نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 249031
پیشنهاد کتاب/ «قرارداد اجتماعی»، ژان ژاک روسو؛ ترجمه مرتضی کلانتریان؛ نشر آگاه
این کتاب یک کتاب نیست!
دکتر علی غزالی فر*، 24 آبان 93
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۹
قرارداد اجتماعی
(متن و در زمینه متن)
نویسنده: ژان ژاک روسو
هیئت تحریریه: ژرار شومین، آندره سنیک، کلود مورالی، ژوزه مدینا
مترجم: مرتضی کلانتریان
ناشر: آگاه، چاپ ششم (آگه، چاپ اول)، ۱۳۹۲
۵۸۰ صفحه، ۲۳۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

بیشتر کتاب‌ها در افزایش آگاهی و معرفت انسان چندان دستِ پر نیستند و بعد از خواندن همه صفحات و تکاندن کل کتاب فقط چند نکته‌ای بر کف دست خواننده باقی می‌گذارند. اما گاهی هم در میان انبوه کتاب‌های گوناگون، برخی آثار، بسیار بخشنده ظاهر می‌شوند. یکی از آن‌ها همین کتاب فعلی است. این کتاب به‌قدری سخاوتمند است که بدون هیچ اغراقی هر صفحه آن خواندنی و آموزنده است و در سراسر آن نکات بسیار مفید و جالب، فراوان به چشم می‌خورد.

صدالبته که از آثار ژان ژاک روسو (۱۷۱۲-۱۷۷۸)(۱) چنین ویژگی ممتازی انتظار می رود. با اینکه آثار روسو در باب فلسفه سیاسی از جهت کمیت چندان قابل‌ملاحظه نیست اما نبوغ او در فصاحت و بلاغت شگفت‌انگیز و سبک نگارش او مبهوت‌کننده است. همین باعث شده که برداشت‌های متنوعی از سخنان او صورت گیرد. همچنین نیز غنا و پیچیدگی آثار او موجب تفسیرهای بسیار متفاوت شده است. کتاب قرارداد اجتماعی نیز علی‌رغم اینکه کتاب کوچکی است اما موردتوجه همه فیلسوفان سیاسی بعدی و بسیار اثرگذار بود و همچنان نیز موافقان و مخالفان زیادی دارد. به همین دلیل از زمان انتشارش واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

به‌عنوان نمونه کانت، آن فیلسوف بزرگ و سترگ، شیفته اندیشه‌های اخلاقی روسو بود. لرد اکتن(۲)، اندیشمند انگلیسی قرن نوزدهم، بر این باور است که روسو با قلم خود تأثیری گذاشت بیش از ارسطو یا سیسیرون یا آگوستین قدیس یا توماس آکویناس قدیس یا هر انسان دیگری که پا به عرصه هستی نهاده است. در مقابل، مادام دو استال بانوی فاضل و نامدار فرانسوی با نگاهی کاملاً منفی گفته است روسو هیچ چیز تازه‌ای نگفت اما همه چیز را به آتش کشید. همچنین آیزایا برلین روسو را یکی از کسانی می‌داند که به آزادی بشریت خیانت کرده‌اند.(۳)

