نظر منتشر شده
۴۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490097
کنسرت، آری یا خیر؛ بخدا مساله این نیست!
اکبر نبوی/۱۷ تير ۱۳۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳
1 ـ به گمان من هنر ذاتا دارای فضیلت و شرافت است. و در میان هنرهای موجود، سینما و سپس موسیقی به نهاد اجتماعی تبدیل شده اند. چنانچه به وجه نهادی موسیقی توجه داشته باشیم، نمی توانیم بی محابا و صرفا بر پایه دیدگاه و پسند شخصی خود به مخالفت با آن برخیزیم و هر از گاه، افکار عمومی را به حواشی لغو و بیهوده گرفتار کنیم.

2 ـ با فرض پذیرش دلیل مخالفت برخی از امامان جمعه نسبت به برگزاری کنسرت موسیقی (که بسیاری از این مخالفت ها درست و منطقی نیست) آیا همه ی مشکلات و منکرات و حرام های نفسگیر و تباه کننده ای که گریبان اخلاق و کرامت و فضلیت های اجتماعی را گرفته است و جامعه را در چنبره ی خود به بند کشیده است، حل شده و از میان رفته است و فقط موضوع برگزاری کنسرت مانده است؟

بخدا برای این گروه از امامان جمعه و برای محیط و فضای نماز جمعه زشت است کهفقر و بیکاری و سرقت و روسپیگری، فاصله های رو به تزاید طبقاتی، اهریمن سیری ناپذیر ربا، هیولای موادمخدر و موریانه ی  رشوه و ارتشا و رانت خواری و... در جامعه بیداد کند و همه ی ارزشهای اخلاقی و فضلیت های انسانی را به سخره بگیرد و آنوقت آقایان یک نفس و پیوسته و با استدلالات  پیش پا افتاده به موضوع برگزاری کنسرت در شهر و دیار خود حساسیت نشان دهند.

3 ـ این آقایان خوب است بدانند که دانسته یا ندانسته، با اصلی کردن موضوعات فرعی و داد و قال در باره ی آن، افکار عمومی را از مطالبات اصلی خود دور می کنند و برای منکرات بزرگی که پیشتر اشاره شد، حاشیه امن فراهم می سازند و در باقی ماندن منکرات_بزرگ سهیم اند.
 
کلمات کلیدی : کنسرت+لغو کنسرت+
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۰۲:۳۱
سطحی نگرند چه کارشون میشه کرد (4463506) (alef-3)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۵۵:۴۱
کنسرت هم برای پولدارهاست. بلیت نفری 100 هزار تومان فکر می کنین برای معلم و کارمند و کارگره؟ من فقط آزادی بیان تو این کشور می خوام و همون ازادی هایی که تو همه کشورهای پیشرفته هست. آزادی های خیلی مهم تری وجود دارن که کنسرت پیش اونا هیچ اهمیتی نداره. به مرگ گرفتن تا به تب (کنسرت) راضی بشیم. (4463885) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۵۸:۳۹
سطحی نگرند، دغدغه کنسرت وقتی کسی را رییس جمهور میکرد سطحی نگری نبود؟ (4463892) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۳:۳۳:۵۷
رییسِ جمهور باید از حقوق همه صیانت کند. (4463969) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۹:۱۲:۴۶
ای‌کاش امامان جمعه و مکانیسم تبلیغات اسلامی به جای رو در رو شدن با خواسته‌های غیر قابل انکار جامعه، مبارزه با دروغ‌گویی را که ریشه همه تباهی‌هاست به عنوان هدف ثابت خود تعریف می‌کردند. (4464956) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۰۹:۲۵
دقيقاً! (4463522) (alef-3)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۱۳:۵۲
نویسنده محترم مطالب خوب و صحیحی عنوان کردید. نمره شما بیست است. (4463531) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۱۱:۰۳
اتفاقا نفس برگزاری کنسرت باعث ایجاد اشتغال هست. برای برگزای کنسرت حتی در ابعاد چند صد نفره که کوچک محسوب میشه، نیاز به حمل و نقل و تدارکات و انتظامات و اقامت و پذیرایی و پوشش خبری و.... هست و حتی اگر ایراد برخی امامان جمعه رو هم لحاظ کنیم (که جوانان کار و پول ندارند) ، کنسرت باعث خروج پول از جیب افراد توانمندتر و انتقال آن به جیب افراد شاغل درمشاغلی مانند موارد بالا میشه.
نکته دیگر هم میتواند انتقال انرژی که صرف مخالفت با کنسرت میشه به بخشهای سازنده در حل مسائل دیگر جامعه که حتی حرام هستند باشد. (4463793) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۱۴:۲۴
احسنت. متاسفانه برخی مذهبیون ما فقط روی این موضوعات حساسیت دارند ولی در موضوعات مهم گویی اتفاقی نیافتاده و یا اسلام در خطر نیست. (4463532) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۱۶:۵۹
تذکر بسیار به جایی بود ، اما متاسفانه بسیاری از افراد مسایل بزرگ رو جدی نگرفته و صرفا چنین مواردی که به نظرم بخشی از حقوق شهروندی هست رو نشانه گرفته‌اند. (4463537) (alef-3)
 
سورنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۲۵:۳۷
ای کاش به نظر اون چند درصد کمی هم که خواهان برگذاری کنسرت توشهرشون هستند هم احترام بگذاریم (4463557) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۲۹:۵۱
من خواهش ميكنم دقت بفرماييد
كنسرت يه نماده كه نگاه فرهنگي برخي افراد رو به جامعه معرفي ميكنه
و بحث فرهنگي صد برابر از اقتصاد مهم تره (4463563) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۵۷:۵۲
کسانی هم که دائم بر طبل مخالفت با کنسرت میکوبند
هدفشان تحریک قشر مذهبی کشور و بهره برداری سیاسی و جناحی مورد نظر خودشان است
مطمئن یاشید برای همانها هم بحث فرهنگ در اولویت اخر است (4463760) (alef-6)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۴:۲۸:۰۴
با شما موافق هستم اگر نفس کنسرت و خواننده های پاپ از نظر این افراد بد بود نمیرفتند با تتلو عکس بگیرند و تبلیغ انتخاباتی کنند. (4464061) (alef-2)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۳۵:۵۷
از مقاله ى بسيار خوبتون تشكر مى كنم (4463576) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۴۲:۵۲
ممنون از نویسنده این مطلب که با شهامت به بیان و تفسیر پرداخته اند . واقعیت این که برخی از مسولین با بزرگ نشان دادن برخی مطالب جزعی مانع طرح مشگلات و مسایل کلی و اصلی در جامعه میشوند که این گناه بزرکی است .ضمنا کسانی که دلشان به معنی واقعی برای مملکت و ملت و اسلام میسوزد میتوانند مثل این اقای نویسنده بصورت شفاف مشکلات را بیان کنند و در جهت طرح مشکلات و حل ان کمک کنند . ممنون از نویسنده (4463591) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۰۱:۰۰
كو گوش شنوا ؟ (4463636) (alef-3)
 
سلیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۲۳:۰۹
در پاسخ به اینکه کنسرت چه مشکلی را می تواند حل بکند باید گفت: موسیقی خوب در بسیاری از موارد کمک کننده است مانند اینکه به شادابی و سرزندگی افراد جامعه کمک می کند و مهم تر از آن می تواند بسیاری از خشونتهای رایج در جامعه را کاهش دهد. (4463684) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۳۷:۳۹
اصلا بحث سر کنسرت نیست. مشکل مخالفت با دولت و سنگ اندازیه. (4463715) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۴۳:۲۱
نبوی جان! اگه مسئله اين نيست چرا با اين نوشته به آن دامن زدی؟ (4463728) (alef-6)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۶:۵۱:۵۳
عزیزم خطاب به ایمه جماعات است که وقت شریف مردم را به مهم ترین ها سوق دهند (4464238) (alef-2)
 
یاسر
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۴۳:۲۲
چه کسی موضوعات فرعی را اصلی کرده؟دولت یا ائمه جمعه؟ دولته که موضوعات اصلی رو فراموش کرده و با نامه نگاری به دنبال پخش صدای شجریان که خود شجریان به صدا و سیما گفته صدای من رو پخش نکنید. (4463729) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۳۱:۰۴
ائمه جمعه، وقتی جلوی چیزی که مجوز داره و غیرقانونی نیست وامیستن. (4464445) (alef-3)
 
ف.خ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۴۷:۲۸
با نظر نویسنده کاملا موافقم. بنده هم به هنر علاقه دارم و هم به ورزش ولی اواویت های جامعه ما کنسرت و ورود خانم ها به ورزشگاه ها نیست. (4463737) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۴۷:۲۹
الف را چه شده و افتاب از کدام طرف در امده!
خوشحالیم که بلاخره یک قدری از دل مردم نوشتید
ممنون (4463738) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۰۷:۰۵
احسنت. این همان رویکرد منصفانه ای است که از الف انتظار می رود. (4463782) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۱۳:۴۸
ریشه فقر و بیکاری و تبعات آن در معضلات اقتصادی است و مهمترین گره آن هم ربا و بعد هم ویژه خواری و رانت بازی است که مانع یک ساختار مناسب اقتصادی و نظارت درست میشود.

