نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427691
عاقبت رویارویی داعش و ترکیه/ تروریست ها به اردوغان اعلان جنگ دادند
بخش بین الملل الف، 5 دی 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
پیشروی ترکیه در شمال سوریه برای تصرف کامل شهر الباب باعث درگیری شدید آنکارا با داعش شده است. گروه تروریستی داعش در یکی از جدیدترین اقدامات جنایتکارانه خود و در راستای جنگ روانی فیلمی از آتش زدن دو سرباز ترکیه را منتشر کرد. فیلمی که موجبات فیلتر شدن شبکه های اجتماعی در ترکیه شد.

در این فیلم ابوحسن الترکی، عضو ترک تبار داعش، اردوغان را به حملات تلافی جویانه بیشتر در آینده تهدید می کند. همچنین این گروه تروریستی عنوان کرده شهر الباب سوریه را به جهنمی برای نیروهای ترکیه تبدیل خواهد کرد.

ترکیه هدف خود را از تجاوز به خاک سوریه بدون کسب رضایت از دولت سوریه مبارزه با داعش و کردها اعلام کرده است. در این راستا اردوغان عصر شنبه در استانبول عنوان کرد: هرگز اجازه نخواهیم داد کشور دیگری در شمال سوریه ایجاد گردد.

رئیس جمهور ترکیه پیش تر گفته بود: ما تنها در یک جبهه نمی جنگیم و در حال جنگ با چندین سازمان تروریستی نظیر پ. ک.ک و داعش هستیم. اردوغان اعلام کرده است که نیروهای این کشور بعد از تصرف الباب برای مبارزه با گروه های کرد مسلح سوری به سراغ منبج خواهند رفت.

گفته می شود در جریان حملات انتحاری داعش به نظامیان ترکیه در حومه الباب 16 نظامی این کشور کشته و 35 نفر دیگر زخمی شده اند که پرتلفات ترین حملات از زمان ورود نیروهای ترکیه به شمال سوریه در پوشش اجرای طرح موسوم به سپر فرات بوده است.

در پاسخ به این حملات، هواپیماهای ترکیه نیز حدود 50 موضع داعش را در الباب بمباران کردند که در جریان آن به گفته منابع ترکیه حدود 200 نفر از اعضای داعش کشته شدند. در پی درگیری های خونین سربازان ترکیه ای با داعش در الباب، این گروه تروریستی در پوشش جهاد به آنکارا اعلام جنگ کرد.

ارتباط ترکیه و گروه های تروریستی در عراق و سوریه
از زمان آغاز جنگ در سوریه در سال 2011 و سپس سرایت این درگیری ها به عراق، حرف و حدیث های فراوانی درباره ارتباط ترکیه با گروه های تروریستی از جمله داعش مطرح بوده است. از همان ابتدا سرعت داعش در تصرف اراضی و شهرهای مختلف، پیوستن نیروهایی از کشورهای غربی به آن، تجهیز این گروه تروریستی به انواع و اقسام تجهیزات و تسلیحات پیشرفته باعث رواج گمانه زنی هایی درباره کمک کشورهای مختلف به آن شد.

در این راستا زمانی جو بایدن در جمع دانشجویان دانشگاه هاروارد درباره شکل‌گیری گروه تروریستی داعش و نقش کشورهای منطقه‌ای متحد آمریکا در پیدایش این گروه و گسترش بی‌ثباتی و افراط‌گرایی در منطقه سخن به میان آورد. بایدن انگشت اتهام خود را به سوی ترکیه و کشورهای عرب منطقه دراز کرد و آنها را مسئول مستقیم شکل‌گیری و رشد داعش در منطقه خوانده بود.

از زمانی که داعش با اشغال موصل در عراق پا به عرصه وجود گذاشت یک رفتار متفاوت با ترکیه در پیش گرفت که شک و تردیدها را درباره وجود روابط پنهانی بین دو طرف برانگیخت. در این راستا نیروهای کنسولگری ترکیه در موصل تا مدتها در پناه دولت خودخوانده داعش بودند. بعدها خبرهایی دال بر خرید نفت داعش از سوی ترکیه و همچنین ترانزیت اعضای داعش از خاک ترکیه به سمت سوریه منتشر شد.

