توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 296534
فالوده شیراز ثبت ملی شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۱
مدیرکل دفتر ثبت و احیاء سازمان میراث فرهنگی با اعلام خبر ثبت ملی ۱۹ اثر در کمیته تخصصی ثبت میراث فرهنگی ناملموس از جمله « مهارت تهیه فالوده سنتی شیراز» گفت: همچنین در این کمیته پیشنهاد شد افسانه های آشیقی ( متون نمایش سنتی) برای ثبت چند ملیتی با مشارکت کشورهای دیگر ارائه شود.

به گزارش میزان، با اعلام این خبر که در کمیته تخصصی ثبت میراث فرهنگی ناملموس ۱۹ اثر واجد شرایط ثبت شناخته و در فهرست میراث ملی قرار گرفت، گفت: این آثار عبارتند از، سبک موسیقی علوانیه، عروسک بازبازک لیلی از خوزستان، داستان‌ها، نقل‌ها، و افسانه های آشیقی (متون نمایش سنتی) زنجان، مهارت‌های سنتی جوک کاری (فهرست در خطر)، مهارت تهیه فالوده سنتی شیراز»، مراسم آئینی سینه‌زنی قطاری شیراز، از استان فارس، «مهارت سنتی کاربافی میبد»، مراسم آئینی شاه حسن و شاه حسین میبد، مراسم آئینی شده بندی و شده گردانی در ماه محرم اردکان»، از استان یزد و آوای کار یامال در دریانوردی با لنج، «مهارت دوخت و تهیه کندوره، بازی سنتی رمازا»، «بازی سنتی رحمونی، بازی سنتی درا» (فهرست در خطر)، مهارت تهیه دوخت برکه (برقع)، آئین سنتی ازدواج، مهارت سنتی ساخت عروسک های بومی قشم، دهتولو، مهارت سنتی ساختن و نواختن عود، شیوه سنتی برگزاری بازارهای هفتگی: پنج شنبه بازار میناب، (فهرست در خطر)، که از استان هرمزگان به ثبت رسید.

نظری با بیان این که ثبت چند ملیتی میراث فرهنگی ناملموس به عناصر میراث ناملوسی اشاره دارد که در دو یا چند کشور با شباهت ها و تفاوت هایی جریان داشته باشد، تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد، « داستان ها، نقل ها، و افسانه های آشیقی (متون نمایش سنتی) زنجان» و «سبک موسیقی علوانیه» خوزستان برای ثبت چند ملیتی با مشارکت کشورهای دیگر پیشنهاد شود.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد حاملان « داستان ها، نقل ها، و افسانه های آشیقی (متون نمایش سنتی) زنجان که تنها بازماندگان و هنرمندان این عرصه هستند در فهرست گنجینه‌های زنده بشری ایران ثبت شوند.

وی ادامه داد: این اقدام در جهت ثبت نام، هنر، دانش و مهارت این گنجینه های زنده بشری و انتقال دانش و مهارت آنها به نسل بعدی صورت می گیرد.

نظری افزود: دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی، بر اساس شرح وظایف ابلاغی و در اجرای مفاد کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو (۲۰۰۳) و در اجرای مفاد آئین نامه اجرایی قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مذکور متولی تدوین دستور العمل و بخشنامه در خصوص پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شامل: شناسایی و تعیین مصادیق میراث در ایران، مستند سازی و سیاهه برداری، اقدامات لازم جهت حفظ میراث ازجمله ثبت ملی آن، معرفی منتخب آثار ثبت و تأیید شده به یونسکو جهت ثبت جهانی در فهرستهای بین‌المللی، احیاء و معرفی و توسعه و ترویج این عناصر است.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء گفت: در این راستا بازنگری فرم ثبت ملی، طراحی و تدوین فرم گزارش دوره ای برای ارزیابی وضعیت آثار، فرم ثبت گنجینه های زنده بشری و تهیه و تدوین فهرست های مربوطه از اقدامات انجام شده در این باره است.

وی ادامه داد: در حال حاضر دو فهرست معرف و در خطر جهت ثبت ملی وجود دارد و فهرست اقدامات موفق پاسدارانه، میراث ناملموس منسوخ، گنجینه های زنده بشری و فهرست های زیرمجموعه دیگر در مراحل تدوین و ابلاغ قرار دارد.

نظری اضافه کرد: اقدامات اولیه درخصوص دسترسی لحظه‌ای به این دو فهرست ملی به زبان انگلیسی و فارسی در حال انجام است. در همین رابطه پیشنهاد ایجاد فهرست های استانی که به طور لحظه ای در دسترس باشد تحت بررسی است. موارد مذکور طی جلسات منظم اعضاء کمیته تخصصی میراث ناملموس کارشناسی و سیاست گذاری شده و پس از تائید شورای عالی سیاست گذاری به واحد های تابعه ابلاغ می شود.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء گفت: از دیگر مسئولیت های دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث فرهنگی ناملموس، برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه آگاهی بخشی، شناسایی عناصر میراث فرهنگی ناملموس، مستند سازی و سیاهه برداری، تدوین پرونده ثبت ملی و دستورالعمل حفظ و احیاء ، معرفی و توسعه و ترویج آن برای واحد های تابعه سازمان و نیز سازمان ها و ارگان های دیگر در سطح کشور است که به ده مورد از وزارت خانه ها و سازمان ها مذکور در آئین نامه اجرایی فوق الذکر اشاره شده است.

وی افزود: در همین رابطه کارگاه آموزشی آگاهی بخشی و تدوین پرونده های ثبت ملی در مرداد ماه سال جاری برای کارشناسان معاونت طب سنتی وزارت بهداشت برگزار شد و برگزاری کارگاه آموزشی در همین زمینه برای وزارت علوم نیز در دست اقدام است.

نظری تصریح کرد: حمایت از تشکل های مردم نهاد و ظرفیت سازی در سطوح مختلف جامعه برای شناسایی و تعیین مصادیق میراث ناملموس و حفظ و احیاء و توسعه و ترویج آن از اموری است که در برنامه های دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی در حال اجراست. در این زمینه برگزاری کارگاه آموزشی برای جمعی از تشکل های سازمان های مردم نهاد با مشارکت اداره کل میراث استان همدان و استانداری همدان در شهریور ماه سال جاری در همدان برگزار شد.

مدیرکل دفتر ثبت و احیاء در پایان گفت: از دیگر وظایف دفتر ثبت آثار برگزاری جلسات کارگروه ملی است که با حضور نمایندگان وزارت علوم و تحقیقات، آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، وزارت بهداشت، وزارت ورزش و جوانان، وزارت اطلاعات، سازمان صدا و سیما، فرهنگستان هنر، فرهنگستان زبان و ارگان ها و سازمان هایی که به لحاظ موردی مرتبط با موضوع هستند، برگزار می شود. تا کنون چندین جلسه این کارگروه توسط دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی برگزار شده که آخرین نشست آن در خرداد ماه سال جاری جهت اخذ گزارش درخصوص اجرای اقدامات پاسدارانه و نیز وظایف آتی این ارگان ها درباره دو عنصر نقالی و لنج سازی برگزار شد. حاصل اقدامات پاسدارانه انجام شده توسط کلیه ارگان های ذیربط و و ضعیف فعلی اثر در قالب گزارش دوره ای آبان ماه سال جاری به یونسکو ارسال می شود.
 
کلمات کلیدی : فالوده+یونسکو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.