توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453593
چرا بیماران دیالیزی باید پروتئین بیشتری مصرف کنند؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰
یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: بیمارانی که تحت دیالیز قرار دارند، نیازمند مصرف میزان بیشتری از پروتئین هستند.

‌دکتر حسن گنجی‌زاده زواره در گفت‎وگو با ایسنا، اظهار کرد: نقش محدودیت مصرف پروتئین در دیابت، نامعلوم بوده و اثر این محدودیت در کاهش عوارض قلبی عروقی و حفظ عملکرد کلیه ناشناخته باقی مانده است.

وی با بیان اینکه هنوز مشخص نشده که رژیم غذایی کم پروتئین را می‌توان به سایر موارد کنترل شدید فشار و قند خون) افزود یا خیر، ادامه داد: براین اساس میزان مصرف پروتئین را باید با توجه به هر بیمار مشخص کرد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم اضافه کرد:در مبتلایان بیماری‌های کلیوی ناشی از دیابت، به طور معمول پروتئین باید 10 تا 25 درصد کل کالری دریافتی را تشکیل دهد.

گنجی‌زاده یادآورشد: بیمار باید به مصرف کردن گوشت بدون چربی، ماهی، تخم‌مرغ، حبوبات، سویا، نخود فرنگی و مغزها (آجیل) تشویق شده و این مواد را جایگزین مصرف گوشت قرمز کند.

وی بیان کرد: در بیمارانی که دچار بیماری کلیوی ناشی از دیابت بوده ولی دیالیز نمی‌شوند، میزان پروتئین مصرفی باید   0.8g/kg در روز باشد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: بیمارانی که تحت دیالیز قرار دارند، میزان بیشتری پروتئین باید مصرف کنند.
 
کلمات کلیدی : غدد +متابولیسم+ دیالیز+ پروتئین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.