نظر منتشر شده
۲۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489198
تشریح نشست مشترک مجلس و دولت درباره موسسه کاسپین؛
بانک مرکزی مکلف به پرداخت 90 درصد سرمایه سپرده گذاران کاسپین شد/اموال جدیدی از موسسه کاسپین کشف شده
بخش اقتصادی الف، ۱۴ تیر ۹۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۳
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:‌ در نشست امشب آماری از مکشوفات جدید مؤسسه مالی کاسپین مطرح شد که این املاک و اموال شناسایی و ضبط می‌شود.

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در تشریح نشست مشترک برخی نمایندگان دولت با سؤال‌کنندگان از رئیس جمهور درباره مؤسسه مالی کاسپین که شامگاه سه‌شنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: موضوع سپرده‌گذاران مؤسسه مالی کاسپین مدتی است که افکار عده‌ای را به خود مشغول و جمعیتی را درگیر کرده است.

وی افزود: تلاش‌های متعددی از سوی دولت و مجلس برای حل مشکل سپرده‌گذاران صورت گرفته است که جای تقدیر و تشکر دارد اما مسئله ای که ما دنبال آن بودیم و مشکل کاسپین برطرف نشده چرا که 8 مؤسسه مالی ادغام و تبدیل به مؤسسه مالی کاسپین شده‌‌ است که جمعیت قابل توجهیی از سپرده‌گذاران را درگیر این موضوع کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تصریح کرد:‌ آنچه ما را قانع و راضی می‌کند این است که حقوق سپرده گذاران بدون دردسر به دست آنها برسد. بسیاری از کسانی که سپرده‌گذاری کرده‌اند افراد ثروتمندی نبودند و با وضعیت اقتصادی کنونی کشور مایملک و هر آنچه را داشته‌اند فروخته‌اند تا بتوانند امرار معاش و درآمدی داشته باشند. بنابراین اکثریت این افراد قشر ضعیف، بی‌بضاعت و ناتوانی بودند که این موضوع زندگی آنها را تحت تأثیر قرار داده و حتی در ادامه حیات آنها اختلال ایجاد کرده است.

ذوالنور در ادامه یادآور شد: مشکل ایجاد شده برای سپرده‌گذاران مؤسسه مالی کاسپین باعث ایجاد مشکلات خانوادگی، عدم توان در ادامه تحصیل فرزندان و عدم امکان تهیه جهیزیه برای دختران شده است. آن هم برای برخی که حتی نان شب برای خوردن ندارند.

وی گفت: بنابراین ما به صورت جدی دنبال این مسئله بودیم که این مشکل به نحوی حل شود و اقدامات مختلفی در این راستا انجام شد وزیر اقتصاد هم چند بار در کمیسیون‌های مختلف در این رابطه پاسخ‌هایی داد همچنین رئیس کل بانک مرکزی هم برای پاسخگویی به مجلس آمد. امروز هم با توجه به اقدامی که تعدادی از نمایندگان مجلس (80نماینده) و از رئیس جمهور سؤال کردیم که این مشکل به نحو مطلوب حل شود چرا که به هر حال همگی به دنبال حل این مشکل هستیم. بنابراین ما این موضوع را یک راه حل برای این موضوع تشخیص دادیم تا بتواند راهگشا باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: به دنبال نامه و امضای سؤال نمایندگان از رئیس جمهور امروز با محوریت هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی 4 نفر از هیأت رئیسه در جلسه حضور داشتند که با ریاست مسعود پزشکیان جلسه‌ای با حضور تعدادی از نمایندگان که از رئیس جمهور سؤال کرده بودند و همچنین 5 نفر از اعضای کمیسیون اقتصادی و آقای نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی و سیف رئیس کل بانک مرکزی و امیری معاونت حقوقی رئیس جمهور و برخی معاونان آنها در این جلسه شرکت کردند.

ذوالنور ادامه داد: این جلسه نزدیک به 3 ساعت به طول انجامید که در خصوص مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین و مشکلات به وجود آمده برای سپرده‌گذاران به صورت مفصل بحث شد و در نهایت جمع‌بندی‌هایی صورت گرفت که براین اساس نمایندگان بر سؤال خود از رئیس جمهور باقی هستند تا مشکل شود. 

