نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500923
ناگفته‌های دردناک پدر مقتول از اعدام قاتل پسر ۱۵ ساله
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۸
«وقتی در اداره آگاهی روبه‌روی قاتل پسرم نشستم، گفتم که اگر همدستانش را معرفی کند، همین حالا رضایت می‌دهم، اما او به پایم افتاد و گفت که هنگام قتل پسرم تنها بوده و خواست که ببخشمش».اين بخشي از گفته‌هاي پدر احسان است؛ نوجوان 15ساله‌اي كه در سال 91توسط همكلاسي‌اش مورد تجاوز قرار گرفت و به طرز هولناكي به قتل رسيد و حالا اعدام قاتل او با واكنش برخي از سايت‌هاي به اصطلاح حقوق بشري مواجه شده است.

همشهری: صبح پنجشنبه، در زندان عادل‌آباد شيراز جوان 20ساله‌اي پاي چوبه‌دار رفت كه اتهام سنگيني داشت؛ تجاوز به نوجواني 15ساله و قتل هولناك او در سال91 در شهرستان فسا. اين پرونده از چندي قبل مورد توجه برخي از نهادها و سايت‌هاي حقوق بشري در خارج از كشور قرار گرفته بود و آنها تلاش مي‌كردند با به‌وجود آوردن ابهاماتي در پرونده و طرح اين ادعا كه «قاتل بي‌گناه است» از اعدام او جلوگيري كنند. با اين حال همه مدارك و شواهد عليه قاتل بود و با توجه به تأييد حكم اعدام او از سوي ديوان‌عالي كشور، وي سحرگاه پنجشنبه به دار مجازات آويخته شد.

پس از اجراي اين حكم بود كه دادستان شيراز با رد همه شايعات منتشر شده درباره اين پرونده گفت: روال پرونده طبق موازين شرعي و قانوني بوده است و به‌رغم ادعاي برخي سايت‌ها مبني بر اعتراف قاتل زير شكنجه، هيچ‌گونه شكنجه و برخورد ناشايست صورت نگرفته است. دستگاه قضايي استان و شوراهاي حل اختلاف و سفيران صلح و دوستي انجمن حمايت زندانيان تلاش‌هاي زيادي براي گرفتن رضايت اولياي دم درخصوص قصاص انجام دادند كه منتهي به نتيجه نشد و در نهايت نيز حكم به اجرا درآمد. صالحي همچنين درباره ادعاهاي مطرح شده درخصوص اينكه سن متهم كمتر از سن قانوني(18سال) بوده است، بيان كرد: متهم داراي شرايط سن بلوغ قانوني بوده و در تمام مراحل دادرسي وكيل داشته است.

شرح جنايت از زبان پدر مقتول
اما اين جنايت چطور رخ داد و روند محاكمه چگونه بود؟ حسين نيساري، پدر مقتول در گفت‌وگو با همشهري مي‌گويد: پسرم عضو تيم دوچرخه‌سواري بود و عليرضا (قاتل) با او همكلاس بود و با هم در تيم دوچرخه‌سواري بودند. بعدازظهر يك روز پنجشنبه در سال 91بود كه پسرم احسان براي دوچرخه‌سواري از خانه خارج شد اما ديگر برنگشت.

نگرانش شديم و از دوستانش پرس و جو كرديم و فهميديم كه بعد از تمرين، از بقيه خداحافظي كرده و به طرف خانه آمده اما پس از آن كسي او را نديده بود. تا روز بعد همه‌‌جا را دنبالش گشتيم اما اثري از او نبود. حتي پليس هم وارد ماجرا شد تا اينكه 24ساعت پس از گم شدن پسرم، بدترين خبر زندگي‌ام را شنيدم.

او ادامه مي‌دهد: از اداره پليس با من تماس گرفتند و گفتند جسد پسرم را در چاهي در اطراف شهر پيدا كرده‌اند. با عجله خودم را به آنجا رساندم اما نگذاشتند جسد پسرم را ببينم. آن روز مردي از آن حوالي مي‌گذشته و با ديدن رد خون و يك گوشي موبايل كه در بيابان افتاده بود، مشكوك شده و پليس را خبر كرده بود. مأموران هم رد خون را دنبال كرده و به جسد پسرم رسيده بودند.

