نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384130
حسین شریعتمداری: هر دو بیکارند اما این کجا و آن کجا؟!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۵
حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز روزنامه کیهان نوشت:
می‌گویند یکی از نامزدهای نمایندگی مجلس در سخنرانی انتخاباتی خود به مردم وعده می‌داد که اگر مرا انتخاب کنید، با امپریالیسم، سوسیالیسم، کاپیتالیسم، کمونیسم، راشیسم، فاشیسم و... به شدت مبارزه می‌کنم و همه آنها را ریشه‌کن خواهم کرد. پیرمرد رنجوری از میان جمعیت برخاست و در حالی که به سختی تعادل خود را حفظ می‌کرد گفت؛ قربان! من که از این «ایسم»ها سر در نمی‌آورم ولی حالا که قصد مقابله با آنها را دارید، لطفاً یک فکری هم برای «رماتیسم» بنده بکنید که مدتی است بدجوری به جانم افتاده و زمین‌گیرم کرده است!

دیروز آقای روحانی، رئیس جمهور محترم کشورمان که به مناسبت روز پزشک و بزرگداشت این روز در جمع پزشکان سخن می‌گفت، در بخشی از سخنان خود از مخالفت‌هایی که در برگزاری کنسرت‌ها صورت گرفته ابراز تأسف کرد و اظهار داشت «در کشورمان فقط یک مجلس شورای اسلامی به عنوان مجلس قانون‌گذاری وجود دارد و هر کس که تریبون در اختیار می‌گیرد، نمی‌تواند قانون‌گذاری کند، وزیر هم نمی‌تواند از این خواسته تبعیت کند، بلکه وزیر باید تابع قانون باشد... هیچ وزیری در برابر هیچگونه فشاری نباید کوتاه آمده و عقب‌نشینی کند... همه افتخار ما این است که کشور ما کشور قانون است و در بیانات امام(ره) صدها بار تأکید شده که جمهوری اسلامی ایران، حکومت قانون است».

سخنان رئیس جمهور محترم درباره قانون و جایگاه مجلس شورای اسلامی، اگرچه با کم‌توجهی دولت به نظرات مجلس و ضرورت حضور و دخالت و نظارت آن در برخی از تصمیم‌های سرنوشت‌ساز، نظیر آنچه در جریان توافق هسته‌ای شاهد آن بودیم و یا امضای FATF بدون کسب مجوز از مجلس شورای اسلامی و شماری از نمونه‌های دیگر همخوانی ندارد و دولت محترم در موارد متعددی مجلس شورای اسلامی را از چرخه تصمیم‌گیری حذف کرده است، ولی اصل سخن که قانون‌گذاری برعهده مجلس است، جدای از میزان تعهد دولت به این اصل، قابل قبول است و رعایت آن برای تمامی دستگاه‌ها ضروری است. اما موضوع این یادداشت، بخش دیگری از سخنان رئیس‌جمهور است که در آن به ماجرای «کنسرت»ها پرداخته و از برخی مخالفت‌ها در برگزاری کنسرت‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند! این نکته که آیا غیر از مجلس شورای اسلامی هیچکس حق اظهارنظر درباره مسائل جاری کشور را ندارد! نیز اگرچه با تأکیدهای غلیظ و شدید و چندین باره رئیس‌جمهور بر ضرورت نقد در تضاد آشکار است و ایشان پیش از این هم در بسیاری از موارد، نقدها را به «عیار» نگرفته و منتقدان را با الفاظی نظیر بی‌سواد، برو به جهنم و... نواخته‌اند! اما، این نکته نیز بیرون از موضوع وجیزه پیش روی است و سخن در این نوشته و سؤال از رئیس جمهور محترم آن است که برگزاری یا مخالفت با برگزاری کنسرت‌ها در میان انبوه مشکلاتی که مردم با آن روبرو هستند و دولت مسئول مستقیم آنهاست، چه جایگاهی دارد و از چه درصد و میزان اهمیت برخوردار است که در سخنان رئیس جمهور محترم به یکی از دغدغه‌های اصلی ایشان تبدیل شده است؟!