وی بر همین اساس اضافه کرد: بنابر جمع‌بندی‌های صورت گرفته در نشست مذکور بانک مرکزی متعهد شد که با یک مدل و فرمول در حل مشکل کار جدی صورت دهد و قول داد که ظرف 3 روز این راهکار عملی شود و آن اینکه 2 دسته سرمایه‌گذار در مؤسسه کاسپین دچار مشکل شده‌اند. دسته اول کسانی که زیر 100 میلیون تومان سرمایه در این مؤسسه داشته‌اند و دسته دوم افرادی که بالای 100 میلیون تومان سرمایه در این مؤسسه ذخیره کرده بودند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: مقرر شد افرادی که زیر100 میلیون تومان سرمایه‌گذاری داشتند که 95 درصد این جمعیت سپرده‌گذار را تشکیل می‌دهند بانک مرکزی یک خط اعتباری برای این افراد ایجاد کند و براساس آن مشکل این افراد حل شود به صورتی که مبلغی به این افراد از سوی بانک مرکزی واگذار شود که در فاز اول با حدود نفری 50 میلیون تومان کار را آغاز کند. به عنوان مثالی کسی که 80 میلیون تومان از بانک مرکزی طلب دارد مبلغ 50 میلیون تومان به او پرداخت شود و بعد هم برای این اشخاص رسید شود که این مبلغ پرداخت شده است که اصل سند سپرده‌گذار تجدید شود و اگر مابقی دارد آن مقدار با سندی که در اختیار دارد حفظ شود.

ذوالنور در پاسخ به این سؤال که در نهایت بانک مرکزی متقبل شد چند درصد از سرمایه سپرده‌گذارانی که زیر 100 میلیون تومان از بانک مرکزی طلب دارند را پرداخت کند، گفت:‌ فعلاً مقرر شده تا حداقل 90 درصد اصل سپرده به افراد پرداخت شود و مابقی آن هم بخشی از سود آنها پرداخت شود ولی آنچه پرداخت می‌شود سود آن حذف نشود و اینگونه تلقی نشود که سپرده‌گذار اصل طلبش را را اخذ می‌کند ولی سود آن را به او نمی‌دهند، خیر. اینگونه نیست قرار شده بخشی از سپرده و طلب سرمایه‌گذاران به آنها به عنوان علی‌الحساب داده شود و ملاک هم آن قراردادی است که دست سپرده‌گذار است. لذا با محوریت سپرده‌گذار تلاش شده است که مشکل حل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دیگر جزئیات نشست مذکور خاطرنشان کرد: همچنین مقرر شد از 2 آیتم قراردادی که برای سپرده‌گذار، محترم است. همچنین اگر مبلغی پرداخت شد رسید شود و مابقی طلب سپرده‌گذار حذف نشود و مطلب مهم‌تر اینکه سود سرمایه‌گذار به هیچ عنوان حذف نمی‌شود هرچه پرداخت شود به صورت علی‌الحساب است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: مقرر شد 95 درصد جمعیت سپرده‌گذاران که زیر 100 میلیون تومان سپرده‌گذاری کردند بخش قابل توجهی از مشکل آنها حل شود که قرار شده به تعهد بانک مرکزی این موضوع ظرف 3 روز عملیاتی شود.

ذوالنور با تأکید براینکه نمایندگان مجلس بر سؤال خود از رئیس جمهور باقی هستند، گفت: اگر شروط مقرر شده در جلسه امروز اجرایی نشود راه پیگیری برای نمایندگان مسدود نشود. بنابراین بحث سؤال از رئیس جمهور منتفی نشده و همچنان ادامه دارد تا مشکل به صورت کامل برطرف شود. نمایندگان مجلس همچنان بر سؤال از رئیس جمهور با وسواس و جدیت پشت موضوع هستند و در حال تلاشند که معضلی که بسیاری از افراد را پریشان و زندگی آنها را مختل کرده است، حل شود.

