که از نظر سیاسی، مالی و نظامی از تروریسم پشتیبانی می‌کنند و از زمان پیدایش تروریسم در ۳۰ سال پیش در افغانستان تاکنون در دامن خود تکفیری‌ها را پرورش داده‌اند به مقاومت لبنان اتهام تروریست بودن وارد می‌کنند. این کشورها خودشان پدر و مادر تروریسم در سوریه، عراق، یمن، مصر و لیبی هستند. امور خنده آور روزگار این است کشورهای عربی همواره حزب الله را متهم می کنند. این کشورها همان خواسته های رژیم صهیونیستی را به طور دقیق به اجرا در می آورند زیرا با قدرت یابی مقاومت و پر رنگ شدن نقش آن، رژیم صهیونیستی در نگرانی به سر می‌برد.

در اینجا یادآوری چند نکته لازم به نظر می رسد که این نکات عبارتند از:

۱: هر پژوهشگر بی طرفی می تواند ارتباط حمله به حزب الله لبنان و سرمنشاء تاریخی آن حمله ها یعنی رژیم صهیونیستی را ملاحظه کند. همچنین پژوهشگر بی طرف می تواند تحرک لابی‌های صهیونیسم را در آمریکا و اتحادیه اروپا برای در پیش گرفتن تدابیر خصمانه علیه حزب الله و نهادهای رسانه ای آن مشاهده کند. پس از هر تنش میان رژیم صهیونیستی و مقاومت دیده می شود که شماری از اقدام ها برای مجازات مقاومت در پیش گفته می شود. همه این اقدام ها به طور مستقیم با خواست رژیم صهیونیستی آغاز می‌شود. آنها حزب الله و دیگر گروه‌های مقاومت را متهم به تروریسم می‌کنند و علیه سوریه و ایران هم به دلیل پشتیبانی از مقاومت برخی اقدام ها را در دستور کار قرار می‌دهند.

۲: طی بیش از ۳۰ سال گذشته کشورهای واپسگرای عربی به سردمداری عربستان از هر ابزاری برای محاصره حزب الله در داخل و خارج استفاده کرده‌اند. این کشورها در این زمینه با آمریکا و رژیم صهیونستی همکاری کرده و هزینه های مالی پروژه ضد مقاومت را به عهد گرفته‌اند. رسانه های این کشورها هم هر روز علیه مقاومت اخباری را منتشر می‌کنند تا به مقاومت لطمه وارد سازند و دستاوردهای این گروه را کم رنگ و ناچیز جلوه دهند. کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) در عوض زیان شرکت‌های غربی به سبب دشمنی با مقاومت، با دست و دل بازی هرچه تمام، این زیان‌ها را جبران کرده‌اند. همان گونه که در بسیاری از محافل مطبوعاتی غرب مشهور است اموالی که عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به شرکت‌های ماهواره غرب پرداخت کردند سبب شد تا آنها شبکه المنار را از پخش برنامه ها ممنوع کنند.

پس از اینکه رژیم صهیونیستی به این نتیجه رسید که در جنگ سال ۱۹۹۶ برنامه هایی که المنار منتشر می کرد سبب آگاه سازی افکار عمومی شد و این مساله سبب شد تا دولت‌های غربی که با رژیم صهیونیستی در جنگ علیه لبنان نقش داشتند در نزد افکار عمومی رسوا شوند و زیر فشار قرار گیرند برای نابودی مقاومت تلاش بیشتری کرد.

۳: کشورهای واپسگرای عربی به رهبری عربستان حتی یک روز هم از مقاومت پشتیبانی نکردند. این کشورها از زمان پیدایش مقاومت علیه آن توطئه چینی کرده‌اند. این دسیسه چینی‌ها حد و اندازه ندارد. در توافق طائف که در آن به مقاومت در قانون لبنان مشروعیت قانونی داده شد عربستان مجبور شد تا پس از شکست بازوی های خود در لبنان خود را با شرایط سازگار سازد. ریاض اکنون بر شدت حمله های سیاسی و عملی خود افزوده است. زیرا مقاومت به رهبری حزب الله ثابت کرده است که می تواند قدرت بازدارندگی رژیم صهیونیسی را نابود کرد. کشورهای واپسگرای عربی پس از شکست جنگ سال ۱۹۶۷ از رژیم صهیونیستی طرح صلح با آمریکا را ترویج می‌کنند. این طرح تسلط این رژیم در منطقه را تقویت خواهد کرد. این در حالی است که در نتیجه همکاری حزب الله و سوریه در از بین بردن قدرت بازدارندگی و ایجاد قدرت بازدارندگی معکوس در منطقه، همه رویاها و توهم کشورهای عربی که در رویای اجرایی شدن طرح آمریکا و صهیونیسم هستند، بر باد رفت.

۴: الگوی مقاومت مردمی پیروز به رهبری حزب الله، کوه دروغ ها و توهم هایی که اردوگاه تسلیم پذیر عرب آن را ترویج می‌کند، از بین برده است. از بین بردن این الگو به ضرورتی برای کشورهایی تبدیل شده است که غرب استعمارگر آنها را وارد کرده است تا برای حمایت از رژیم صهیونیستی و آشکار سازی روابط با این رژیم در مرحله تغییر محیط راهبردی پس از شکست این رژیم در برابر مقاومت لبنان و فلسطین در باریکه غزه و لبنان وارد عمل شوند. این در فضایی است که صهیونیست‌ها خیزش مردم فلسطین را انتفاضه سوم و آغاز مقاومت مردمی تازه‌ای می‌دانند که از ثمره‌های شیوه مقاومت است. حزب الله به عنوان الگویی ارائه می‌شود که زمینه حمایت از انتفاضه و مردم را فراهم می سازد و سبب از بین رفتن الگوی تسلیم پذیری کشورهای عربی می‌شود. از این رو رژیم صهیونیستی می‌بیند که در محاصره قرار دادن حزب الله برای حمایت خود از خطراتی که وجودش را تهدید می‌کند، ضروری است. گسترش مقاومت و به چالش کشیدن صهیونیست‌های زورگو سبب شده است که واشنگتن از کشورهای عربی بخواهد تا این حزب را زیر فشار قرار دهند.

۵: کشورهای واپسگرای عربی به رهبری عربستان و با دستور آمریکا شبکه‌های وهابی را برای ویران سازی سوریه فعال کردند. امروز دولت سوریه به پیروزی بسیار نزدیک است. حضور حزب الله در نبرد با تروریسم یکی از دردناک ترین شکست ها را برای عربستان رقم زده است. حزب الله مانع از این شد که لبنان به پایگاهی برای حمله به سوریه تبدیل شود. طرح حمایت عربستان از داعش در عراق ابزاری برای ویرانی عراق و دامن زدن به جنگ مذهبی در این کشور بود. عربستان برای تسلیم کردن یمن هم از ابزارهایی استفاده کرد و هنگامی که شکست خورد جنگی را علیه این کشور به راه انداخت که در سطح جهانی محکوم شده است. همه این طرح ها برای پشتیبانی از رژیم صهیونیستی و جلوگیری از ورود عراق و یمن به محور مقاومت و حمایت از مقاومت صورت گرفت. حزب الله در شکست طرح های آمریکا که عربستان هم برای حمایت از رژیم صهیونستی به اجرای آن متعهد شده بود نقش سرنوشت سازی داشت.
 
کلمات کلیدی : حزب الله لبنان، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.