چند ماهی است که ماجرای برگزاری کنسرت‌ها و مخالفت‌ با انجام برخی از آنها از سوی رئیس‌جمهور، وزیر ارشاد و روزنامه‌ها و رسانه‌های حامی دولت به یکی از مسائل اصلی کشور تبدیل شده و مشکلات دیگری که مردم در زندگی روزمره خود با آن دست به گریبان هستند را به حاشیه رانده است! این سر و صدا و هیاهو در حالی است که به گفته آقای رحمانی فضلی، وزیر محترم کشور «کمتر از یک درصد کنسرت‌ها لغو شده است». اگر نظر این مقام رسمی دولت را ملاک و معیار قضاوت در این باره بدانیم که به یقین رئیس جمهور محترم نباید نظر رسمی وزیر کشور و عضو کابینه خود را نفی کند، به این نتیجه قطعی می‌رسیم که ماجرای کنسرت‌ها و سر و صداهای پیرامونی آن در یک کلمه «هیاهو‌برای‌هیچ»! است. آیا غیر از این است؟! و آیا لغو - به قول وزیر کشور- کمتر از یک درصد کنسرت‌ها می‌تواند دغدغه‌آفرین باشد؟ پاسخ این سؤال بدون کمترین تردیدی منفی است، بنابراین پرسش بعدی آن است که چه کسانی به رئیس جمهور اطلاعات غلط و مشاوره‌های جهت‌دار و مشکوک می‌دهند؟ و از اصلی کردن این مسئله جزئی آنهم در میان مشکلات فراوانی نظیر بیکاری، تورم، گرانی‌سرسام‌آور کالا و خدمات، تعطیلی پی‌درپی شماری از کارخانه‌های بزرگ و مراکز تولید، قاچاق کالا، حقوق‌های نجومی برخی از مدیران دولتی، دستاورد «تقریبا‌هیچ» برجام، بعد از اختصاص سه سال از عمر و امکانات دولت به آن و... کدام هدف پنهانی را دنبال می‌کنند؟!

انتظار آن بود - و هست - که رئیس‌جمهور محترم در فرصت به دست آمده به دغدغه‌های اصلی مردم بپردازند و درباره وعده‌های فراوانی که داده‌اند و متاسفانه بسیاری از آنها بر زمین مانده است برای ملت توضیح بدهند، مگر ماجرای کنسرت‌ها که به گفته وزیر محترم کشور فقط از برگزاری کمتر از یک درصد آنها جلوگیری شده و این یک درصد هم به‌علت مغایرت با اخلاق و یا خودداری برگزارکننده از پذیرش مسئولیت آن بوده است، دغدغه چه تعدادی از مردم است؟

مطابق آمار رسمی، نزدیک به ۶۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور متوقف شده است، براساس آماری که دیروز یکی از خبرگزاری‌های حامی دولت منتشر کرده است، بیش از ۸ میلیون نفر با پدیده خانمانسوز بیکاری دست به گریبان هستند، به گفته وزیر محترم کار در هر ۵ دقیقه یک نفر به متقاضیان کار افزوده می‌شود مشکل مردم، تورم طاقت‌فرساست که دو روز قبل سخنگوی محترم دولت مژده‌ داد، تورم به ۸/۷ درصد کاهش یافته است ولی به قول رئیس‌جمهور محترم، میزان و معیار برای تورم، جیب ملت است و جیب ملت نظر سخنگوی دولت را تائید نمی‌کند. مشکل مردم، حقوق‌های نجومی و چند ده میلیونی برخی از مدیران دولتی و دست‌درازی آنان به بیت‌المال مسلمین است در حالی که نه‌فقط اقشار مستضعف، بلکه بسیاری از مردم عادی نیز با توجه به تورم و گرانی سرسام‌آور از تأمین مایحتاج معمولی زندگی خویش عاجزند و به سختی روزگار می‌گذرانند. مردم می‌خواهند بدانند چرا در برخورد با آنان کوتاهی می‌شود و نه فقط اقدامی برای مجازات و بازپس‌گیری بیت‌المال از این مدیران متخلف صورت نپذیرفته بلکه آنان را ذخیره نظام! و امانت‌داران بزرگ هم نامیده‌اند؟! باید برای ملت توضیح داده شود که زندگی‌های اشرافی، خودروهای لوکس چند میلیارد تومانی از کجا آمده است؟! و صاحبان آن این ثروت انبوه را از کدام راه به دست آورده‌اند؟ به یقین ثروت انباشته و انبوه از طریق حلال و قانونی به دست نمی‌آید و به قول حضرت امیر علیه‌السلام، هرجا ثروت انبوهی هست، در کنار آن حق ضایع شده‌ای وجود دارد. دولت به جای ابراز نگرانی از برگزار نشدن کنسرت‌های موسیقی باید در پی کم کردن فاصله غنی و فقیر باشد ولی همین دو روز قبل، مشاور محترم رئیس‌جمهور در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های زنجیره‌ای می‌گوید؛ مخالفان دولت به دنبال زنده کردن جنگ فقر و غنا هستند! و توضیح نمی‌دهد مگر قرار است جنگ فقر و غنا که آنهمه حضرت امام(ره) بر ضرورت آن تاکید می‌فرمودند، به فراموشی سپرده ‌شود؟! و اینکه چرا باید دولت از مقابله با ثروت‌اندوزان حرامخوار و حمایت از محرومان و مستضعفان نگران باشد؟! و...