وی در پاسخ به این سؤال تکلیف که افرادی که در مؤسسه مالی کاسپین مبالغی بالاتر از 100 میلیون تومان سپرده‌گذاری کرده‌اند چه می‌شود، عنوان کرد: برای ما مشخص شد که مؤسسه مالی کاسپین اموالی دارد که برخی از آنها شناسایی شده و برخی هم در شناسایی هستند و هر روز اموال و اسناد جدیدی از این موضوع در حال کشف است. در جلسه امشب هم آماری از مکشوفات جدید مؤسسه مالی کاسپین مطرح شد که این املاک و اموال شناسایی و ضبط می‌شود و در نهایت به قیمت‌گذاری خواهد رسید و در نهایت در اختیار قرار می‌گیرد که بتوانند مابقی بدهکاری‌ها را پرداخت کنند و مشکل حل شود لذا این کار با محوریت و مدیریت بانک مرکزی و پیگیری مستمر نمایندگان مجلس قرار است اجرا شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سؤال که نشست بعدی برای پیگیری موارد اجرایی این مسئله در چه روزی تعیین شده است، گفت: راهکارهای بعدی که چگونه می‌توان مشکل را حل کرد و بین دولت و مجلس یک همفکری ایجاد شود قرار است در هفته آینده جلسات خود را ادامه دهیم.


خبر خوب برای سپرده‌گذاران کاسپین و فرشتگان
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه شامگاه سه‌شنبه متقاضیان طرح سوال از رییس جمهور با وزیر اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی، رییس دفتر رییس جمهور، معاون پارلمانی رییس جمهور و همچنین جمعی از اعضای هیات رییسه مجلس گفت: در این جلسه راهکارهایی برای پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران فرشتگان و کاسپین به تصویب رسید.

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: طبق جمع‌بندی‌های صورت‌گرفته در این جلسه مقرر شد مبالغ پرداختی به سپرده‌گذاران فارغ از اینکه چگونه و بر چه مبنا محاسبه می‌شود، به صورت علی‌الحساب باشد. همچنین مقرر شد در اولین فرصت بعد از تسویه تا 50 میلیون تومان، پرداخت تعهدات تا 100 میلیون تومان هم شروع شود.

وکیلی ادامه داد: طبق مصوبه دیگر این جلسه مقرر شد مستند پرداخت علی‌الحساب به سپرده‌گذاران در اختیار آنها قرار گیرد به این معنا که یا در دفترچه آنها قید شود یا به هر نحو در اختیارشان قرار گیرد که مبالغ پرداخت‌شده قطعی نیست و علی‌الحساب است. بر این اساس به هر میزان دارایی شناسایی شود به طور طبیعی متعلق به سپرده‌گذاران خواهد بود.

این عضو هیات رییسه مجلس اضافه کرد: در مصوبه‌ای دیگر مقرر شد مبنای بدهی به سپرده‌گذار، قرارداد سپرده‌گذار باشد و بر مبنای مفاد آن به هر میزان دارایی شناسایی شود باید تسویه صورت گیرد و نباید رقمی به عنوان سود و امثالهم از حقوق مردم حذف شود.

وی همچنین ادامه داد: آخرین مصوبه جلسه امروز هم شفافیت و ارائه مستند به سپرده‌گذاران مبنی بر علی‌الحساب بودن مبلغ پرداختی حداکثر ظرف سه روز آینده بود که باید عملیاتی شود. یعنی هر سپرده‌گذار که ظرف سه روز آینده برای دریافت مبالغ مورد تعهد مراجعه می‌کند، باید مستند قید علی‌الحساب را تحویلش دهند.

وکیلی همچنین خاطرنشان کرد: آنچه در جلسه امروز مورد جمع‌بندی قرار گرفت، قدم‌های خوب و رو به جلویی است اما کافی نیست. البته اراده لازم بین مجلس و دولت مبنی بر حل مشکل مردم شکل گرفته و عزم دولت نیز حل این مسئله است. مجلس هم بر نظارت و استیفای حقوق مردم مصمم است.

این عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه این جلسات با محوریت کمیسیون اقتصادی ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: با توجه به اینکه این جمع‌بندی قدم خوبی است اما کافی نیست، ترجیح متقاضیان طرح سوال از رییس‌جمهور این است که مسیر را تا اجرای این مصوبات که به امضای دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی رسیده ادامه دهند و ان‌شاءالله شاهد حل و فصل این موضوع باشیم.

وی در پایان تاکید کرد: آنچه در جلسه امروز به تصویب رسیده، فرمولی برای سپرده‌گذاران موسسات فرشتگان و کاسپین است و برای بقیه موسسات هم تمهیدات لازم برای شناسایی اموال در حال انجام است.