بعدا متوجه شدم كه عامل جنايت ابتدا به او تجاوز كرده، سپس با دشنه‌اي بزرگ ضربه‌اي به پهلوي او زده و پس از آن هم با طناب خفه‌اش كرده و جسدش را به داخل چاه انداخته است. طولي نكشيد كه مأموران قاتل را شناسايي كردند. او عليرضا، دوست و همكلاسي پسرم بودم. وقتي به من خبر دادند كه قاتل دستگير شده، به اداره آگاهي رفتم. باورم نمي‌شد او به تنهايي دست به جنايت زده باشد براي همين مقابلش نشستم و قول دادم كه اگر بگويد همدستانش چه كساني بوده‌اند، رضايت مي‌دهم اما او به پايم افتاد و درحالي‌كه گريه مي‌كرد، گفت كه به تنهايي پسرم را به قتل رسانده است. او گفت كه به احسان حسودي مي‌كرده چون در تيم دوچرخه‌سواري بهتر از او بوده. براي همين از قبل دشنه و طناب تهيه كرده و روز حادثه پسرم را به بهانه حرف زدن به بيابان‌هاي اطراف شهر كشانده و نقشه‌اش را عملي كرده است. او گفت كه پس از قتل پسرم، از پاهايش گرفته و او را كشان‌كشان به دهانه چاه برده و در آن انداخته است.

پدر مقتول مي‌گويد: قاتل پسرم، حتي محل رها كردن دشنه و ديگر لوازم ارتكاب جرم را به پليس نشان داد و همه آنها پيدا شدند. او 2بار صحنه قتل را بازسازي كرد كه كاملا منطبق با نحوه ارتكاب جنايت بود اما از وقتي به زندان افتاد قتل را انكار كرد. با اين حال شواهد و مدارك غيرقابل انكاري عليه او بود.

به همين دليل حكم اعدام و قصاصش صادر شد و قضات ديوان‌عالي كشور هم طبق همان مدارك و شواهد حكم را تأييد كردند اما پس از آن عده‌اي آمدند و از او دفاع كردند. به آنها مي‌گويم اگر اين اتفاق براي بچه، برادر يا خواهر خودشان رخ داده بود باز هم دفاع مي‌كردند؟ چطور مي‌خواهند با وجدان خودشان كنار بيايند؟

قتل پسرم ضربه بزرگي به ما زد. براي پسرم كلي آرزو داشتم اما قاتل با نقشه قبلي، او را از من گرفت. عده‌اي من و خانواده‌ام را تهديد كردند كه اگر حكم اجرا شود، خون به‌پا مي‌شود. برايم پيامك‌هاي تهديدآميز مي‌فرستند. چطور بعضي‌ها مي‌توانند از چنين جنايتي دفاع كنند؟ پزشكي قانوني اثبات كرد كه قاتل هنگام ارتكاب جرم از رشد عقلي برخوردار بوده. هيچ ابهامي در پرونده وجود نداشت و اميدوارم آنهايي كه از اين جنايت دفاع مي‌كنند، بتوانند در برابر وجدانشان پاسخگو باشند.
 
کلمات کلیدی : قتل، قاتل، تجاوز
 
زهرا
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۶:۱۹:۰۶
امان از حسادت.....!!!
خدا بهشون صبر بده.. (4515299) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۶:۳۱:۱۰
حقش بوده اعدام بشه
خدا به خانوادش صبر بده
ممنون که رضایت ندادید یک انگل کمتر امنیت بیشتر (4515303) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۷:۵۴:۰۱
حقش بود، چهارتا قاتل کثیف رو اعدام کنن تا درس عبرتی برای بقیه بشه (4515338) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۷:۵۴:۵۳
برانگیختن احساسات روش خوبی برای دفاع از اعدام بوده همیشه. این مطلب هم در همین راستا نوشته شده. (4515340) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۸:۲۶:۱۹
واقعا متاسفم برای کسانی که از قاتلانی که قتل عمد انجام می دهند دفاع می کنند و انتظار بخشش از سوی اولیاء دم دارند. چه دلیلی داره کسی که عمدا با چاقو میزنه انسانی رو به قتل می رسونه بخشیده بشه؟ چرا فکر میکنید این کارها روشن فکری است؟ دلم برای اولیاء دمی میسوزه که با تهدید میخواند ازشون رضایت بگیرند. (4515377) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۸:۴۱:۲۳
بر طبق( اظهارات) حقش بوده اعدامش کنند (4515391) (alef-13)
 
وکیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۸:۴۸:۲۱
به او تجاوز كرده، سپس با دشنه‌اي بزرگ ضربه‌اي به پهلوي او زده و پس از آن هم با طناب خفه‌اش كرده و جسدش را به داخل چاه انداخته است... مجازات او لازم بوده /دست دادگاه درد نکنه . این ادم افت بوده / (4515403) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۹:۴۶:۵۷
یک نفر از مخالفان اعدام لطفا من را روشن کند که چگونه کسی که توانایی تجاوز دارد، از قبل نقشه قتل کشیده و آن را عملی کرده «کودک» به حساب می آید؟ تعریف کودک فقط یک عدد است که تازه مبنای انتخاب آن هم مشخص نیست. چرا 18؟ چرا 16 نه و چرا 20 نه؟
از طرفی می گویند قاتل اصلی کسی بوده که خانواده اش ارتباط های امنیتی داشته اند. من خودم را می گذارم جای خانواده مقتول که یک درصد احتمال بدهند این شایعه درست باشد؛ بر فرض اینکه قاتل اصلی کس دیگری است راضی به قصاص فرد بی گناه نمی شوم. کمی رحم داشته باشیم و با خانواده ای که چنین بلایی به سرشان آمده همدردی و همدلی کنیم. (4515482) (alef-13)
 
زارع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۰۴:۰۳
جالبه تهدید هم میکنن!!!! (4515511) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۰۹:۰۷
خیلی کار خوبی کردی که قصاص کردی. دمت گرم. (4515518) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۱۴:۳۹
15 ساله نباید اعدام بشه . شما میگذارید طرف بزرگ بشه بعد دارش می زنید ؟ (4515529) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۱۹:۲۱
باید اعدام میشد (4515534) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۲۹:۱۰
احتمالا" دراین که علیرضا قتل و تجاوز رو انجام داده شکی نباشه و حقیقت همین موضوع باشه. اما سوال اینجاست که نوجوانی که به دلیل سن کم حق شرکت در انتخابات و انتخاب یک نماینده در شورای شهر یا مجلس رو نداره چطور بایستی مسئولیت انجام قتل و تجاوز در زیر سن قانونی رو بپذیره؟! (4515537) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۲۹:۴۷
کسی که چنین هولناک دست به تجاوز و قتل می‌زند و بعد در صدد معدوم کردن جنازه برمی‌آید، کودک است؟
حتماً باید بین قتل اتفاقی و عمدی مبتنی بر نقشه تفاوت قائل شد. (4515539) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۳۸:۲۴
باید اعدام میشد
دمت گرم که رصایت ندادی (4515562) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۲:۵۲:۲۰
این حق شماست و می توانید حق را به اجرا گذارید. (4515781) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۲:۵۲:۳۷
قاتل اگه آزاد میشد با قتل دیگه ای دستگیر میشد.امیدوارم کمی از غم خانواده مقتول کاسته شده باشه (4515783) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۹:۳۶:۱۲
صحبت منتقدیم سن کم قاتل است (یعنی زیر ۱۸ سال) نه اینکه مرتکب جرمی نشده و یا نباید مجازات شود. (4516454) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۹:۴۹:۴۴
پدر بزرگوار این حق شما بوده که قصاص کنید تازه با این قصاص به جامعه هم خدمت کردید هیچ معلوم نیست اگه شما گذشت می کردید این قاتل به چند نفر دیگه آسیب می رسوند. یه عده نادان بدون توجه به واقعیت ها را می افتن و از روی احساسات غیر عقلانی آب به آسیاب دشمن می ریزند شما توجه نفرمایید دستمریزاد که با این همه فشار این خدمت را به جامعه کردید (4516477) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۲۱:۲۳:۰۶
با اینکه ادعای امروزی بودن و به اصطلاح،روشنفکری دارم کاملا با این اعدام موافقم.کار بسیار خوبی کردی.حداقلش این است که دیگه این کثافتکاری را نمیکند و شاخ و شونه نمیکشد.مرحبا. (4516597) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.