توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 459731
حذف دفترچه بیمه سلامت روستاییان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۶
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور گفت: در حاضر بیش از 40 میلیون نفر از جمعیت کشور زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند.

به گزارش فارس، محمدجواد کبیر پیش از ظهر امروز در مصاحبه با خبرنگاران در سنندج با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 40 میلیون نفر از جمعیت کشور از مزایای بیمه سلامت بهره‌مند هستند، اظهار کرد: کردستان هم یکی از استان‌های موفق از نظر کارکرد در حوزه بیمه سلامت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به کارکردی که بیمه سلامت در این استان داشته است از نظر ما به عنوان یکی از استان‌ها با اولویت‌های در مداخلاتی است که سازمان بیمه سلامت برای بهبود سلامت مردم و دسترسی و بهره‌مندی آنها به خدمات سلامت در دستور کار خود دارد.

وی تصریح کرد: سازمان بیمه سلامت در این ایام کارها و برنامه‌هایی را برای بهینه‌سازی فرایندهای اجرایی نظام ارائه خدمت انجام داده که تأثیرات آن را به خوبی در بستر جامعه شاهد بوده‌ایم.

وی استفاده از ظرفیت‌های نوین و الکترونیکی کردن فرایندهای مربوط به نسخ، دارو و ارائه خدمات مختلف از جمله اقدامات انجام شده در این راستا عنوان کرد و گفت: تقریباً این طرح الکترونیکی کردن نسخ و غیره در دوره آزمایشی خود در کردستان از موفقیت بسیار خوبی برخوردار بوده است.

*حذف دفترچه بیمه سلامت روستاییان

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور تصریح کرد: از ابتدای تیر ماه سال 96 دفترچه بیمه سلامت روستائیان حذف خواهد شد و آغاز اجرای این طرح از استان کردستان خواهد بود.

کبیر به جمعیت یک‌ میلیون و 60 هزار نفری جمعیت بهره‌مند استان کردستان از بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بیش از 75 درصد از جمعیت این استان زیر پوشش خدمات بیمه سلامت هستند، کردستان از استان‌های حائز اهمیت برای سازمان بیمه سلامت در کشور است.

وی اظهار کرد: بیش از 397 هزار نفر از جمعیت زیر پوشش بیمه سلامت در کردستان تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت از هیچ بیمه‌ای بهره‌مند نبوده و در حال حاضر بیش از یک میلیون و 60 هزار نفر از جمعیت کردستان خوشبختانه از بیمه رایگان بهره‌مند و از مزایایی آن استفاده می‌کنند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور خاطرنشان کرد: بیمه سلامت توانسته این فضا را برای مردم فراهم کند که بتوانند از خدمات بیمه رایگان در بهترین شرایط بهره‌مند شوند.

کبیر تصریح کرد: بیش از 150 هزار نفر از 390 هزار نفر از کردستانی‌هایی که با اجرای طرح تحول سلامت برای دریافت دفترچه بیمه مراجعه کردند بلافاصله  به مراکز درمانی معرفی شدند و این نشان می‌دهد که تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت و قبل از بیمه همگانی فضای دسترسی مردم کردستان به خدمات درمانی از فضای نامطلوبی برخوردار بوده است.

وی اظهار کرد: امروز همه مردم کردستان که مردم شریف، با معرفت و همراه نظام هستند با استفاده از این بستر بیمه بخش قابل توجهی از دغدغه‌هایشان در حوزه درمان حل شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور خاطرنشان کرد: در کردستان به دنبال این هستیم که با تخصیص منابع شرایطی فراهم کنیم که نظام ارجاع را در این استان کلید بزنیم.

کبیر با بیان اینکه بیمه سلامت از یکم فرودین 96 از واحدهای زیرمجموعه وزارت بهداشت جدا شده و با عنوان سازمانی مستقل تلاش دارد با هم‌سویی و همراهی با وزارت بهداشت با عنوان یکی از واحدهای بدنه وزارت بهداشت سیاست‌های این وزارتخانه را به خوبی عملیاتی کند.

وی اظهار کرد: بدون شک ما در حوزه سلامت کارهای زیادی داریم و اقداماتی که در گذشته به ویژه در استان‌های محروم و مرزی انجام شده قابل تحسین و قطعاً با گستردگی بیشتری ادامه خواهد داشت.

*کردستان جزء استان‌های برتر از لحاظ بیمه‌شدگان سلامت است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور، کردستان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی را سه استان برتر بعد از تهران از لحاظ بیمه‌شدگان سلامت عنوان کرد و گفت:  بیشترین نسبت جمعیت بیمه همگانی بعد از تهران در این استان‌ها بوده و این نشان می‌دهد که ضریب دسترسی و بهره‌مندی مردم دچار نقصان بوده است.

کبیر در ادامه با بیان اینکه بیمه سلامت در سال گذشته تقریباً تا آذر ماه معوقات داروخانه‌ها را پرداخت کرده‌ایم، گفت: تا پایان شهریورماه نیز معوقات مراکز دولتی پرداخت شده و معوقات مراکز خصوصی تا تیر و مرداد ماه پرداخت شده است.

وی به معوقات مطالبات پزشکان به بیمه سلامت نیز اشاره کرد و اظهار داشت: معوقات مطالبات تا آبان ماه پزشک‌های مطب‌دار و یا مسؤول پاراکلینیک‌ها پرداخت شده است و امیدواریم با دستوری که از سوی شخص رئیس جمهور برای تأمین منابع داده شده است، شاهد پرداخت کل معوقات مربوط به سال گذشته در آینده نه‌چندان دور باشیم.

وی در مورد الکترونیکی کردن نسخ داروخانه‌ها نیز گفت: دسترسی و تسهیل در دریافت خدمات برای مردم را بالا و ضریب خطا را در سیستم کاهش و به حداقل می‌رساند و با استفاده از نظام الکترونیک شرایطی را فراهم کنیم که درصد خطاها را کاهش دهد تا موجب جلوگیری از پرت منابع شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور با بیان اینکه اجرای این طرح موجب دسترسی به میزان مصرف سرانه دارو را فراهم می‌کند، این طرح از استان‌ کردستان شروع شده است، البته در برخی از استان‌ها مانند کرمان نیز به صورت محدود در حال اجراست.
 
کلمات کلیدی : بیمه سلامت، روستا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.