دولت ترکیه از همان ابتدای درگیری ها در سوریه، شمشیر را برای دولت سوریه و بشار اسد از رو بست و هدف اصلی خود را سرنگونی دولت مرکزی دمشق عنوان کرده بود. اما اردوغان و شرکای عربی- غربی اش با سد محکمی به نام جبهه مقاومت روبه رو شدند که او را مجبور به عقب نشینی کرد. در این بین انجام اقداماتی مانند سرنگونی جنگنده روسیه، اردوغان  را در موقعیت بسیار نامناسبی قرار داد به گونه ای که در نهایت مجبور به عقب نشینی و عذرخواهی شد.

اما افزایش قدرت مانور کردهای سوریه در نزدیکی مرزهای ترکیه، آنکارا را  با شرایط بغرنجی روبه رو ساخت. در این راستا اتحادیه دموکراتیک کرد سوریه تشکلی که گفته می شود وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) است در شمال سوریه با اعلام خودمختاری از خط قرمز عبور کرد. ترکیه نیز با لشکرکشی به شمال سوریه با کمک ارتش آزاد عملاً در راستای مبارزه با کردها برآمد تا به زعم خود بتواند ضمن دفع خطر تشکیل حکومت کردی در نزدیکی مرزهای خود، در آینده معادلات سوریه نیز نقش تعیین کننده داشته باشند.

اما پیشروی ترکیه در داخل خاک سوریه عملاً ترکیه را نه تنها با کردها بلکه با داعش نیز رو در رو کرده است. در حال حاضر نیز با آزادسازی حلب توسط جبهه مقاومت و روسیه پایداری و ماندگاری دولت مرکزی سوریه قطعی شده و ترکیه می بایست از هدف اولیه ای که بخاطر آن وارد جنگ سوریه شده بود خداحافظی کند و به دفع خطراتی که بر اثر این بحران شکل گرفته بیاندیشد.

در این بین نزدیکی اردوغان به روسیه و محور مقاومت بدون شک گروه های تروریستی را نیز نسبت به اهداف او بسیار بدبین کرده و احتمال اینکه گروههای تکفیری اعم از فتح الشام و داعش به اقدامات انتقام جویانه بیشتری (همانند آنچه که در جریان ترور سفیر روسیه در آنکارا روی داد)دست بزنند وجود دارد.

همه این شرایط موجب شده که ترکیه در وضعیت بسیار خطرناکی قرار بگیرد و احتمال سرایت ناآرامی ها به آن افزایش یابد. در حال حاضر صنعت گردشگری ترکیه با چالش مواجه شده و میزان درآمد ناشی از صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل ۴۰ درصد کاهش یافته و معجزه اقتصادی اردوغان در حال از بین رفتن و نابودی است.

بهترین تحلیل درباره سیاست ترکیه در قبال داعش را سید حسن نصرالله ارائه داده است. دبیر کل حزب الله روز جمعه در گفت و گو با دانشجویان لبنانی گفت: جهانیان می دانند که هیچ کس مانند ترکیه از داعش حمایت نکرد. دربارۀ نقش ترکیه در کمک به ورود داعش به عراق و سوریه بحثی نیست و این کشور امروز در آتش تکفیری ها می سوزد. ترکیه هنوز از حمایت از داعش درس نگرفته و در حالی که در سوریه با آنها می جنگد در موصل حمایتشان می کند. ترکیه باید موضعی قاطعانه در برابر داعش اتخاذ کند و از سیاست دوگانه در قبال آن دست بردارد.
 
