توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393572
رقابت بر سر آب از نتایج تغییر اقلیم است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
تنها نماینده ایران که از طرف سازمان هواشناسی در سمینار تغییر اقلیم در چین حضور یافته بود، تغییر اقلیم را یکی از مهمترین چالش‌های زیست محیطی در جهان دانست.

به گزارش ایسنا، مجید بیجندی که به‌عنوان سخنران افتتاحیه همایش تغییر اقلیم در چین حضور یافته بود در گفت‌وگویی با تاکید بر لزوم دستیابی به راه حل مناسب برای کاهش اثرات تغییر اقلیم گفت: اکنون تغییر اقلیم یکی از مهمترین چالش‌های زیست محیطی در جهان است.

وی، افزایش درجه حرارت، کاهش بارندگی و برف، ذوب شدن یخچال‌های قطبی، بالا آمدن سطح آب‌های آزاد و تغییر در آستانه‌های آب و هوایی مناطق مختلف را از پیامدهای تغییر اقلیم دانست و اظهار کرد: رقابت بر سر آب امروز از نتایج برجسته تغییر اقلیم است.

بیجندی با بیان اینکه کمبود آب از مهمترین مشکلاتی است که اکثر مناطق دنیا به خصوص خاورمیانه را در آینده با مشکل مواجه خواهد کرد، اظهار کرد: مخاطراتی که در اثر تغییر اقلیم متوجه کشورهای مذکور در خاورمیانه شده به مراتب برجسته‌تر از آب است.

وی با اشاره به اینکه حوزه‌های دیگری از جمله سلامت، محیط زیست، امنیت غذایی و سیاسی در معرض تهدید است، عنوان کرد: این امر نیازمند سیاست‌گذاری کلان و قانونگذاری برای سازگاری با پدیده تغییر اقلیم در آسیا است. عمده این سیاست‌ها می‌تواند هم جهانی باشد و هم ملی؛ جلوگیری از گازهای گلخانه‌ای در سطح ملی، بهره‌وری انرژی در چرخه تولید و مصرف و استفاده از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از جمله این اقدامات است.

بیجندی با بیان اینکه ایران کشوری با وسعت یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر مربع در نیمکره شمالی زمین واقع شده و جزء کشورهای خاورمیانه است، اظهار کرد: ایران کشوری کوهستانی است که بیش از نیمی از مساحت آن را کوه‌ها و ارتفاعات و کمتر از یک‌چهارم آن را اراضی قابل کشت تشکیل داده است.

نماینده ایران از طرف سازمان هواشناسی در سمینار تغییر اقلیم در چین با اشاره به اینکه بیشتر مساحت ایران در محدوده خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته است، میانگین بارش در ایران را سالیانه ۲۵۰ میلیمتر، اعلام کرد و افزود: این میزان بارندگی بسیار کم است. این عدد در مناطق مرکزی و شرقی کشور به زیر ۱۰۰ میلیمتر رسیده است.

این مقام مسئول، آمایش سرزمین با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش منابع آب، بررسی تبعات تغییر اقلیم بر حوزه‌های مختلف از جمله سلامت، انرژی، امنیت غذایی، سیاسی و ...، ایجاد ظرفیت لازم در جهت سازگاری، حرکت ملی در جهت اصلاح الگوی مصرف، درجه سازگاری با تغییرات اقلیمی، تدوین برنامه ملی تغییر اقلیم، مدیریت یکپارچه منابع آب، توسعه پخش و حفاظت از منابع موجود، جلب مشارکت‌های مردمی در تصمیم‌گیری و اجرا و و بازنگری سیاست‌های توسعه‌ای بلندمدت با در نظر گرفتن فاکتور مهم تغییر اقلیم را از جمله راه‌حل‌های موجود برای رفع مشکلات تغییر اقلیم عنوان کرد.
 
کلمات کلیدی : کمبود آب+تغییر اقلیم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.