توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 376634
دولت آمریکا اراده سیاسی در اجرای برجام ندارد/ نگران ماهیت جنگ طلبی هیلاری کلینتون هستم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۰
دیپلمات ارشد سابق انگلیس در سخنانی دولت آمریکا را فاقد اراده سیاسی در مسیر اجرای برجام نامید.

به گزارش فارس «پیتر جنکینز» دیپلمات انگلیسی که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ به عنوان نماینده این کشور در آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت می کرد، در اظهار نظری پیرامون عدم اجرای تعهدات آمریکا در برجام که در وبگاه «لوبلاگ» منتشر شده است، گفت: «من متعجبم که چرا دولت آمریکا پیش‌بینی چنین روزهایی را نکرده و راه حلی برای موانع موجود در تعامل مجدد بانک‌های اروپایی با ایران نیافته بود.

من فکر می‌کنم که این مشکل ناشی از خصومت کنگره با ایران است. البته دولت آمریکا نیز سزاوار سرزنش در ناکامی جهت قادر ساخت ایران برای دسترسی به دارایی‌های مسدود شده نفتی‌اش است.

روش‌های آسانی برای حل مشکلات در دسترس هستند اما دولت آمریکا اراده سیاسی را برای اجرای یکی از آن‌ها ندارد. شاید این راه حل بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال جاری یافت شوند.»

جنکینز در باره انتخاب احتمالی «هیلاری کلینتون» دموکرات به سمت ریاست جمهوری آمریکا و ادامه میراث باراک اوباما ریس جمهور کنونی و هم حزبی‌اش در حفظ برجام گفت: «من نگران ماهیت جنگ طلبی و سوابق کلینتون در زمان تصدی سمت وزارت خارجه هستم. مطمئن نیستم که او میلی به حفظ میراث اوباما داشته باشد.

من فکر می‌کنم که همه ما که برای برجام ارزش قائل می‌شویم درباره پیامدهای ریاست جمهوری کلینتون نگرانیم. من امیدوارم که بوروکراسی امنیت ملی خانم کلینتون را هنگامی که رییس جمهور می‌شود متقاعد کند که حفظ برجام در جهت منافع ملی است.»

وی درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و پیامدهای آن بر برجام نیز گفت: «بعید است که خروج انگلیس تاثیری بر مواضع اتحادیه اروپا در اجرای برجام گذارد.

اروپا داشتن روابط مستحکم اقتصادی با ایران و علاقه مندی در منع گسترش سلاح اتمی با حفظ توافق را ادامه می‌دهد.»
 
کلمات کلیدی : اجرای برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.