کلمات کلیدی : داعش + تروریستهای تکفیری+ اردوغان+ ترکیه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۲۶:۲۰
شبکه های اجتماعی در ترکیه قطع شده، چون دولت نمی خواهد مردم بفهمند تروریست هایی که دولت از ان ها حمایت می کند، چه به روز فرزندانشان اورده. (4081244) (alef-3)
 
حسین ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۲۷:۴۵
دولت ترکیه بیشترین حمایت را از تروریست های داعش کرده. طبیعی است که نفرین مردم ستم دیده ی سوریه دام این کشور و مشخصا اردوغان را بگیرد. به امید رهایی مردم بی دفاع سوریه از چنگ این تروریست های بی وجدان و ظالم. (4081247) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۲۳:۵۹:۴۴
عاقبت اعتماد به کدخدا (4083345) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۲۸:۴۵
باید تیتر اینگونه بود عاقبت کمک به تروریست ها و اینده نامعلوم ترکیه سلطان سخت نگران است (4081249) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۴۷:۱۶
فیلم اردوغانه (4081278) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۵۰:۲۵
جنگ سرد کثیف پوتین و غرب وارد فاز جدیدی شد. بعد از اینکه مشخص شد که پوتین و روسیه سیستم‌های کامپیوتری آمریکا را هاک کرده، اوباما قسم خورد که پوتین و روسیه را برای اینکار مجازات کند. اوباما گفت برخی‌ از اقدامات ما معلوم خواهد شد، و برخی‌ از آنها فقط خود پوتین و روسیه متوجه خواهند شد.بعد از ترور سفیر روسیه در ترکیه، داعش مستقیم به آلمان حمله کرد و ۱۹ سرباز ترک را کشت و دو سرباز ترک را با نهیات قساوت، زنده زنده در عطسه سوزند. حالا آمریکا با استفاده از همان سیستمی‌ که روسیه هواپیما‌های مالزی را سر به نیست کرد، هوپیمی روسی را سر به نیست می‌کند. جنگ سرد پوتین و غرب همچنان قربانینی از مردم بیگناه از مالزی تا روسیه و از آلمان و فرانسه تا سوریه را می‌گیرد (4081289) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۵۶:۰۵
1- بعید نیست پس از سوریه، نوبت ترکیه باشد تا نابود گردد.
2- بعدش هم فینال کشورهای منطقه با در انداختن عربستان با ایران.تا این سه کشور باقی مانده منطقه هم مشکل دار شوند.
3- طرح نظم نوین جهانی از پیش شروع شده و با بازی گری روس و آمریکا در حال اجرا در منطقه است. (4081295) (alef-3)
 
