توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502336
مختصات روح برجام از نظر آمریکایی‌ها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۵
 «یدالله جوانی» در روزنامه «جوان» نوشت: برخی رسانه‌ها و محافل سیاسی خبری در غرب، پیش‌بینی می‌کنند دولت ترامپ در حال زمینه‌سازی برای خارج شدن از توافق هسته‌ای (برجام) می‌باشد. اما در این میان آنچه حائز اهمیت است اینکه، رئیس‌جمهور امریکا قصد دارد ایران را عامل بر هم خوردن توافق و شکست برجام معرفی کند. این همان نکته ظریفی است که وزیر امور خارجه کشورمان چندی قبل با صراحت توجه همگان را به آن جلب کرد.
 
 آقای ظریف گفت: امریکایی‌ها قصد دارند با هزینه‌های ایران برجام را بر هم بزنند! سؤال این است که امریکایی‌ها، چگونه می‌خواهند با هزینه‌های ایران از توافق خارج شوند و برجام را بر هم زنند؟ از مجموع اظهارنظرهای مقامات امریکا، می‌توان دریافت که آنها قصد دارند ایران را به عدم پایبندی به برجام متهم ساخته، با همین استدلال توافق را برای شانه خالی کردن از انجام تعهدات‌شان زیر پا گذارند. این رویکرد در دولت ترامپ، در قبال ایران در شرایطی دنبال می‌شود که دولت جمهوری اسلامی از همان ابتدای توافق هسته‌ای، به تمامی تعهداتش طبق برجام عمل نمود.

در تمامی گزارش‌هایی که طی این مدت از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای منتشر شده، آژانس پایبندی ایران به برجام را مورد تأیید قرار داده است اما امریکایی‌ها برای فرار از عمل به تعهدات‌شان به هزینه ایران، مدعی هستند که ایران باید علاوه بر عمل به متن برجام و آن سطور نوشته شده، به روح برجام و آن سطور نانوشته هم پایبند باشد.
 
اکنون در ادبیات امریکایی‌ها، سخن از پایبند نبودن ایران به روح برجام، در حال تکرار شدن است. امریکایی‌ها با تکرار این موضوع در رسانه‌ها، به دنبال پیاده‌سازی نقشه‌های شیطانی خود هستند. پنج‌شنبه گذشته آقای ترامپ در گفت‌وگو با رسانه‌ها از محل باشگاه گلف خود در ایالت نیوجرسی، در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره پایبندی ایران به برجام گفت: «من فکر نمی‌کنم ایران پایبند باشد.
 
همانطور که می‌دانید، من نامه شدیداللحنی به کنگره نوشتم.من شخصاً فکر نمی‌کنم آنان پایبند باشند.» آقای ترامپ در ادامه می‌گوید: «من گمان نمی‌کنم که آنها در حال عمل به روح برجام باشند.» در این مصاحبه، آقای ترامپ چند بار پایبند نبودن ایران به روح برجام را، تکرار می‌کند، نکته بسیار قابل توجه اینکه، بلافاصله بعد از این مصاحبه و تأکید ترامپ بر پایبند نبودن ایران به روح برجام، یک شبکه خبری صهیونیستی اعلام کرد، وی اکتبر از این توافق خارج خواهد شد.
 
بنابراین دولت ترامپ قصد دارد، با این استدلال که ایران طبق روح برجام عمل نمی‌کند، برجام را طبق وعده‌هایش به جای پاره کردن، با هزینه ایران بر هم زند.

اکنون سؤال دیگری مطرح می‌شود و آن اینکه روح برجام چیست و دارای چه مختصات و شاخص‌هایی می‌باشد؟ ایران اگر بخواهد از نظر امریکایی‌ها به روح برجام عمل کند، چه کارهایی را باید انجام دهد تا آنها راضی شوند؟ کلمه روح برجام و ضرورت عمل به روح توافق از سوی ایران، برای نخستین بار از سوی اوباما رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده مطرح شد.