در این جلسه، وکیلی، کاتب و پزشکیان از اعضای هیات ریسه مجلس، پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، قاضی‌پور، انارکی، ذوالنور، وقفچی و برخی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز حضور داشتند.
 
 
کلمات کلیدی : موسسه کاسپین+مجوز بانک مرکزی+سپرده گذاران کاسپین+موسسه فرشتگان
 
شهریار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۷:۱۲:۱۸
قطعا فرمول جدید هیچ مشکلی را با سابقه گذشته بانک مرکزی حل نخواهد کرد نمایندگان باید بانک مرکزی را مجبور می کردند همه سپرده گذاران را بصورت جدول زمانی تعیین تکلیف کنند و بانک مرکزی را مجبور می کردند که طبق قانون ، پرداخت اصل سپرده مردم به هر میزانی را تضمین کنند و سود متعارف شبکه بانکی پرداخت شود اکنون اگر کسی 2 میلیارد تومان سپرده داشته باشد تکلیفش مشخص نیست که در چه زمان مبهمی به پولش می رسد یا حتی اگر بخواهد در کاسپین مجددا سپرده کند با چه روشی و سودی سپرده خواهد شد ، باید تکلیف همه مشخص شود و مردم به آینده نامعلوم حواله داده نشوند اگر نظر حاکمیت اینست که کاسپین ادامه حیات دهد بدون سپرده گذار امکان پذیر نیست پس بایستی سریعتر وضعیت سپرده گذاران عمده و روش برخورد با آنها اعم از تسویه و یا قرارداد سپرده جدید مشخص شود همه اینها نیازمند یک فکر اقتصادی دارد که هم منافع سپرده گذار را در نظر بگیرد و هم به ادامه حیات موسسه فکر کند قطعا در صورتیکه با سپرده گذاران عمده بصورت منطقی رفتار شود ادامه حیات کاسپین امکان پذیر خواهد بود در غیر اینصورت ، مدیران فقط به فکر جیب و پورسانت و حق جلسات و رانت خویش هستند و آینده سپرده گذار و موسسه مالی هیچ اهمیتی برایشان نخواهد داشت. (4459117) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۰۶:۵۳
نتیجه سوال از روحانی است (4459163) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۴۳:۱۲
باید روحانی رو بترسونی تا کار انجام بده وگرنه ایشان اعتقادی به تلاش نداره (4459321) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۵۹:۵۱
اول این که وظیفه نظارتی بانک مرکزی این است که با نظارت مستمر بر روند مالی از بروز این اتفاقات که شایع هم شده جلوگیری کند حالا تضمین اصل پول مردم برای اعتماد به نظام بانکی قبول، وقتی موسسه ای ضرر می کند بر چه مبنای عقلی و شرعی، مردم و بیت المال باید سود محقق نشده را پرداخت کنند، تفاوت بیع و ربا در چیست؟؟ (4459357) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۰۹:۳۴
بفرمایند آنها که زیر 100 میلیون دارند
یا
تا 100 میلیون از سپرده را.
حالا یک بنده خدایی 500 میلیون داشته یا اصلا 5 میلیارد داشته. نمی خواهند 100 میلیون از پولش را بدهند؟ (4459166) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۲:۰۳:۳۷
در همه جای دنیا سقف خاصی برای بیمه سپرده ها وجود دارد و اشخاصی که بالای صد میلیون توان پول دارند باید انقدر عقل معاش داشته باشند که در هر جایی سرمایه گذاری نکنند و اگر هم کردند خودشان مقصرند و دولت حق ندارد از جیب من کارمند و کارگر چه از طریق مالیات و چه از طریق تورم و نشر پول برای اینگونه افراد حاشیه امن ایجاد کند (4459557) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۲۵:۴۴
خوب است یه عده رانتخور وابسته به فلان جاها هر روز موسسه میزنند پول مردم را بالا می کشند نهایتا دولت باید پول را از بیت المال بدهد و اقایان و خانواده هایشان به عیش و نوش شان ادامه دهند و موسسه جدید تولید کنند. (4459189) (alef-11)
 
جهانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۳۲:۰۶
پول میلیاردی در کاسپین ما ل کسانی است که طمع کار بودند ودنبال سود بیشر بودند.دولت نباید .هزینه پولشان را از بیت المال بپردازد.باید خطر ریسک خود در مقابل سود بیشتر بپذیرند. (4459199) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۱۹:۰۱
اولا در یک نظام پولی درست مقدار سپرده و نیاز یا بی نیازی افراد به سپرده و یا میزان ثروت سپرده گذار اصلا برای تسویه حساب مطرح نیست . اگر کسی حتی به دلیل افتصادی خانه مسکونی ارث پدری خود را مثلا یک میلیارد فروخته است و از سود ان پنج خانواده اداره می شوند و اجاره پنج خانه پرداخت می شود ایااستحقاقش کمتر از کسی است که همان خانه را دارد و مثلا در ده موسسه وبانک بالغ زیر یکصد میلیون سپرده را دارد و یا کسی که میلیاردها تومان ثروت دارد و حالا در اینجا هم مثلا بیست میلیون تومان سپرده دارد. ضمنا اتفاقا مردم در موسسات مالی مجاز که دولت حداقل نظارت مستقیم بر عملکرد انها و صیانت از سپرده ها را تضمین کرده است سپرده می گذارند تا در مورد سرمایه سالها تلاش خود ریسک نکنند و گرنه همین الان شرکتهایی هستند که حتی با گذاشتن سند رسمی نزد سپرده گذار بابت تضمین تا سه برابر سود بانکی پرداخت می کنند و ظاهرا ریسک کار کردن با انها دهها برابر کمتر از موسسات مالی مجاز با پشتیبانی بانک مرکزی بوده است . جناب اقای جهانی شما بهتر است به عملکرد بانک مرکزی سئوال مطرح کنید و بپرسید که مگر می شود به موسسه ای که میلیاردها تومان کسری دارد مجوز داد و سپس سپرده گذار بعد از صدور مجوز سپرده هایش به طلبکاران قبلی پرداخت شود و درعرض تنها یک ماه پس از سرمایه گذاری سرمایه اش از بین برود . به این کار در نظام پولی جهانی چه گفته می شود و اولا صادر کنندگان مجوز که می بایستی به موسسات با تراز مثبت بسیار عالی اعطا شوند به قوه قضائیه سپرده می شوند و ثانیا دولت مکلف به پرداخت سود وسپرده طبق قرارداد و خسارات مادی و روحی ناشی از نه ماه تعلل و بدبختی مردم می شود. چرا شما دارید جای گناهکار و بیگناه را عوض می کنید. (4459282) (alef-11)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۲:۰۸:۲۴
وقتی بانک مرکزی به موسسه ای مجوز رسمی می دهد، حرف از طمع افراد معنایی ندارد. بخش نظارتی بانک مرکزی یا خوابش برده یا ... (4459561) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۷:۰۹:۵۴
شما اول برو ببين داستان از اول چي بوده ،‌ بعد زيرسوال ببر
بد نيست شرايطي كه اين موسسه بوجود اومد و مشكلاتي كه صدور يك راي براي موسسه و بانك مركزي بوجود آورده رو هم بخوني ... يه طرفه به قاضي نرو ...
در ضمن پرداخت سود افراد در هر موسه يا بنگاه اقتصادي نبايد از بودجه عمومي صورت بگيره ، اين كار توسط هر كس كه انجام بشه عين خيانته ...
اون موقع كه بانك مركزي مدام اعلام ميكرد در موسسات غيرمجاز سپرده گذاري نكنين مردم خودشون بايد به فكر ميبودن - مثالش موسسه فرشتگان- كه كاسپين داره پولشون رو ميده - ،‌ يا ثامن الحجج - كه منحل شد- و ... (4460077) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۱۶:۵۶
عدم صداقت وعدم شفافیت و دو پهلو اطلاعیه و بیانیه دادن از ارکان آقایان سیف و حیدری می باشد شد دلیل این جمله ام نیز اطلاعیه صبور باشید و چهارشنبه قبل از انتخابات است ودر روز شنبه پس از انتخابات از فرمول ظالمانه کسر سود و بایکوت 10 درصدی حسابها پرده برداری و مجوز ارایه شده در اسفند 94 را تنها مجوز موسسه کاسپین خواند نه شعبه !!! خیلی ساده لوحانه است که همه وهمه این موارد را سو تفاهم بنامیم نه آقای سیف سو تفاهم نیست جناب عالی خودرا باهوش وزرنگ فرض کرده و نماینگان مجلس و سپرده گذاران را عوامی فرض کرده که صرفا" مطیع امر ملوکانه جناب عالی هستند ما هزاران شهید دادیم که فردو گروهی به شعور ما توهین نکند و از نجابت ما سو استفاده نکند اگر مالباخته و فریب خورده هم هستیم زیرا به خدا قسم هرگز هرگز در سابقه مدیران عالی رتبه نظام مقدس جمهوری اسلامی همچین عملی تاکنون (پهن نمودن دام برای ملت ) صورت نگرفته بود (4459277) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۲۹:۱۲
کسانی که به اعتماد مجوز بانک مرکزی در این موسسه سرمایه گذاری کرده اند نباید چوب عدم دقت و نظارت بانک مرکزی را بخورند زیر صد و بالای 100 ندارد. (4459295) (alef-11)
 