و اکنون جای این پرسش از رئیس‌جمهور محترم است که برگزار نشدن فقط کمتر از یک درصد کنسرت‌های موسیقی در مقایسه با مشکلات فراوان مردم - که به بخشی از آن اشاره شد - چه جایگاهی دارد و از چه درجه اهمیتی برخوردار است که به یکی از دغدغه‌‌های اصلی جنابعالی تبدیل شده است؟! و آیا تصور نمی‌کنید که برخی از مشاوران شما با ارائه اینگونه مشاوره‌ها به حضرتعالی به دنبال حاشیه‌سازی برای فرار از پاسخگویی در قبال وعده‌های برزمین مانده دولت به مردم هستند؟!

آقای رئیس‌جمهور، نگاهی به اطراف بیندازید! بیش از ۸ میلیون نفر از مردم این مرز و بوم با بیکاری و در نتیجه سختی معیشت دست‌به‌گریبانند آیا رسیدگی به شرایط دشوار آنان باید دغدغه‌ شما باشد یا خواسته یک مشت مرفه بی‌درد که از برگزار نشدن فلان کنسرت موسیقی خلاف اخلاق عصبانی شده و رگهای گردنشان بیرون زده است؟! آن ۸ میلیون بیکار نگران تأمین معیشت خود هستند و جماعت مرفهان بی‌درد نگران سپری کردن اوقات بیکاری خویش! هر دو بیکارند، اما، این کجا و آن کجا؟!
 
کلمات کلیدی : حسین شریعتمداری، کیهان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۸:۰۷:۲۴
تمام هم و غم اعتدال شده كنسرت تا اندكي اذهان از بي ثمر بودن برجام، منحرف شود. روزنامه هاي زنجيري در ايام رمضان، كه قيمت ها سربه فلك كشيده بود، بزرگترین مشکل مردم را عدم پخش ربنای استاد! عنوان می کردند! (3898398) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۸:۱۸:۲۰
به قول رئیس‌جمهور محترم، میزان و معیار برای تورم، جیب ملت است و جیب ملت نظر سخنگوی دولت را تائید نمی‌کند. (3898425) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۸:۲۱:۵۴
آقا حرف دل ما رو زدید ، یه کارخونه کوچک ریسندگی الان چند ماهه هیچ سفارشی برای تولید نگرفته ، داماد ما هم که اونجا مشغول کار بود به تبع همون بی سفارشی الان چند ماهه حقوق نگرفته طوری که زندگیشون داره به خاطر همین مسئله از هم می پاشه . آقای روحانی عزیز کنسرت ها برای اقشار مرفه هستش می دونم شما ریس جمهور طبقه ثروتمند هستید اما ما هم شهروند همین مملکتیم خواهشا" یه ذره هم واسه ما وقت بزار و دغدغه داشته باش . (3898434) (alef-11)
 
ارش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۸:۲۴:۰۵
با سلام اقای شریعتمداری چقدر دلسوز شدن به فکر بیکاری وپول بیت المال شدن چرا در دولت احمدی نزاد انقدر دلواپس نشده اند اونجا دکل های نفتی گم شد بابک زنجانی وفروش نفت انگار مجلسی وجود نداشت این همه فساد .... وجود داشت اقای شریعت مداری....تازه یادت اومد بیکاری وتورم؟؟؟؟؟ (3898437) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۸:۲۶:۱۷
بحث اینه که صددرصدکنسرتها در مشهدلغوشده (3898446) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۸:۳۷:۰۶
درود بر این نقد منصفانه. حرف دل ما رو زدید. (3898467) (alef-11)
 
صدیقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۸:۴۲:۲۷
جناب آقای شریعتمداری دوبار به سبک چند سال گذشته از جواب دادن به مسئله طفره رفته و بجای اینکه بگن "در صورتی که یک کنسرت مجوز قانونی دارد آیا یک نفر بودن اختیارات قانونی و صرفا به دلیل داشتن نفوذ در یک استان می تواند مانع برگزاری شود" اشاره می کنن که فقط یک درصد کنسرت ها لغو شده است. این مسئله چه ربطی به اصل داستان دارد. (3898475) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۰۸:۵۷:۳۷
مقاله ی خوبی بود ولی جای یه جمله در باره بیکاران خالی بود
اینکه حاشیه سازی در جامعه و نمود دادن به مسائل کم اهمیت مثل کنسرت و .. هم دلیل بر بی کاری حاشیه سازان است. (3898516) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۰۱:۳۲
کشور نیاز به سرمایه گذاری و تولید و کار دارد .اما در کشوری که هر روز از هر گوشه اش هر کس یک سازی بزند و قانون حکمفرما نباشد نه کسی سرمایه گذاری میکند و نه کار و تولید رونق میگیرد .چرا خودتان را به ان راه میزنید اقای شریعتمداری .؟مگر اقای رییس جمهور نمیداند که کنسرت اخرین نیاز یک عده ای میباشد ؟ میداند و خیلی بهتر از همه شما و نظایر شما میداند ......منظور اقای رییس جمهور واضح است .کشور باید بر مدار قانون حکمرانی شود و فقط در این صورت است که میتوان بیکاری را کاهش داد و لاغیر .شما به خاطر مسایل جناحی خودتان را به ان راه میزنید و میگویید که برای رییس جمهور برگذاری کنسرت الویت اول است .متاسفم برای شما و امثال شما .اقای شریعتمداری که فقط به خودتان و جناح مطبوع خودتان فکر میکنید . (3898599) (alef-11)
 
ََAmir
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۰:۵۵:۵۰
جناب شریعتمداری درست می گویید. اما این سوال را از تمام دولت های قبل بپرسید چون این هشت میلیون نفر طی این سه سال وارد بازار کار نشده اند تمام مسئولان عزیز در هر رده ای در طی این سی سال باید پاسخگو باشند حتی خود اقای شریعتمداری که در این جایگاه قرار دارند. (3898717) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۲:۴۷:۰۰
رئیس جمهور دغدغه اقتصاد و بی کاری نداره فقط دنبال چیزیه که بتونه ازش بهره برداری انتخاباتی کنه (3898934) (alef-11)
 
کیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۲:۵۰:۵۷
نصف استدلال و منطق و استناد آقای شریعتمداری رو دوستان اصلاحات داشتند، ایران گلستان میشد. (3898938) (alef-11)
 
آرين
Italy
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۵:۱۰:۲۴
الان ايشان استدلال كردن چيزى رو ؟! (3899231) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۳:۳۶:۲۹
کلا هر چی آقای شریعتمداری میگه خوبه ...

هر کس که مخالف شریعت مداری حرف میزنه آدم بدی است و منافقه ..


---
واقعا این هم شد طرز تفکر (3899034) (alef-11)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۳:۴۶:۳۱
احسنت به شریعتمداری بزرگ با اون قلم شیوا و جالبش. (3899055) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۴:۰۷:۱۴
کیهان این موضوع را فراموش کرده است که اگر لغو کنسرت ها ادامه پیدا کند و به تمامی استان ها و حتی تهران سرایت کند این مشکل بزرگ را خواهیم که سرمایه های هنگفتی از کشور خارج خواهد شد تا شهروندانمان در ترکیه و امارات و مالزی و اروپا و ژاپن و امثالهم به کنسرت بروند و این مقدار خروج دلار از کشور واقعا نگران کننده است..برخی با دیدگاه های سوسیالیستی این مسائل را نمیبنند و یا فراموش کرده اند....این یکی از مهمترین دلایلی است که دولت "باید" از برگزاری کنسرت ها در تمامی استان ها حمایت کند بدلیل اقتصادی .....وعدم خروج ارز از کشور. (3899102) (alef-11)
 
آل یاسین
Finland
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۶:۳۰:۴۴
باسلام ،بنظرم متن فوق منطقی است لاکن چنانچه فصل الخطاب قانون باشد جامعه به آرامش می رسد. (3899419) (alef-11)
 
حمید
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۷:۰۸:۲۸
مدیر عامل برکنار شده بانک صادرات نه تنها محاکمه و پولها را برنگردانده بله به عنوان مشاور مدیر عامل بانک رفاه منصوب و مشغول بکار شد اینا همه اش شعار است مبارزه با نجومی بگیران و متخلفان . (3899496) (alef-11)
 
شهرام
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۱۷:۴۲:۱۰
انشأالله رىاست دولت روحانی ىک دوره ای خواهد بودوتا نه ماه دىگه رفتنى است (3899557) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۲ ۲۰:۵۳:۳۰
حرف حساب جواب نداره (3899845) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.