نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504190
سرنوشت آرزو و ورکان هفته آینده مشخص می‌شود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۹
مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشکیل جلسه کمیته فنی ساماندهی پلنگ رودسر معروف به آرزو و پلنگ گلستان معروف به ورکان از روشن شدن تکلیف آن‌ها تا هفته آینده خبر داد.

علی تیموری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کمیته فنی ساماندهی تا هفته دیگر در دفتر حیات وحش با حضور جمعی از اساتید دانشگاه در حوزه‌های مختلف از جمله رفتارشناسی حیات وحش برگزار می‌شود، اظهار کرد: هوشنگ ضیایی - مشاور معاونت محیط زیست طبیعی- نیز دراین کمیته حضور خواهد داشت تا در مورد رهاسازی ورکان و رودسر در طبیعت تصمیم نهایی گرفته شود.

ورکان شرایط رهاسازی ندارد
وی با تاکید بر اینکه در شرایط حاضر ورکان شرایط مناسبی برای رهاسازی ندارد،گفت: ممکن است در روزهای آینده ورکان را در یک محیط بزرگ‌تر قرار داده و طعمه زنده‌ای مثل گراز در دسترس او قرار دهیم تا فرصت شکار برای آن فراهم شود.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد: از نظر ما ورکان به دلیل اینکه آموزش‌های لازم را برای زندگی در طبیعت ندیده و برای گرفتن طعمه دچار مشکل خواهد شد شرایط مناسبی برای رهاسازی ندارد و رهاسازی آن با ریسک بالا همراه خواهد بود.

تیموری افزود: سعی داریم با قرار دادن ورکان در شرایط جدید مثل محیط بزرگ‌تر و شکار زنده، آمادگی این حیوان را ارزیابی کنیم اما تصمیم نهایی در مورد رهاسازی ورکان هفته آینده از سوی کمیته فنی گرفته می‌شود.

«آرزو» شرایط بهتری نسبت به ورکان دارد
مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در ادامه با اشاره به شرایط مساعد پلنگ رودسر مشهور به آرزو که سال گذشته به دلیل گیر افتادن در تله دچار آسیب شده بود، گفت: آرزو هفت ماه است که بعد از جراحی در باغ وحش باراجین قزوین در محیطی به مساحت۶۰۰ متر نگهداری می‌شود و گونه‌های زنده اعم از گراز و خرگوش برای او گذاشته می‌شود تا شکار کند.  

وی با تاکید بر اینکه آرزو شرایط متفاوتی نسبت به ورکان دارد، گفت: آرزو چهار سال سن دارد در طبیعت زندگی کرده و کاملا وحشی است بنابراین شرایط مناسب‌تری برای رهاسازی دارد.  

تیموری در مورد محل رهاسازی آرزو اظهار کرد: در صورت تصمیم رهاسازی از سوی کمیته فنی در زیستگاه اصلی و همان جایی که به تله افتاده است یعنی رودسر گیلان رها خواهد شد. به طور کلی در کمیته فنی نظر قطعی در مورد رهاسازی ورکان و آرزو داده می‌شود.
 
کلمات کلیدی : آرزو ، ورکان ، پلنگ،
 
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۷:۳۸:۳۵
با توجه به تجربه قبلی و کشته شدن هیرکان و حساسیت پلنگها نسبت به حریم و قلمروشان که پلنگ تازه وارد و متجاوز را می کشند و این کار بعد از یک ماه و حذف پلنگ هیچ سودی ندارد. می توان این دو پلنگ را که یکی نر و دیگری ماده است در یک ناحیه مناسب و دارای طعمه کافی ولی فاقد پلنگ (البته بعد از آماده سازی و با سخت تر کردن تدریجی شرایط) و حتی دیگر ددان مانند گرگ رها کرد که شاید بدون دشمن طبیعی زنده مانده و به حالت طبیعی بازگردند و حتی تکثیر هم بشوند. همچنین در صورت نبود شرایط و امکانات مناسب با ببر روسی هم معاوضه کرد که هم برای پلنگها و هم برای طبیعت بهتر از کشته شدن آنها بعد از چند هفته می باشد. (4529478) (alef-13)
 
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۷:۴۵:۲۱
بابا لوسشون نکنید برید تو طبیعت ولشون کنید خب معلومه به مفت خوری عادت کردند دیگه شکا ر نمیکنن مگر اینکه گرسنگی را احساس کنند !! راستی یک سوال حق شرکت در جلسات تعیین تکلیف کمیته فنی رها سازی چقدر هست ؟ چقدر هر جلسه برای بیت المال اب میخورد؟ (4529484) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.