توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500626
تحقیق و تفحص از ماجرای شلاق خوردن کارگران معدن «آق دره» به کجا رسید؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۵
مدتی است که جمعی از نمایندگان مجلس، علت شلاق خوردن کارگران معدن آق دره را در دست بررسی دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چندی پیش کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه برخورد با کارگران معدن روستای آق دره تکاب را به تصویب رساند و نمایندگان مجلس هم با ۱۲۰ رای موافق، ۳۶ رای مخالف، ۹ رای ممتنع با این تقاضا موافقت کردند.

امضاکنندگان این طرح تحقیق و تفحص نادر قاضی‌پور، علیرضا محجوب، سهیلا جلودارزاده، جهانبخش محبی‌نیا، شهاب نادری، محمدحسین فرهنگی، همایون هاشمی، روح الله حضرت‌پور، زهرا سعیدی و حسن نوروزی هستند.

نادر قاضی‌پور طراح تحقیق و تفحص از برخورد با کارگران معدن آق دره اظهار داشت: ما به جای اعطای دستمزد به کارگران آنها را شلاق می‌زنیم و با این طرز برخورد انتظار داریم که آنها اعتراض نکنند. به گفته قاضی‌پور نایب رئیس فراکسیون کارگری مجلس، کارگران تکاب به دلیل مطالبه حقوق خود اقدام به اعتراض کردند اما کارفرما به جای اینکه به کارگران پاداش، بیمه و حقوق کافی پرداخت کند با شکایت از آنها باعث شلاق خوردن کارگران شد. هر چند که پس از اجرای حکم، شاکی شکایت خود را در این خصوص پس گرفت!

حال با گذشت حدود 9 ماه از تصویب این تحقیق و تفحص در خانه ملت، هنوز گزارش این کمیته در صحن مجلس قرائت نشده است؛ این در حالی است که چندی پیش سلمان خدادادی عضو کمیسیون اجتماعی، از ارائه گزارش نهایی کمیته تحقیق و تفحص از معدن آق دره تکاب به کمیسیون متبوع خود و آماده شدن آن برای قرائت در صحن علنی خبر داده بود.

بر همین اساس سراغ علیرضا محجوب رفتیم تا بلکه از نتایج این تحقیق و تفحص مطلع شویم، اما وی در پاسخ به این سوال گفت: «از لحاظ قانونی، تا زمانی که نتیجه این گزارش در صحن مجلس قرائت نشود، ما امکان صحبت‌کردن در این مورد را نداریم و نمی‌توانیم محتوای گزارش را افشا کنیم».

با این شرایط باید منتظر ماند و دید هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، قرائت این گزاش را چه زمانی در دستور کار قرار می‌دهد تا پشت پرده و زوایای این ماجرای تلخ برای همه روشن شود.
 
کلمات کلیدی : تحقیق و تفحص ، شلاق خوردن، کارگر، معدن آق دره
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.