teoman
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۹:۴۵:۲۱
اگر بانک مرکزی طبق قانون مکلف به تعیین تکلیف است و اگر اول و اخر این کار را خواهد کرد پس هدف از این همه تعلل چیست ؟
این همه با امینت مردم اعم از سپرده گذار یا غیره بازی کردن چه سیاستی را دنبال میکند؟ (4459325) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۰:۰۴:۰۸
سیف به بهانه شفاف سازی سهامداران بانک ملت را به خاک سیاه نشاند 70درصد سرمایه مون برباد رفت میگه ریسک بازاره سود 50تومنی یه شبه شده 30تومن ضرربعدش کسی هم جوابگو نیست (4459362) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۰:۲۳:۰۰
این کاسپین رو چه کسانی پایه ریزی و عملیاتی کردند درحال حاضر کجایند و به چه کاری مشغول هستند یک گزارش تفصیلی تهیه کنید زوایا ابعاد مخفی مانده از واقعیاتی که میتواند به نحوه تعامل جامعه با چنین پدیده هایی روبرو شود را نشان دهید واکاوی سیر تشکیل این موسسه‌ میتواند کمک بزرگی به جامعه کند (4459391) (alef-11)
 
ماباخته الزهرا مشهد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۱۴:۵۰
سلام
تو رو بخدا بفکر موسسات دیگه هم باشید مثل الزهرا مشهد کل زندگیم با قرض و وام است پول خودمون را بدهید. نتونیم پول خودمون را بگیریم تاسف دارد.... (4459462) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۳۹:۳۹
تقسیم بندی سپرده گذاران عادلانه نیست و باید به همه سپرده گذاران علی الحسابی که در نظر گرفته میشود پرداخت شود ‏‏. سپرده گذارانی با رابطه ‏و پرداخت وجه ، سپرده های خود را با سود تبدیل به سپرده های خرد کرده و با این ‏روش پول خود را دریافت می کنند در صورتیکه باید به همه ‏سپرده گذران به نسبت یا حداقل بطور تساوی ‏پرداخت میگردید . عدالت نیست یکی بگیره و یکی مشخص نیست کی به پولش میرسه! همه نیازمندند .‏ (4459503) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۴۳:۳۴
چرا اقای سیف و دیگر مسئولان بانک مرکزی حداقل در مورد دادن مجوز به یک موسسه ورشکسته و ایجاد ضرر وزیان چند هزار میلیاردی برای مردم به دادگاه فرا خوانده نمی شوند تا معلوم شود چه سودی در اعطای این مجوز داشته اند . اعطای مجوز مشروط در حالی که نام این موسسه در کنار نام موسسات مجاز دیگر اعلام شده بود خود نشاندهنده فریب بانک مرکزی می باشد. حداقل خواسته مردم عزل اقای سیف و محاکمه علنی ایشان می باشد. (4459511) (alef-11)
 
