توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443198
سازمان ملل: داعش در موضع دفاعی قرار گرفته است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۷
دبیرکل سازمان ملل در گزارشی تاکید کرد: گروه تروریستی داعش از لحاظ نظامی در افغانستان، عراق، لیبی و سوریه به وضعیت دفاعی درآمده و با انجام ارتباطات، عضوگیری‌های پنهانی و توسعه مناطق حمله تا حدودی خودش را با اوضاع وفق داده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در این گزارش خبری گفت: تهدید حمله به فرودگاه‌ها و هواپیماها همچنان بالاست. داعش به ترغیب طرفدارانش در خارج از مناطق جنگی برای انجام حمله با استفاده از ارتباطات با گروه‌های محلی موجود ادامه می‌دهد.

در این گزارش که برای شورای امنیت سازمان ملل تهیه و روز دوشنبه منتشر شد آمده است: کشورهای عضو تاکید کرده‌اند که ارتباطات داخلی و سربازگیری‌های داعش به شدت کاهش یافته و این اقدامات با استفاده از روش‌های مخفیانه همچون استفاده از وب‌های مخفی، رمزگذاری و پیام رسانان صورت می‌گیرد. کمپین‌های نظامی علیه داعش تاثیر چشمگیری داشته‌اند. داعش تعداد زیادی از شبه‌نظامیان و قلمرو خود را از دست داده و علاوه بر این وخیم تر شدن وضعیت مالی‌ و درآمدهای نفتی‌اش باعث کاهش جاذبه‌ این گروه تروریستی در بین شبه‌نظامیان خارجی شده است.

وی افزود: کشورهای عضو سازمان ملل تاکید کرده‌اند که سیل شبه‌نظامیان خارجی به عراق و سوریه به خاطر کنترل‌های شدیدی که توسط دولت‌های مختلف صورت گرفته به شدت کاهش یافته است. سربازگیری این گروه نیز کاهش یافته و شبه‌نظامیان داعش به طور چشمگیری در حال ترک میدان‌های نبرد هستند.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه گفت: از نظر مالی باید گفت که این داعش در وضعیت بحرانی به سر می‌برد اما منابع درآمدی‌اش همچنان از طریق نفت، گاز، ‌اخاذی و اخذ مالیات است که ۸۰ درصد از کل درآمدش را تشکیل می‌دهد.

هیات سازمان ملل در عراق برآورد می‌کند که داعش در سال گذشته نزدیک به ۲۶۰ میلیون دلار از فروش نفتی به ویژه از حوزه‌های نفتی در استان دیرالزور سوریه به دست آورده است. این میزان درآمد نصف درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری سال ۲۰۱۵ داعش محسوب می‌شود.

گوترش گفت: کشورهای اروپایی عضو سازمان ملل در حال حاضر ارزیابی می‌کنند که تهدید حملات بزرگ همچنان وجود دارد. یکی از کشورهای ناشناس گفته است که همه عاملان داعش که برای انجام حملات سال گذشته در پاریس و بروکسل به اروپا اعزام شده بودند، شناسایی و بازداشت نشده‌اند. در لیبی یک حمله نظامی داعش را از شهر سرت ریشه کن کرد و منابع و فضای عملیاتی این گروه را کاهش داد اما شبه‌نظامیان داعش به بخش‌های دیگری از لیبی رفته و تعداد نیروهایشان بین چند صد تا سه هزار تن برآورد شده است. حضور داعش در غرب آفریقا و منطقه ساحل نیز افزایش یافته است.

وی تاکید کرد که بخش وسیعی از آوارگان و پناهجویان در گروه‌ها و سراسر جهان هیچ ارتباطی با تروریسم ندارند و تنها برای فرار از جنگ و آزار و اذیت از کشورهای خود فرار کردند. اما نمی‌توان این مساله را نیز نادیده گرفت که در برخی موارد افرادی که به دنبال دریافت پناهجویی در اروپا بوده‌اند و یا در این قاره پناهنده شده بودند در حملات تروریستی موفق یا ناکام دست داشتند. شورای امنیت بارها از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته تا اقدامات مناسبی را برای تضمین اینکه تروریست‌ها از روند پناهجویی سوءاستفاده نمی‌کنند طبق قوانین حقوق بشر و پناهجویی بین‌المللی انجام دهند.
 
کلمات کلیدی : سازمان ملل، داعش، موضع دفاعی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.