مگر روسو چه گفت که این‌گونه مورد مدح و ذم اندیشمندان بزرگ قرار گرفت؟ روسو عقیده دارد که انسان ذاتاً خوب است و اگر در وضع طبیعی خود و در دامان طبیعت باقی می‌ماند هیچ‌کدام از بلایا و مصائبی که در تاریخ بر انسان رفته است پیش نمی‌آمد. این دیدگاه او تبعات و لوازم اجتماعی و سیاسی متعددی دارد. اندیشه سیاسی او به‌طور خلاصه بر دو پایه استوار است. یکی اینکه وضعیت طبیعی توسط جامعه مدنی تباه شده است و دوم اینکه جامعه مدنی در صورتی قابل‌قبول و قابل‌دوام است که بر اساس قرارداد اجتماعی نهاده شده باشد. بااینکه روسو همه مفاسد و بدبختی‌های انسان را از تمدن و زندگی اجتماعی می‌داند نیک متوجه است که بازگشت به وضعیت طبیعی نخستین ممکن نیست. لذا در پی آن است که ترتیبی در وضعیت اجتماعی داده شود که انسان در عین بهره‌مند بودن از مزایای تمدن تا آنجا که امکان‌پذیر است به وضعیت طبیعی نزدیک شود و تا حدودی از خوبی و خوشی و آزادی طبیعی برخوردار باشد. برای تحقق این هدف دو چیز لازم است؛ یکی تنظیم وضعیت اجتماعی و دوم تربیت انسان‌ها. کتاب قرارداد اجتماعی متکفل اولی و کتاب امیل به دومی می‌پردازد. اگر انسان طبیعتاً خوب است این نه جامعه بلکه نهادهای بد است که او را به سوی بدی سوق می‌دهد؛ پس بر عهده قرارداد اجتماعی است که نهادهای خوب ایجاد کند و نشان دهد که می‌توان به نحو سالمی بر انسان حکومت کرد.

البته روسو در نظر داشت به دلیل اهمیت این بحث کتاب کلانی با عنوان نهادهای سیاسی بنویسد اما هرگز موفق به اتمام آن نشد و قرارداد اجتماعی قسمتی از آن کتاب است. خود او نیز در کتاب مشهور اعترافات در همین زمینه می‌گوید: «از میان آثار مختلفی که فکر نوشتن آن‌ها در سرم بود، نهادهای سیاسی من اثری بود که از مدت‌ها پیش درباره آن می‌اندیشیدم. اثری که بیش از همه با سلیقه‌ام سازگار بود و میل داشتم در تمام طول زندگی‌ام روی آن کار کنم. اثری که اعتبار و حیثیت من به آن بستگی داشت... از آن زمان به بعد دیدگاه‌های من با بررسی تاریخی اخلاق وسعت بیشتری پیدا کرد. متوجه شدم همه چیز به نحوی قاطع با سیاست ارتباط دارد و از هر زاویه‌ای بنگریم هر ملتی چیزی جز آنچه حکومت آن ملت می‌خواهد نخواهد شد.» در هر صورت قرارداد اجتماعی تنها کتابی است که از روسو در این موضوع باقی مانده است.

فصل اول قرارداد اجتماعی با این عبارت مشهور آغاز می‌شود که دغدغه روسو را به‌خوبی نشان می‌دهد: «انسان آزاد آفریده شده است، اما همه‌جا در بردگی به سر می‌برد. بعضی‌ها خود را صاحب‌اختیار دیگران می‌دانند حال‌آنکه خود از آن‌ها برده‌ترند. این تغییر چگونه صورت گرفته است؟ نمی‌دانم. چه چیزی می‌تواند این امر را مشروع جلوه دهد؟ تصور می‌کنم بتوانم به این پرسش پاسخ دهم.» قرارداد اجتماعی به‌طورکلی از چهار بخش تشکیل شده است که عنوان هر کدام از آن‌ها کتاب است و هر کتاب نیز شامل چند فصل است. روسو در این چهار بخش یا کتاب تقریباً همه موضوعات مرتبط با فلسفه سیاسی را مورد بحث و بررسی قرار داده و در آن‌ها موضع‌گیری کرده و نظر خاص خود را به‌صراحت گفته است. همچنین او در سراسر کتاب با فیلسوفان پیش از خود همچون افلاطون، ارسطو، ماکیاولی، هابس، گروسیوس، مونتسکیو و... رو در رو می‌شود و گاه سخت به آن‌ها می‌تازد.

