توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489738
دبیر کل اتحادیه عرب: جهان عرب اوضاع فاجعه باری دارد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۸
دبیرکل اتحادیه عرب درباره شدت پیدا کردن بحران بین قطر با عربستان سعودی، امارات عربی متحده، مصر و بحرین هشدار داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، درباره سفر خود به مسکو گفت: این سفر به دعوت سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که دوست قدیمی من است، صورت گرفت. در زمینه سیاسی، شاهد ارائه گزارش بسیار خوبی درباره دیدگاه روسیه در مورد تحولات سوریه و تلاش روسی برای برقراری آرامش در خاک سوریه بودیم. ما همچنین اوضاع لیبی را بررسی کردیم و به طور جدی به مسئله فلسطین پرداختیم.
ابوالغیط افزود: برای من بدون هیچ تردیدی مشخص شد که درباره چگونگی پیشبرد روند صلح یا آغاز مذاکرات، دیدگاه روسیه به طور کامل هماهنگ با نظر عرب هاست و باید به گونه ای باشد که دستاوردهای مورد نظر اسرائیل را که حق این رژیم نیست، عملی نکند. ما همچنین به بحران بین کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و چگونگی نگاه به مسئله قطر و تلاش های کویت در این باره پرداختیم.

وی درباره این مسئله که گفته می شود اتحادیه عرب در هیچ یک از بحران ها در کشورهای عربی نقشی ایفا نمی کند، خاطر نشان کرد: اتحادیه عرب بر اساس منشور خود، بازتاب اراده کشورهای عضو آن است. اگر کشورهای عضو به توافقی برسند، اتحادیه عرب بازتاب این تصمیمات خواهد بود. اگر یک طرف معتقد باشد که ایفای نقش اتحادیه عرب به نفع آن نیست به دبیرکل و دبیرخانه این اتحادیه خواهد گفت که این مسئله در محدوده مسئولیت شما نیست و در این مورد مجوز ایفای نقش ندارید.

ابوالغیط افزود: متاسفانه اوضاع جهان عرب، فاجعه آمیز است و اتحادیه عرب در شرایط بسیار دشواری قرار دارد. پنهان کردن واقعیت ها به ضرر خود اتحادیه عرب، دولت ها و ملت های عربی است. اتحادیه عرب تاکنون فقط بیست و پنج درصد از بودجه سال 2017 خود را دریافت کرده است، در حالی که ما در نیمه دوم امسال هستیم. اتحادیه عرب در این شرایط چگونه می تواند به مسئولیتش عمل کند.

دبیرکل اتحادیه عرب در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای عربی حق عضویت در اتحادیه عرب را پرداخت نمی کنند؟ گفت: اوضاع کشورهای عربی به طور کلی، دشوار است. قدرت هایی هم که تاثیرگذار هستند، علاقه ای از خود برای پایبندی به پرداخت سهم خود از بودجه اتحادیه عرب نشان نمی دهند. مسئله دیگر آن است که اتحادیه عرب فقط نقش سیاسی برعهده ندارد. این اتحادیه فعالیت های گسترده ای در صحنه های اقتصادی، اجتماعی و حقوقی دارد.

ابوالغیط تصریح کرد فراموش نکنید اعضای اتحادیه عرب، باعث جلوگیری از ایفای نقش این اتحادیه در بحران سوریه شدند. اگر توافق بین کشورهای عربی صورت گیرد، سوریه به عضویت در اتحادیه عرب باز خواهد گشت. اما درباره این مسئله توافق عربی وجود ندارد. اگر چنین توافقی هم شکل بگیرد، باید زمینه این بازگشت فراهم شود. عملکرد اتحادیه عرب و رفتارها، تحرکات و مواضع آن همواره نتیجه توافق عربی است. بنابراین نباید اتحادیه عرب را سرزنش کرد.

وی ادامه داد: البته ما موضع گیری هایی در مسئله سوریه داشته ایم. به عنوان مثال در گفتگو با طرف روسی تاکید کردم اتحادیه عرب از ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه حمایت می کند، اما نگاه محتاطانه ای به این مسئله داریم. زیرا نگران آن هستیم که ایجاد این مناطق، شرایط دائمی را ایجاد کند که باعث تجزیه سوریه شود. وزیر روسی تاکید کرد ایجاد این مناطق در یک چارچوب پیچیده صورت می گیرد و هر سه ماه تمدید خواهد شد. مسئله مبارزه با تروریسم اهمیت زیادی دارد، زیرا همه منطقه از تروریسم رنج می برد. بنابراین مسئله اساسی شکست تروریسم است.

ابوالغیط در پاسخ به این سوال که اتحادیه عرب برای هفت میلیون گرسنه در یمن چه کاری صورت داده است؟ گفت: شرایط یمن، یک مصیبت بزرگ است. اتحادیه عرب صندوق مالی برای کمک های انسانی ندارد. یمنی ها علاوه بر غذا با کمبود آب آشامیدنی هم روبرو هستند.
 
کلمات کلیدی : اتحادیه عرب+اعراب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.