اسلامبولچی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۸:۵۶:۰۹
شما الکی از تورکیه بد می گویید. تورکیه خودشم تا سال 2023 بزرگترین قدرت اقتصادی و سیاسی و نظامی جهان است و پرچم عثمانی را دوباره بر خواهد افراشت. یاشاسین خرم سلطان. یاشاسین کوشم سلطان. (4081296) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۱:۳۲:۳۶
ترکیه با پول ایرانیهای فریب خورده باد کرده که انشااله خواهد ترکید (4081552) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۱:۳۲:۵۴
دست بردار برو تاریخ بخون ببین در جنگهای ایران و عثمانی چه اتفاقی افتاد ضمنا این همه عاشقشون هستی خب برو همونجا زندگی کن (4081554) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۹:۰۲:۱۴
بالاخره معلوم نیست در سوریه کی با کی میجنگه ؟؟؟؟؟؟؟ یک روز میگند ترکیه با داعش هست یک روز میگویند با آنها میجنگد، یک روز میگویند فلان کشور پشت داعش است بعد داعش در آن کشور عملیات تروریستی انجام میدهد، واقعا پشت پرده چی میگذره ؟؟؟؟؟؟ فقط خدا میدونه. (4081304) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۲:۲۲:۰۰
این کارا رو برا رد گم کنی میکنن این داعش و بقیه تروریستها رو عربستان و قطر و امارات و ترکیه با اطلاع و راهمایی امریکا انگلیس و فرانسه راه انداختن این کاراشون هم برا اینه که بگن ترکیه به ما کمک نمیکنه و با ما دشمنه و... گول این حرکات رو نخوریسد خلبان اردنی رو هم سوزوندن اینها همه فیلمه برا عوض مخفی کردن انچه در واقغیت میگذره
تمام پشتیبانی های داعش از طریق ترکیه و مخصوصا از بندر اسکندرون براش فرستاده میشد راه دیگه ای اگر برا حمایت و رساندن کمک به اینها وجود داره رو شما بفرمایید. (4081650) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۹:۰۳:۰۴
بالاخره ترکیه با داعش دشمنه وبا اون میجنگه یا متحد و دوستشه ؟ (4081305) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۱:۳۰:۱۲
ترکیه فهم درستی از سیاست نداره، اردوغان با کدام همسایه اش دوست است، با سوریه مشکل دارد ، با عراق مشکل دارد با یونان مشکل دارد ، با ارمنستان مشکل دارد با ایران مشکل دارد ، با مصر هم مشکل پیدا کرد با روسیه هم مشکل پیدا وقتی کارت به استخوانش رسید از موضع ضعف در برابر روسیه تسلیم شد و عذرخواهی کرد، ترکیه تبدیل شده است به یک بمب ساعتی که هر لحظه امکان انفجار و متلاشی شدن دا رد (4081544) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۹:۳۸:۰۳
خواهش ميكنم اين نظرات را منتشر كنيد
داعشي كه به اندازه يكك كشور متوسط از عراق سوريه را تصرف كرده بود چرا گروهك ناميده ميشد براي چند سال؟
تركيه كه از ابتداي حضور داعش متحمل خسارت و ترور شده چرا حامي داعش معرفي شد براي چند سال. از شروع جنگ داعش اوارگان به تركيه سرازير شدند ايا ما ميتوانستيم فقط همين يك مساله را حل كنيم؟
تركيه كشور قدرتمند و مواضع كاملا شفاف است اين شفافيت در داخل به نفع مردم است اما در سياست دشمنان را بيشتر مي كند
ايران با سياست كاري كرده كه داعش با ايران كاري ندارد اما تركيه روراست اعلان جنگ داده (4081348) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۹:۳۹:۰۷
هرچه کنی کشت همان بدروی.... (4081349) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۹:۴۱:۰۲
اميدوارم مسلمانان همگي تحت نام اسلام نه سني نه شيعه همگي متحد باشند و مركز سياست تركيه مركز عبادت عربستان و مركز فرهنگ ايران باشد تا جنگ داخلي مسلمين از بين برود و دشمنان اسلام مايوس شوند (4081353) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۲:۰۳:۳۶
شما عكس و فيلم سوزاندن بچه مردم را چرا ميگذاريد؟
خوبه اونها هم جون دادن بچه هاي ما رو پخش كنن؟
اخلاق كجا رفته!
الف مردانه انتقاد را انتشار و عمل بده! (4081621) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۲:۴۱:۳۶
نبردی که ظالم و مظلوم در ان ادم شده اند و مردم بیگناه و زن و کودک سوری قربانی این بلوا شده اند نباید دران درگیر شد
هر جایی که نتوان حق را تشخیص داد تحرکات میتواند اتش بیاری معرکه باشد و در حال حاظر برای بسیاری از مردم خودمان نیز نامشخص است (4081695) (alef-13)
 
تندروصالح م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۲۲:۵۲:۰۶
اتفاقابرای مامشخص است وازابتداهم مشخص بودکه عده ای وهابی باپول سعودیهاو قطرو کویت وامارات وکمک امریکاوترکیه و اروپا ازسراسردنیابه بهانه تشکیل حکومت اسلامی به کشورهای سوریه وعراق سرازیرشدندوجبهه مقاومت جلوی گسترش مناطق تحت اشغال اینهاراگرفته چراشماتاحالامتوجه نشده ایدمنابع خبریتان احتمالاازغرب وترکیه قطروسعودیه پس طبیعیه گیج میزنین (4083231) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.