نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439337
زنی که 6 روز بدون ریه نفس کشید
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
پزشکان کانادایی موفق شدند برای نخستین بار برای نجات جان یک زن، هر دو ریه وی را از بدنش خارج کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از گاردین، پزشکان برای نخستین بار موفق شدند برای نجات جان یک بیمار، ریه‌های وی را از بدنش خارج کنند و به مدت 6 روز وی را در این وضع نگاه دارند.

در ماه آوریل، یک بیمار به نام "ملیسا بنوا" که از عفونت شدید ریه رنج می‌برد به یکی از بیمارستان‌های تورنتو مراجعه کرد. پزشکان که دریافتند وی تنها چند ساعت با مرگ فاصله دارد، تصمیم گرفتند از روش بی‌سابقه‌ای برای نجات جان وی استفاده کنند.

پزشک این بیمار توضیح داد که بیماری آنفولانزای شدید آسیب بسیاری به دستگاه تنفسی این زن زده بود و تنها راه برای نجات جان وی، پیوند ریه بوده است.

پزشکان وی را به بخش مراقبت‌های ویژه فرستاندند، اما وضع سلامت وی تشدید شد؛ زیرا باکتری‌های موجود در ریه‌های او نسبت به آنتی‌بیوتیک مقاومت نشان می‌داد؛ بدن وی دچار شک عفونی شده بود و فشار خون وی در حال افت بود.

تیمی از پزشکان برای بررسی راه حل بی‌سابقه‌ای که سال‌ها درباره آن صحبت شده بود و تا آن زمان به مرحله اجرا در نیامده بود گرد هم آمدند. آن‌ها تصمیم گرفتند هر دو ریه وی را از بدنش خارج کنند تا از این طریق، منبع عفونت باکتریایی حذف شود. با این‌حال، موانع ناشناخته بسیاری در این راه وجود داشت.

پزشکان اعلام کردند ریه‌های وی که مملو از مخاط شده بود، متورم و به سختی توپ فوتبال بود. چند دقیقه پس از خارج کردن ریه‌های این زن، وضع سلامت وی رو به بهبود گذاشت.

پزشکان یک ریه مصنوعی به قلب وی متصل و از دستگاه‌های دیگری برای اکسیژن و خون رسانی به بدن وی استفاده کردند. با این‌حال، آن‌ها همچنان اطمینان نداشتند این بیمار چه مدت می‌تواند در این شرایط زنده بماند.
6 روز پس از آن، عمل پیوند ریه‌های این زن با موفقیت انجام شد و از آن زمان، وضع او رو به بهبود گزارش شده است. وی همچنین ماه گذشته اجازه یافت بدون استفاده از عصا، راه برود. با این‌حال، به کلیه‌های وی آسیب شدیدی رسیده است و قرار است به زودی مادرش یک کلیه به وی اهدا کند.

هنگامی که وی از روند عمل‌های جراحی خود شنید، نمی‌توانست آن‌ها را باور کند. او گفت: "واقعا از آستانه مرگ به خانه بازگشته ام. من بسیار سپاسگزارم و خوشحالم که به خانه آمده ام."
 
کلمات کلیدی : پزشکان ، ریه ، پیوند ریه ، عفونت ریه ، وضع سلامت ، پیوند کلیه ، ریه مصنوعی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۳:۴۶:۱۱
حالا اگر ایران بود دکترها میگفتند اول پول به حساب بیمارستان واریز کنید تا چند شب توی ای سی یو و سی سی یو بستری بشی و بعدش هم تسویه حساب کنید تا جنازه رو تحویل بدیم! (4138681) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.