نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444331
جولان ترکیه در سوریه به پشتوانه ترامپ
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۷
تکاپوی مجدد ترکیه در شمال سوریه و شهر الباب در حالی صورت می گیرد که پرواضح است این تکاپو به امید روی کارآمدن دونالد ترامپ و احتمال تغییر سیاست‌های واشنگتن در قبال کُردها و مسائلی نظیر منطقه امن در سوریه صورت گرفته است.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، تکاپوی نیروهای سپر فرات در شمال سوریه در حالی است که ترکیه وقت را برای به دست آوردن دوستی و توجه واشنگتن مغتنم شمرده و در صدد است تاکید کند نزدیک شدن به مسکو و تهران موجب دور شدن آنکارا از واشنگتن نمی شود.

نکته قابل توجه اینکه ترکیه به تکاپوی خود در داخل شهر الباب سرعت بخشیده است آن هم در حالی که تحرکات آن در این قسمت از سوریه تحت تاثیر تحولات اخیر متوقف شده بود اما همزمان با رسیدن نیروهای سوریه به محور جنوبی این شهر و نیز آغاز مرحله جدید نبرد رقه با همکاری نیروهای ائتلاف بین المللی و نیروهای دموکراتیک سوریه، آنکارا وقت را برای به دست آوردن دوستی آمریکا و تضمین دستاوردهای خود در شمال سوریه مناسب دیده است و در صدد است تاکید کند تفاهم با مسکو و تهران موجب دوری آنکارا از واشنگتن نخواهد شد.

پس از چند ماه توقف نیروهای سپر فرات در دروازه های شهر الباب که صحنه حملات ناکام نیروهای ترک و خسارت های سنگین آنان بود، اکنون ترکیه با سوء استفاده از محاصره داعش در الباب و چند شهرک اطراف آن بار دیگر به صحنه آمده است و از همین محور در صدد پیشروی است.

آنکارا نیروهای سپر فرات را از محور غربی الباب به تحرک در آورده و توانست یک درمانگاه و منطقه شیخ عقیل را تحت کنترل خود در آورد وبنابر اعلام ستاد ارتش ترکیه، در درگیری هایی که در این منطقه رخ داد دو سرباز ترک کشته شده و 15 نفر دیگر نیز مجروح شدند

با توجه به شرایط میدانی اطراف شهر الباب، تکاپوی ترکیه در داخل این شهر غیرمنتظره نبود به ویژه اینکه در پی پیشروی نیروهای ارتش سوریه و مسدود کردن راههای منتهی به شهرک تادف از محور شرقی، الباب از دایره مناطق تحت نفوذ داعش در امتداد حومه رقه خارج شده است.

ریاست جمهوری ترامپ، فرصت طلایی برای بازارگرمی نقشه های ترکیه در سوریه

در این میان نمی توان تکاپوی میدانی آنکارا را به دور از تحرکات سیاسی آن ارزیابی کرد زیرا ترکیه ریاست جمهوری دونالد ترامپ را فرصتی طلایی برای بازاریابی مجدد نقشه های خود در شمال سوریه می داند و در این خصوص امیدوار است ترامپ راهی را که اوباما به ویژه در حمایت از گروههای کُرد در پیش گرفته بود، تغییر خواهد داد.

تحرک ترکیه در داخل الباب با تماس تلقنی بین رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و همتای آمریکایی اش همزمان شد و در آن موضوع ایجاد منطقه امن و پناهندگان سوری و مبارزه با تروریسم مورد بررسی قرار گرفت.

ترکیه به دنبال تحقق نقش جدید آمریکا در سوریه است

این سه موضوع نقاط مهمی بین اهداف مورد نظر ترکیه و اظهارات ترامپ در مورد منطقه امن و عزم او برای مبارزه با تروریسم به شمار می آید زیرا ترکیه امیدوار است در بازگشت واشنگتن به صحنه سوریه در شکل جدید آن نقش مهمی داشته باشد و بتواند دستاوردهایی را در آنجا برای خود محقق سازد به ویژه اینکه به همکاری با متحد دیرینه خود با آمریکا به دور از محدودیت های مربوط به تفاهم سه جانبه با مسکو و تهران امید بسته است.

به موازات این تحول مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در کنفرانس مطبوعاتی با عادل الجبیرهمتای سعودی خود اعلام کرد، هدف بعدی نیروهای کشورش و گروههای مرتبط با آن در سوریه، عملیات رقه است و نیروهای ویژه ترکیه باید در این عملیات مشارکت داشته باشند.

این اظهارات اوغلو رویکردی دوگانه دارد و یادآور پیشنهاد سعودی-ترکی به باراک اوباما مبنی بر آمادگی نیروهای زمینی کشورشان برای فعالیت در چارچوب نیروهای ائتلاف علیه داعش است،اما این پیشنهاد در کاخ سفید پاسخ مثبتی نگرفت زیرا آمریکا نیروهای دموکراتیک سوریه را راهی رقه کردند.

تلاش ترکیه برای پایان چتر حمایتی آمریکا از کُردها

به هر حال تلاش های ترکیه برای از بین بردن چتر حمایتی آمریکا از کُردها در تماس تلفنی ترامپ و اردوغان مطرح شد زیرا اردوغان به اهمیت مبارزه با حزب کارگران کردستان و توقف حمایت آمریکا از یگان های حمایت مردمی کُرد اشاره کرد.
 
کلمات کلیدی : اردوغان، ترامپ، سوریه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۲۳:۲۸:۴۲
اوهام و دیگر هیچ.... اگر و تنها اگر ایران و ترکیه با هم باشند همه سوریه را در مشت خواهند داشت و گرنه هر دو ضرر خواهند کرد. (4159528) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.