چاپ فعلی علاوه بر متن قرارداد اجتماعی افزوده بسیار مفصلی تحت عنوان «در زمینه متن» دارد که هیئت تحریریه آن را تهیه کرده‌اند و ارزش کتاب را چند برابر افزوده است. تنظیم کتاب به این صورت است که ابتدا متن قرارداد اجتماعی ذکر می‌شود و سپس در ذیل آن، متونی از سایر فیلسوفان بزرگ در باب آن موضوع می‌آید. برای مثال پس از اینکه اولین صفحه از کتاب اول قرارداد اجتماعی ذکر می‌شود در ذیل آن نوشته‌هایی از متون منتسکیو، هیوم، افلاطون و کانت آورده شده است. در سایر بخش‌ها نیز به تناسب هر موضوع سخنان دیگر فیلسوفان می‌آید. این رویه تا پایان کتاب ادامه می‌یابد و متون برگزیده‌ای از همه متفکران بزرگ سیاسی غرب ذکر می‌شود؛ کسانی چون ارسطو، افلاطون، آگوستین، ماکیاولی، هابز، دکارت، لاک، هیوم، اسپینوزا، پاسکال، دالامبر، ولتر، کانت، هگل، مارکس، پوفندورف، میل، آلتوسر، آرنت، فروید، فوکو و... و خواننده در عین مطالعه کتاب قرارداد اجتماعی با مهم‌ترین دیدگاه‌های سایر فیلسوفان بزرگ از دوران باستان تا قرن بیستم آشنا شده و فرصت مقایسه آن‌ها را نیز پیدا می‌کند و بدین ترتیب سیر و سیاحتی مفصل در باب آرا و اندیشه‌های گوناگون خواهد داشت.

کتاب برای همگان قابل‌استفاده است. هم دانشجویی که خواهان افزایش آگاهی و معرفت و گسترده کردن افق علمی خود است و هم استادی که در پی نکات و ظرایف و مطالب تکمیلی در زمینه کاری خود می‌باشد. اهل‌فن از نکات فراوان و بسیار جالب و جذاب آن می‌توانند جهت یافتن موضوع‌هایی برای کارهای پژوهشی اصیل استفاده کنند. از مزیت‌های این چاپ آن است که برخلاف بسیاری دیگر از کتاب‌های این‌چنینی از اصل فرانسوی ترجمه شده است و لذا می‌توان به‌دقت مفاهیم و مطالب آن اعتماد بیشتری داشت. مترجم مقدمه کوتاه و مفیدی در باب اندیشه سیاسی روسو آورده است. علاوه بر آن مقدمه روشنگر دیگری در همین زمینه از ژوزه مدینا نیز وجود دارد. در پی این دو مقدمه نوشته انتقادی کوتاهی از آندره سنیک در نقد روسو می‌آید که بسیار جالب و جذاب است. در پایان کتاب پیوستی مندرج است با عنوان «روسو و دیگران» که مجموعه یادداشت‌هایی از متفکران نامدار قرن بیستم است که در آن‌ها اندیشه‌های روسو را با دیگر فیلسوفان سیاسی بزرگ قبل و بعد از او مقایسه و بررسی کرده‌اند که بسیار مفید و خواندنی است.

کتاب نمایه بسیار خوبی دارد که علاوه بر اعلام شامل اصطلاحات کلیدی فلسفه سیاسی نیز هست که برای خوانندگان حرفه‌ای، پژوهشگران و دانشگاهیان بسیار مفید و راهگشا است. خلاصه آنکه بی‌جهت نیست که خود روسو نیز درباره این کتاب گفته است: «قرارداد اجتماعی کتابی است برای تمام دوران.»

