توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509096
کیهان: آژانس بتن‌ریزی را تائید می‌کند زنجیره‌ای‌ها توهم می‌دانند!
روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه نوشت:
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۳
چند روز قبل،سازمان انرژی اتمی‌جمعی از اصحاب رسانه را به تور سیاحتی بازدید از نیروگاه نطنز برد. بعد از این مهمانی‌، رسانه‌های زنجیره‌ای به نمک شناسی پرداخته و از فعالیت خیره‌کننده نیروگاه نطنز، داستان‌ها ساخته و منتشر‌کردند!

در تازه‌ترین نمونه، روزنامه زرد آفتاب یزد که گویا بیش از دیگران نمک‌گیر شده، بتن‌ریزی در نیروگاه اراک را توهم دانسته و بازدید از آن مرکز را «پایان توهم‌» اعلام‌کرده است!

بعد هم در گزارشی اعلام کرده ما رفتیم و نیروگاه را دیدیم، هیچ خبری نبود و همه باید توبه‌کنند!

اینکه نویسنده آفتاب یزد چه توهمی داشته و با بازدید چه چیزی بر او آشکار شده، اهمیتی ندارد، آنچه اهمیت دارد این است که واقعیت‌های موجود در صنعت هسته‌ای، چیزی نیست که با یک تور‌سیاحتی‌تغییر‌کند!

کودکانی که هنوز خواندن و نوشتن را یاد نگرفته‌اند، معمولا با دیدن تصاویر، به قدر فهم خود متوجه معنا می‌شوند در حالی‌که بزرگترها، متن را می‌خوانند و گاهی اصلا به تصاویر نگاه هم نمی‌کنند.

اینکه کسی با دیدن یک حوض پر از آب تصور کند همه آنچه درباره بتن‌ریزی راکتور اراک گفته شده بود، دروغ است، دقیقا مانند همان نگاه کردن به تصاویر کتاب است. زیرا براساس متن برجام‌، بتن ریزی در راکتور اراک،تعهد قطعی مذاکره‌کنندگان بوده و براساس اظهارات دکتر صالحی، تماما انجام شده است و پس از آن، بازرسان آژانس از مراحل آن بازدید و بتن‌ریزی را تایید کرده‌اند.

در ماده دو (B) از پیوست نخست برجام (ترجمه وزارت خارجه) آمده است: «‌ایران به ساخت‌‌و‌ساز راکتور ناتمام موجود بر مبنای طرح اولیه ادامه نخواهد داد و کالندریای (calandria) موجود را خارج کرده و آن را در ایران نگهداری می‌کند. تمام کانال‌های کالندریا با بتن به‌گونه‌ای پر می‌شوند که برای کاربرد هسته‌ای غیرقابل استفاده باشد و آژانس بتواند غیرقابل استفاده بودن آن را راستی‌آزمایی کند.‌»

البته بعید است نویسنده آفتاب‌یزد این بخش را خوانده باشد و به نظر می‌رسد صرفا به دیدن عکس‌ها بسنده کرده است!

اما خوب است بدانیم آژانس تا‌کنون 8 بار انجام تعهدات ایران- که تنها یکی از آنها بتن‌ریزی در کانال‌های قلب راکتور بوده را – تایید کرده است و معلوم نیست حالا چه چیزی انکار می‌شود!؟

البته این سخن، مربوط به روزنامه مذکور نیست و فقط بازنویسی مطالب دیگران است. واقعیت این است که رئیس‌سازمان انرژی اتمی، پس از گذشت حدود دوسال از خارج کردن قلب راکتور و بتن‌ریزی در کانال‌ها، به تازگی به انکار این امر بدیهی روی آورده و در مصاحبه‌هایی آن را رد می‌کند! در آخرین تلاش‌ها هم تور برخی رسانه‌ها برای بازدید از اراک در دستور کار قرار گرفته است.

هرچند نفس توجه به رسانه‌ها، محترم و ارزشمند است، اما خوب است به جای ادامه حرکات نمایشی، پرسش‌های شفاف و روشن منتقدان پاسخ داده شود و از مردم ایران به خاطر خلاف‌گویی‌ها و اجرای یک‌طرفه تعهدات بدون هیچ دستاوردی عذر‌خواهی شود.

اینکه با کلمات بازی شود و یک روز از قلب، روز دیگر از کالندریا و روز بعد از لوله‌های قلب راکتور سخن گفته شود، چیزی را تغییر نمی‌دهد زیرا واقعیت ثابت و غیر قابل تغییر آن است که دولت یازدهم براساس برجام، قلب راکتور اراک را خارج کرد و به حیات آن پایان داد‌، به امید آنکه آمریکایی‌ها به تحریم‌ها پایان بدهند!
 
کلمات کلیدی : بتن‌ریزی ، نیروگاه اراک، توافق هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.