توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495920
عوارض مصرف نمک زیاد برای نوجوانان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۰
محققان دریافته‌اند سخت شدن شریان‌ها و رگ‌ها ممکن است جوانان را مستعد بیماری‌های قلبی - عروقی کند.

در گذشته مشخص شده بود مصرف زیاد نمک با بروز علائم زودرس بیماری‌های قلبی - عروقی در بزرگسالان مرتبط است.

سختی شریان‌ها یک عامل خطر شناخته شده برای حمله قلبی و سکته مغزی در بزرگسالان به شمار می‌رود. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که سختی عروق در حضور عوامل خطری مانند چاقی، دیابت، پرفشاری خون و کلسترول بالا افزایش می‌یابد.

در این تحقیق، 775 شرکت کننده حضور داشتند. به منظور اندازه‌گیری قابلیت کشش شریان‌ها، از شریان بازویی استفاده شد. همچنین ضربان قلب را نیز با کمک شریان‌های موجود در گردن و کشاله ران اندازه‌گیری کردند. سپس مقدار سدیم دریافتی آنها به علاوه 3 روز سوابق رژیم غذایی ثبت شد.

بر اساس نتایج مطالعات، مصرف روزانه سدیم بیشتر با کاهش قابل‌توجه قابلیت ارتجاعی یا انبساط شریان‌ها و افزایش ضربان قلب پس از تعدیل اثر متغیرهایی مانند سن، نژاد، جنسیت و نمایه توده بدنی همراه است. به عبارت دیگر، سطوح بالاتری از سختی یا سفتی در شریان‌های محیطی و همچنین شریان‌های مرکزی با مصرف سدیم بیشتر ارتباط مستقیم دارد.

نکته عملی: نوجوانان و جوانانی که بیش از حد توصیه شده نمک در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنند، تغییراتی در عروق بدنشان رخ می‌دهد که آنها را در معرض خطر بیشتر حمله قلبی و سکته مغزی در آینده قرار می‌دهد.
منبع:الو دکتر
 
کلمات کلیدی : سرطان ، مصرف، بیماری قلبی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.