توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 410725
رشد نامتوازن ناشی از سیاست‌گذاری‌های دولت از عمده دلایل فقر است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۴
یک دکترای اقتصاد گفت: رشد نامتوازن ناشی از سیاست‌گذاری‌های دولت از عمده دلایل فقر است.

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود سعادت‌مهر در گفت‌وگویی اظهار کرد: فقیر کسی است که نتواند حداقل نیازهای اولیه خود مانند خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت، آموزش و... را تأمین کند؛ اگر در یک جامعه اکثریت فقیر باشند، اقتصاد آن نیز فقیر خواهد بود.

وی با اشاره به علت‌های فقر در ایران اظهار کرد: رشد نامتوازن یا نابرابر منطقه‌ای یکی از دلایل فقر در ایران و دیگر کشورها است، هر کشوری در ازای رشد و توسعه نیازمند حضور فعال دولت در اقتصاد بوده و دولت باید زیرساخت‌های توسعه را فراهم و زمانی‌ که اقتصاد جامعه به متوسطی از توسعه رسید، به تدریج از تصدی‌‌گری خود بکاهد و زمینه را برای ورود بخش خصوصی مهیا کند.

سعادت‌مهر ادامه داد: از آنجا که دولت‌ها منابع مالی کافی برای رشد همه مناطق و استان‌های کشور را ندارند، براساس نظریه رشد نامتوازن مناطقی را به عنوان قطب‌های رشد انتخاب می‌کنند و بیشتر سرمایه و منابع مالی را در این مناطق به کار می‌گیرند.

این عضو هیت علمی دانشگاه پیام نور اضافه کرد: بکارگیری نظریه رشد نامتوازن یا تئوری قطب رشد باعث می‌شود که مناطق مورد توجه توسعه‌یافته و مناطق دیگر فقیر بمانند؛ بنابراین یکی از دلایل فقر، رشد نامتوازن ناشی از سیاست‌گذاری‌های دولتی است، البته انتظار بر این است که در مناطق رشدیافته اثر توسعه به تدریج در مناطق پیرامون آنها نیز ایجاد شود که این بسیار زمان بر است.

وی یادآور شد: متفاوت بودن توانایی افراد و استعداد آنان از دیگر عوامل فقر است؛ برخی از اشخاص مهارت و توانایی بالایی دارند و به تبع درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

سعادت‌مهر خاطرنشان کرد: دولت موظف است که از طریق نهادهای حمایتی افراد زیر خط فقر را شناسایی کرده و مورد حمایت قرار دهد.

این دکترای اقتصاد با اشاه به سخنی از یک اقتصاددان مشهور مبنی بر اینکه "یک فرد فقیر است چون فقیر است"، افزود: کمبود سرمایه از دیگر علل فقیر بودن یک جامعه است؛ فقر هم علت و هم معلول فقیر بودن است.

وی گفت: یک فرد فقیر چون درآمد و پس‌انداز نداشته و سرمایه‌ کمی دارد که در این صورت به تزریق سرمایه از بیرون نیاز است، چراکه یک خانواده فقیر زمانی می‌تواند از فقر نجات یابد که یک وام و سرمایه به آنان تزریق شود.

سعادت‌مهر اضافه کرد: عوامل فرهنگی از دیگر عوامل مؤثر بر فقر هستند، مهم‌ترین بخش تأثیرپذیر از عوامل فرهنگی صنعت توریسم یا گردشگری است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: وقتی ساختارهای فرهنگی مناسب در جامعه وجود نداشته باشد، صنعت گردشگری در آن مناطق از کار می‌افتد، در حالی که امروزه صنعت گردشگری یکی از پردرآمدترین صنایع در اکثر کشورهای مختلف است.‌
 
کلمات کلیدی : فقر+آسیب های اجتماعی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.