پی‌نوشت:
۱- برای آشنایی با زندگی، آثار و افکار ژان ژاک روسو این کتاب منبع بسیار خوبی است:
کاپلستون، فردریک، تاریخ فلسفه، جلد ۶، ترجمه اسماعیل سعادت و منوچهر بزرگمهر، تهران:‌انتشارات سروش و علمی و فرهنگی
۲- لرد اکتن (۱۸۳۴-۱۹۰۲) مورخ، سیاستمدار و نویسنده بود. او همان کسی است که این جمله مشهور را گفته است: «قدرت فساد می‌آورد و قدرت مطلق، فساد مطلق.»
۳- تفسیر انتقادی و خواندنی آیزایا برلین از اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی روسو در این کتاب آمده است:
برلین، آیزایا، آزادی و خیانت به آزادی، ترجمه عزت‌الله فولادوند، تهران:‌ نشر ماهی
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۵:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۱۳:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۲۰:۴۳
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۶ ۱۱:۲۰
 
۱۳۹۳/۱۰/۰۲ ۱۵:۳۴
 
۱۳۹۳/۰۹/۰۹ ۱۲:۴۷
 
۱۳۹۳/۰۹/۰۸ ۰۹:۴۷
 
۱۳۹۳/۰۸/۲۵ ۰۸:۲۸
 
۱۳۹۳/۰۷/۲۲ ۱۰:۳۷
 
۱۳۹۳/۰۷/۰۲ ۱۹:۳۳
 
 
کلمات کلیدی : قرارداد اجتماعی + ژان ژاک روسو + مرتضی کلانتریان + نشر آگاه
 
مودی
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۲:۴۲:۱۸
جهت اطلاع سایت محترم و اصولگرای الف عرض میکنم
ژان ژآک روسو و فرانسیس بیکن از جمله پیشگامان نهضت فکری در غرب هستند که اصالت تجربه و عقل انسانی از مظاهر آن است.روسو در این کتاب و همچنین کتاب امیل (در موضوع تعلیم و تربیت) با مظاهر ماورایی و آسمانی و تقدیس مخالفت میکنند و اصولا از متقدمین مبارزه و تهاجم علیه دین هستند.
هر چند شاید بتوان به روسو و بیکن حق داد ؛چون این دسته از اندیشمندان علیه دین مسیحی کلیسایی قرون وسطا برخاستند که کوچکترین نشانه های عقل و تجربه بشری را به نام ضدیت با خدا و کلیسا به شدیدترین وجه ممکن سرکوب میکردند... ولی در این راه متاسفانه آگاهانه یا ناخودآگاه ،کلیسا و کشیش های آن را مساوی با دین و خدا دانستند و بدتر از آن مثلا روشنفکران وطنی خودمان هستند که دین مبین و بسیار مترقی اسلام و شرایط امروز ایران اسلامی را با مسیحیت تحریف شده قرون وسطایی و شرایط اسف باری که که سلطه بلامنازع کلیسا بر اروپای قرون وسطا ایجاد کرده بود ؛مقایسه میکنند... (2488598) (alef-15)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۴:۲۳:۴۵
اقای مودی جهت اطلاع شما افرادی که اثار روسو و امثالهم را مطالعه میکنند با اگاهی به اشنایی با نظریات صاحب نظران غربی میپردازند بعبارتی برای تمام اصحاب فکرو اندیشه بویژه انانی که در صدد نقد غریب و سیر اندیشه در غرب هستند لازم است علی الخصوص اینکه به زبان اصلی باشد
از نظر من مهمترین دغدغه گرانی کتاب است که با این درامد کم تهیه چند کتاب همزمان سخت است الحمدلله حضرتعالی از متکمنین هستید (2488955) (alef-13)
 
شبیه راز
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۲۳:۱۹:۲۸
جناب، یک نمونه از آرا و اقدامات این متفرک مثلا بزرگ دنیای مدرن را از کتاب امیل خودش آوردم، الف منتشر نکرد یا شاید هم جرات انتشارش را پیدا نکرد تا چه برسد به اینکه از منابع اصلی... این آقا را برای امثال شما بیان کنیم. آن وقت ببین چه قیامتی از سوی مدعیان تضارب ارا به پا میشود. (2490391) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۱۴:۱۰:۴۴
یعنی می خوای بگی روسو متفکر بزرگی نیست؟ (2491598) (alef-15)
 