بهروز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۵۳:۰۸
این یک ظلم آشکار است که بین سپرده گذاران فرق می گذارند و آنها را به خرد و کلان تقسیم می کنند . مبالغ موجود باید به تسبت مساوی بین سپرده گذاران تقسیم گردد و هر موقع که اموال جدیدی کشف شد باز هم به نسبت سرمایه بین سپرده گذاران تقسیم گردد . بعضی مواقع ظلم بالسویه عین عدالت است . در این صورت هر کدام از سپرده گذاران به نسبت سرمایه خود درصدی را به عنوان علی الحساب دریافت نموده اند . اگر به غیر از این باشد این شائبه پیش میاید که میخواهند با پرداخت سپرده های خرد از دامنه اعتراضات کاسته و سپرده گذار بالاتر را به امان خدا رها کنند . به خدا اگر قصدتان این باشد ظلم بزرگی را در حق سپرده گذار انجام میدهید چرا که آن سپرده گذار بالاتر از 100 میلیون هم برای سرمایه خد زحمت کشیده است و آن را از راه دزدی به دست نیاورده است که میخواهید با او اینگونه رفتار کنید.لطفا دعای خیر برای خودتان بخرید نه نفرین . (4459531) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۵۳:۲۵
همه خواهان اعمال ماده 236 می باشند تا سپرده گذاران به تمام حقوق قانونی خود برسند و پرداخت علی الحساب به همه سپرده گذاران صورت بگیرد . همه نیازمندند و دراین مدت دچار مشکلات مالی و جسمی شده اند تفکیک سپرده گذاران با توجه به مبلغ سپرده عادلانه نیست و به همه به نسبت یا مساوی پرداخت شود . (4459533) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۵۸:۳۰
بانک مرکزی با نقشه گذاشت اعتباری ها چاق وچله شوند وبعد کسری خودش را با یک شایعه جبران کند (4459545) (alef-11)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۲:۰۹:۵۷
با سپاس فراوان از نماينده شجا ع وراستين مردم نه نماينده دولت!!! حاج آقا ذوالنوركه اينگونه از حق و حقوق مامردم نه دولت پشتيباني مي كنه بايد به آگاهي پايگاه گرامي فارس برسانم من يك كارمندبازنشسته سازمان جهادكشاورزي هستم كه درسال 90بازنشسته شدم كه اكنون با حقوق 1700000هزارتومان (حقوق سال 1396) مقدارپولي كه را كه پس اندازداشتم و آنرا براي عروسي پسر 32ساله ام دريكي از اين موسسات 8گانه كنارگذاشته بودم امسال براي باز كردن مغازه براي همين پسر بيكارم رفتم برخلاف دختر مظلوم وزير كه 200ميليون تومان از ايتاليا پوشاك واردكرد منهم دريكي ازمناطق آزاد داخل كشور مبلغ 6ميليون پوشاك بچه گانه با هزاربدبختي خريدم كه خواستم دوباره براي خريد بروم پولم توي اين موسسه با مشكل روبرو شد حالا ماندم با كرايه مغاز ه اي كه پوشاك كافي ندارم و فرزند 32ساله بيكار و پولي كه تكليفش مشخص نيست !!! هرروز مانند گداها ميريم توي اين موسسه با سرو صدا و گاهي هم خواهش و تمنا بلكه بتوانيم با هزاربدبختي مبلغ 100تا 150هزارتومان آنهم نه هر روز بگيريم شمارا به خدا پيگير اين موضوع باشيد تا ما بتوانيم به پولمان برسيم و بتوانم براي پسر بيكارم كاري بكنم درپايان خواستم بدانم مگر پرسش از رييس جمهور قرآنه كه غلط بشه اينهمه نمايندگان طرفداران دولت با آن مخالفت مي كنند يعني حق و حقوق مردم اينقدر پيش نمايندگان طرفدار دولت بي ارزشه كه حاضر نيستند ريس جمهور به آن پاسخ بده!!! (4459566) (alef-11)
 
Mehdi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۴:۱۴:۰۷
یعنی از جیب ملت پرداخت میشه؟ (4459782) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۹:۲۵:۲۰
سایر موسسات مثل ارمان وحدت چی؟؟ پنجاه روزه هیچکس جواب درستی نمیده، هر مسوولی یه چیزی میگه، چرا بانک مرکزی تکلیف وضعیت ارمان وحدت رو روشن نمیکنه که بیش از سه ماهه با تابلوی توسعه کار میکرد؟؟ (4460274) (alef-11)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۲۲:۴۶:۲۷
یک منبع کلان از پول های فرشتگان را پیدا کردم به کی باید بگم? (4460518) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.