در واقع آقای اوباما به عنوان رئیس‌جمهور امریکا و کسی که دولتش توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را امضا کرد، سخن از «روح برجام» به میان آورد. معنای این سخن و اشاره به سابقه موضوع، آن است که امریکایی‌ها از ابتدای ورود به مذاکرات هسته‌ای، «روح برجام» را در آستین داشته، منتظر زمان لازم برای رونمایی از آن بودند.

به عبارت دیگر، دولت اوباما هم قصد نداشت با تکیه بر همین عنوان و استدلال که ایران به روح برجام عمل نمی‌کند، به تعهدات خود عمل نماید. بنابراین اگر به جای آقای ترامپ و جمهوریخواهان، خانم هیلاری کلینتون و دموکرات‌ها در ادامه آقای اوباما به کاخ سفید ورود پیدا می‌کردند، باز هم جمهوری اسلامی به پایبند نبودن به روح برجام متهم بود.
 
برای فهم «روح برجام» از نظر امریکایی‌ها و دستیابی به مختصات آن، باید به تفسیر آقای اوباما که این واژه را برای اولین بار طرح کرد توجه نماییم.
 
آقای اوباما در کنفرانس خبری نشست هسته‌ای در واشنگتن در فروردین سال 1395، با صراحت روح برجام را به «تغییر رفتار ایران» تفسیر کرد! رئیس‌جمهور سابق امریکا در آن نشست خبری، اعلام داشت که اگر ایران می‌خواهد از امتیازات اقتصادی برجام برخوردار باشد، باید به روح توافق هسته‌ای پایبند باشد. او اعلام کرد، روح توافق هسته‌ای، یعنی تغییر رفتار ایران در برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی، مسائل نظامی و منطقه‌! تأمل و دقت در کلیدواژه‌ها و کلمات آقای اوباما، نشان می‌دهد که سخن حضرت امام (ره) در به کار بردن کلمه «شیطان بزرگ» برای امریکا، چقدر حکیمانه، دوراندیشانه و منطبق با واقعیت است.

بنابراین، مختصات روح برجام از نظر امریکایی‌ها، دست کشیدن ملت ایران و نظام اسلامی، از هویت اسلامی، انقلابی و ملی خویش است؛ هویتی که با انقلاب اسلامی پدید آمد و شکل گرفت، هویتی که به سلطه غرب و خصوصاً به سلطه امریکا در ایران پایان داد، هویتی که اکنون مانع اصلی سر راه امریکایی‌ها برای بازگرداندن سلطه خود به ایران محسوب می‌شود. بنابراین روح برجام از نظر امریکایی‌ها، یعنی تغییر رفتاری که منتهی به تغییر هویت ملت ایران شود.
 
امریکایی‌ها، تنها راه بازگشت سلطه خود به ایران و منطقه را، در ایجاد همین تغییر رفتار و تغییر هویت ملت ایران می‌بینند. بر مبنای همین شناخت صحیح از امریکا بود که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، طی سال‌های اخیر بارها و بارها بر غیرقابل اعتماد بودن امریکا تصریح و تأکید داشتند.

معظم‌له بارها تصریح فرمودند که امریکایی‌ها از طریق مذاکره به دنبال تحمیل خود به ملت ایران و بازگرداندن سلطه خود به منطقه هستند. بنابراین باید در قبال حیله و مکر امریکایی‌ها هوشیار بود و برجام را به عنوان یک تجربه پرهزینه برای ایران، به عنوان یکی از منابع امریکاشناسی مورد توجه قرار داد؛ منبعی که یک سند زنده برای نشان دادن غیرقابل اعتماد بودن امریکایی‌ها در هر زمینه‌ای می‌باشد. برجام نشان می‌دهد که امریکایی‌ها چگونه از عمل به تعهدات‌شان فرار کرده و حقوق یک ملت  پایبند به تعهداتش را زیر پا می‌گذارند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۲:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۰:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۶:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۶:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۶ ۲۰:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۱۵:۴۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۹ ۱۱:۱۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ ۱۲:۱۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ۱۵:۰۵
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ۱۲:۰۰
 
 
کلمات کلیدی : نقض برجام +آمریکا+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.