توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 382123
«علیه سنگ»؛ مسعود ضرغامیان؛ چشمه
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۳
«علیه سنگ»
نویسنده: مسعود ضرغامیان
ناشر: چشمه، چاپ اول ۱۳۹۴
۷۷ صفحه، ۶۰۰۰ تومان

شما می‌توانید کتاب «علیه سنگ» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

****

راهی که شعر امروز ایران طی سال‌های اخیر پیموده است، بیشتر نشان از فرود داشته تا فراز؛ مضامین تکراری، پرداخت‌های ضعیف و از همه مهمتر نداشتن نگاهی تازه و متمایز به جهان، ضعف‌هایی هستند که کم و بیش در سروده های بسیاری از شاعران به چشم می‌خورد.

در این میان اگر اثری به بازار کتاب آمده و در میان اشعار منتشر شده در آن مجموعه چند شعر قابل تأمل هم وجود داشته باشد، معمولا تحت الشعاع این شرایط قرار گرفته و چندان به چشم نمی آید.

«علیه سنگ» سروده مسعود ضرغامیان نیز از این قاعده مستثنی نیست. زبان شعرهای ایشان اگرچه بسیار ساده جلوه می کند، اما از برهم‌ریختگی‌های صرف و نحو موجود در زبان بسیاری از شاعران این روزگار عاری ست. با اینکه افراط در سادگی باعث شده پاره ای از این اشعار نتوانند چنان که باید توجه مخاطب را برانگیخته و به آثاری در خور ستایش بدل شوند.

اما با این حال هستند اشعاری در این مجموعه که به واسطه ارائه تجربه های زیستی مشترک با مخاطب به آثار ماندگاریتری در ذهن ماطب بدل می شئند(شعر بنا صفحه ۵۶) :
بنای ساده‌ای‌ست پدر
مصالح دیگران را فراهم می‌کند
خانه‌های‌شان را می‌سازد
و خودش زیر باران خیس می‌شود
هر ماه
پاهای عقب افتاده را
با دست‌هایش به سرکار می‌برد
غروب که می‌شود
تاول‌هایش را پشت در می‌گذارد
و با قلب به خانه می‌آید

این شعر برخلاف بسیار از شعرهای بلند و گاه متوسط کتاب ( از نظر تعداد سطرهای شعر) سعی نمی‌کند تصاویر ناسازی تولید کند که در فرم اثر هیچگاه جای نگرفته‌اند و یا حتی کمتر دچار بیانگری و ناله و پُرگویی می‌شود. ( رجوع به شعرهای خرمشهر روی ریل‌های بی مقصد، جنگ جهانی، گفته بود و زخم ... ). به شعر «بنا» شعرهایی چون اشاره، سه مُرده و حتی سنگ‌ها را نیز می‌توان اضافه کرد، آثاری که به نظر نگارنده قابل تامل هستند. شاعر «علیه سنگ» می‌توانست جزئی‌نگرتر باشد کما اینکه در سطرهای کمی از کتاب بوده است، می‌توانست تکنیک را بیشتر به‌کار بگیرد، چرا که تکنیک می‌تواند گاه موضوعاتی پیش پا افتاده را پرداختی درخور ببخشد. سخن را کوتاه کنم، شعر امروز به تکان‌های جدی‌تر و عمیق‌تری نیاز دارد، تکان‌هایی که ما را از بن‌بست‌های موجود برهاند.
 
کلمات کلیدی : نشر چشمه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«علیه سنگ»؛ مسعود ضرغامیان؛ چشمه