جعفري نژاد
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۲۰:۴۹:۲۹
در پاسخ به جناب ( شبيه راز ) بايد بگويم که همه عالم و آدم ميدانند که روسو در کتاب اميل حرفهاي عجيب و غريب و نامربوط زده. شما هم لابد يک قسمتي از اون حرفها رو انتخاب کرديد

خب که چي؟ که ثابت کنيد روسو هيچ و پوچ است؟
فکر ميکنيد يک متفکر با چند جمله بزرگ و با چند جمله کوچک ميشود؟

جناب ( شبيه راز ) شما چه کسي و چه متفکري را قبول داريد؟ بگوييد تا من هم چندتا از حرفهاي عجيب و غريب او را نقل کنم

بعد نگوييد که نه اين حرفها فلان و بهمان است و توجيه کنيد، چون در آن صورت هر کسي ميتواند چنين کند و با توجيه از خودش و سخنان خودش دفاع کند.

ما هنوز که هنوز است تکليف خودمان را با تفکر و انديشه مشخص نکرديم. فقط به جملات اين و آن ميچسبيم و بر مبناي آنها قضاوت ميکنيم. براي همين است که بجايي نرسيديم و نميرسيم. (2492477) (alef-15)
 
کريم
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۲۲:۰۱:۱۳
جناب ( مودي ) شما چرا نيمه خالي رو ميبينيد؟
جنبه مثبت رو هم ملاحظه کنيد اگر زحمتتون نميشه (2490171) (alef-11)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۱۰:۱۱:۱۰
جناب مودی
بهتر بود قبل از اظهار نظر، مطلب را مطالعه می کردید و بعد نظر میدادید. اتفاقا بر خلاف تصور شما روسو از دسته افرادی است که تمدن غرب را قبول نداشته و دیدگاه های بسیار متفاوتی ارائه کرده است و برای بسیاری از روشنفکران غرب زده کشور ما مطالعه آن بسیار لازم است. در ضمن در صورتی هم که بیان دیدگاه های متفکرین تمدن غرب هم در کشور انجام شود این امر مقبوحی نیست بلکه مطمئنا امری لازم در جهت شناخت افکار آنها می باشد و لازمه کار علمی و محققانه آشنایی با دیدگاه های مختلف در یک حوزه می باشد. (2491069) (alef-15)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۱۱:۲۶:۴۱
با تشکر از معرفی بسیار عالی کتاب
به نظر می رسد که قرارداد اجتماعی، از یک زاویه به مباحث معرفت شناسی بر می گردد و بحث ادراکات اعتباری است و از سوی دیگر در پاسخ به مباحث حوزه عقلانیت می باشد. به هر حال اتخاذ رویکرد قرارداد اجتماعی نسبت به مسائل رویکرد جالبی است که محققین علوم انسانی و اجتماعی بایستی حتما به آن بپردازند. (2491199) (alef-15)
 
حامدي
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۲۱:۵۵:۰۴
جناب مودي اين مطالب شما چه ربطي به سايت الف دارد که به تعريض يا کنايه آنها را نقد ميکنيد؟
اين قسمت براي معرفي کتاب است و انصافا اين کتاب را عالي معرفي کرده است. همين براي ارزشمند بودنش کافيه که دست به چنين کاري زده.
منکه خيلي از اين معرفي استفاده کردم و به نوبه خودم از الف تشکر ميکنم.
الف مچکريم.... (2490147) (alef-11)
 
مودی
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۰۸:۳۴:۴۲
فکر میکنم من هم مانند سایت الف حق داشتم که نظر خودم را در معرفی کتاب بگویم و البته از سایت الف هم بخاطر انتشار نظر خودم ممنونم. و صدالبته از کار سایت الف در ترویج کتابخوانی هم تشکر میکنم. (2490916) (alef-15)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۲۱:۵۹:۴۱
با تشکر بسيار از توضيحات خوب و روشگر (2490166) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
این کتاب یک کتاب نیست!