توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494921
بازده ۶۴ درصدی سهام ۳ صنعت در ۴‌ ماه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱
 با وجود روند نامتعادل شاخص‌های بورس در سال‌جاری، سهامداران ۳ صنعت توانسته‌اند در ۴‌ ماه گذشته به‌طور میانگین ۶۴ درصد بازده به‌دست آورند.به گزارش همشهري، شاخص كل بورس تهران از ابتداي سال تاكنون به‌طور متوسط 3.8درصد رشد كرده است.

در ميان اين رشد كاملا معمولي، سهامداران برخي شركت‌ها، در طول 4‌ماه سپري شده از سال با رشد‌هاي خيره‌كننده قيمت سهام خود مواجه شده‌اند. تجربه سال‌هاي اخير بورس نشان مي‌دهد سهامداران غيرحرفه‌اي به‌طور معمول در زمان‌هاي نزول‌در حال فروش و حرفه‌اي‌ها در حال خريد سهام هستند.

براساس اطلاعات پردازش شده دراداره تحقيق و توسعه بورس تهران از مجموع 38صنعت حاضر در بورس تهران ارزش سهام 13صنعت در 4‌ماه نخست امسال افت كرده و ارزش سهام 23صنعت نيز با رشد مواجه شده‌ است. به اين ترتيب جمعا دارايي 60درصد از صنايع بورس رشد كرده و 35درصد نيز با افت مواجه شده‌ و در سهام2صنعت نيز هيچ تغييري در ثبت نشده است.

3صنعت پر بازده
در ميان همه صنايع بورس، صنعت قندوشكر بيشترين بازده را تا تير‌ماه امسال نصيب سهامداران كرده است. ميانگين بازده سهامداران شركت‌هاي توليد‌كننده قندوشكر در 4‌ماه امسال 79درصد بوده است كه اين بالاترين رشد در كل بازار سهام و حتي ميان ساير بازار‌هاي سرمايه‌گذاري است. در همين مدت محصولات كاغذي نيز با 68درصد رشد در رده دوم بازار سهام قرار گرفته است.پس از اين دو صنعت، شركت‌هاي فعال در بخش رايانه در جايگاه سوم بورس از نظر بازده قرار گرفتند، سهامداران اين صنعت در طول 4‌ماه 45درصد سود كرده‌اند.

به گزارش همشهری، به اين ترتيب ميانگين بازده اين 3 صنعت در طول 4‌ماه به 64درصد رسيده است. در عين حال در همين مدت سهامداران 2 صنعت لاستيك و پلاستيك نيز بازده مناسبي به‌دست آوردند كه در ميان همه بازار‌ها بيشتر بوده است. سهامداران گروه لاستيك و پلاستيك 24درصد و صنعت چاپ و تكثير 21درصد سود كرده‌اند.

در عين حال در ميان اين صنايع برخي شركت‌ها توانسته‌اند فقط در طول يك‌ماه چنين سود‌هايي را نصيب سهامدارانشان كنند؛ به‌طوري كه بازده شركت قند شيرين خراسان در تير‌ماه امسال به 68درصد و سهامداران پتروشيمي مبين به 58درصد رسيد. همچنين سهامداران شركت‌هاي توليد كاشي تكسرام و قند اصفهان به‌ترتيب 53و 47درصد سود در تيرماه امسال به‌دست آوردند. بازده سهام صنايع شيميايي فارس نيز در همين مدت به 53درصد رسيد.

سهامداران گروه كاشي و سراميك، خودروسازي، سرمايه‌گذاري و كاني‌هاي غيرفلزي از ديگر برندگان چهار ماهه امسال بودند كه بيش از 10درصد سود كرده‌اند. اين آمارها نشان مي‌دهد با وجود آنكه شاخص بورس تهران به‌طور ميانگين 3.8درصد رشد كرده است كه در مقابل بازده سپرده‌هاي بانكي بسيار كمتر است اما سهامداراني كه ريسك بيشتري را پذيرفته‌اند توانسته‌اند بيشتر از ساير سرمايه‌گذاران هم سود كنند.
 
کلمات کلیدی : بازار سهام +صنعت +بورس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.