توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490934
دلنوشته ضرغامی برای هرکول ایرانی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۰
عزت‌الله ضرغامی در جدیدترین پست‌ اینستاگرامی‌اش درباره وزنه‌بردار پیشکسوت ایرانی نوشت: این بزرگوار، محمد نصیری قهرمان وزنه‌برداری سال‌های دور کشورمان است. او دارنده 22مدال المپیک، جهانی و آسیایی از جمله طلای المپیک (مکزیکوسیتی 1968) است.

به گزارش ایلنا او نخستین وزنه‌بردار تاریخ است که توانست سه برابر وزن خود را در وزنه مهار کند. یعنی با بدن 50 کیلوگرمی وزنه 151 کیلوگرمی را بالای سر برده است! خوش‌اخلاق، متواضع و صمیمی است.

جزو اولین گروه‌های ورزشکاری بود که با امام خمینی(ره) دیدار کرد. وقتی او را به امام معرفی کردند، امام به شوخی گفتند: شما چرا اینقدر کوچولو هستید؟!

شاید تصور امام از یک قهرمان معروف و پرآوازه جهانی، اندام و جثه‌ شخصیتی مثل سلمان‌حسام قهرمان سال‌های دور دو‌و‌میدانی بود که او هم در تصویر دیده می‌شود. زندگی قهرمانی محمد نصیری برای جوانان ما الگوست. او در نهایت فقر و تنگدستی در محله صابون‌پزخانه جنوب تهران متولد شده است. خودش می‌گوید از پدرش چیزی به خاطر ندارد. با مادرش هم هرگز زندگی نکرده است. او بزرگ‌شده پرورشگاه است.

همت، توکل و انگیزه بالای او در پیشرفت مثال‌زدنی است. رکوردشکنی‌های مستمر و پی در پی از ویژگی‌های اوست که در این یادداشت کوتاه امکان ذکر آن نیست. او برخلاف سایر ورزشکاران، در یک دوره و در سنین بالاتر با کاهش وزن بسیار سخت، در یک وزن پایین‌تر در مسابقات حاضر شد، حتی مجبور شد موهای سرش را هم از ته بتراشد تا رکوردشکنی کند و باز هم قهرمان شود. (برخلاف سامسون افسانه‌ای)!

عکس مربوط به مراسم ختم مرحوم عطاءالله بهمنش است. با رادیو و صدای گرم و گزارش‌های شنیدنی او بزرگ شده‌ام. روحش شاد!

روز شنبه بسیاری از پیشکسوتان آمده بودند. از فدراسیون کشتی و جناب رسول خادم به دلیل میزبانی این مجلس گرم و معنوی تشکر می‌کنم.
دلنوشته ضرغامی برای هرکول ایرانی/عکس

 
 
کلمات کلیدی : ضرغامی+نصیری+هرکول ایرانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.