علما و مراجع بارها درباره این ریشه ها فریاد زده حتی بر سر منابر گریه کرده اند اما این مشکلات به دست مردم و با انتخاب یک رییس جمهور انقلابی حل شدنی است نه دولتی که دنبال تفکر اقتصادی غرب است

پس اینکه علما و مراجع درباره مسائل فرهنگی که جنبه اجتماعی و تربیتی دارد و از مهمترین وظایف آنها نیز هست، سخنی میگویند کاری کاملا به جا است و نباید مشکلات اقتصادی و تبعات فرهنگی ناشی از آن را که منشآ آن خود مردم هستند را با آن مقایسه کنید

هرچیز به جای خود لازم است
و در مسائل فرهنگی آنکه تخصص دارد بهتر میتواند تشخیص دهد کدام مسئله چه اهمتی دارد (4463798) (alef-2)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۲۰:۲۱
۱- با دیدن این تیتر، تصور اولیه من این بود که خطاب این مقاله به جناب آقای روحانی و دولت محترم است!! چه اینکه به خصوص در زمان انتخابات، تمام مشکلات کشور را رها کرده و گویی دغدغه ای جدی تر از این ندارند که بعد از آوردن ربنای قبل از افطار،‌پای کنسرت را به سفره همه مردم باز کنند!!
۲- نویسنده درحالی اکثر دلایل ائمه جمعه را غیرمنطقی میداند که حتی یکی از آن‌ها را ذکر کرده و با بی انصافی تمام، به گونه ای بیان میکند که گویی ائمه جمعه اصلا با هنر و موسیقی مشکل دارند. در حالی که اکثر مخالفت ها به خاطر حواشی غیراخلاقی برگزاری برخی کنسرت هاست که نیاز به توضیح هم نیست! نه اصل موسیقی، چرا که اگر این گونه بود، باید به هر گونه موسیقی در صداو سیما و... هم اعتراض میکردند خب.
۳-لازم به توجه نویسنده محترم که هر هفته نماز جمعه که حداقل زمانش ۳۰ دقیقه است برگزار میشه. این زمان رو در کل ایام سال و سالهای مختلف در نظر بگیریم خیلی زیاد میشه. ائمه جمعه در مورد همه مسایل و مشکلات کشور که شما به برخی اشاره کردید نظر میدهند و اعتراض میکنند. حالا بفرمایید که آیا تعداد اعتراض هر یک از ائمه در این سال ها به مسئله کنسرت آیا واقعا از تعداد انگشتان دست بیشتره؟؟؟ و آیا این به معنی اینه دارن یک نفس!!! اعتراض میکنند. نخیر! شما به دنبال کسانی باشید که به جای حل مشکلات مردم، این اعتراض را پررنگ میکنند تا مردم را به مشغول کردن و در مقابل امامان جمعه قرار دادن، از مسایل مهم کشور غافل کنند و و ... تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!!! (4463805) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۳:۴۳:۲۳
دقیقا
امام جمعه ها از خیلی موارد حرف زدند ولی چرا فقط همین چند موردش رو شما شنیدید
اصلا هم فرع را اصل نکرده اند بالاخره باید به فرع هم به مقداری که لازم است رسیده شود (4463996) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۳:۳۹:۱۱
موصع و تفسیری بسیار درست! کاملا با نگارنده موافق هستم. (4463981) (alef-3)
 
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۴:۳۹:۴۳
اصلا چطور میشه موسیقی رو نفی و نقد کرد وقتی اساس خلقت با آوا و نوا امیخته شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه نه اینه نوا و آوا چه در کوه و جنگل وقتی شنیده میشه انسان رو به آرامش می رسونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا چرامیگن واصرار هست قرآن رو با صوت و موزون باید خواند ؟؟؟؟و این همه قاری که اگر رو خوان هستن پس چرا به آنکه با صوتی فصیح تر قرآن را می خواند لقب استاد معظم قرآن میدهند و به او کرامت میدهند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نفی موسیقی نفی کمال و کرامت انسانی و ترویج خوی پژمردی و مردگی و خودزنی هست (4464073) (alef-2)
 
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۴:۵۷:۱۵
برادرا و خواهرا قضیه موسیقی رو جدی بگیرین به خدا وقتی که جوان ما صرف موسیقی های سخیف و دختر پسری که غالبا مفهوم عشق و نا امیدی و شکست و ... میکنه فقط اونو خیال باف و توهمی میکنه فکر میکنه که تمام مصیبت دنیا مال اونه دستش رو ازهمت کوتاه میکنه به کار های دم دستی و خوش گذرونی سوقش میده وقتی که همت یک جوون رو ازش بگیری کی دیگه قراره کار کنه کی قراره چرخ اقتصاد رو بچرخونه کی کشور رو به جلو ببره جوونی که کار بارش شده گوش دادن بخ موسیقی عاشقانه اصلا حال و حوصله درس بحث و ... رو داره؟
به مسئله همین جوری نگاه نکنین (4464095) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۵:۳۴:۰۴
خیلی از مشکلات ذکر شده در مقاله که به زعم نویسنده در جامعه وجود داره، تماما به دست دولت حل میشه نه به دست امامان جمعه. مشکلاتی مثل ربا فقر بیکاری ارتشا و روسپی گری و..
به نظر من بهتر بود روی صحبت نویسنده با دولت باشه نه ائمه جمعه (4464154) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۸:۵۱:۲۸
ملاک قانون است و قانون هم اجازه برگزاری کنسرت را داده است هر چیزی سر جای خود (4464395) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۱۱:۵۶
چه جالب.بعضیا چون این مقاله مطابق نظر خودشونه اون رو کاملا منصفانه می دونن.و هر چی بر خلاف نظرشون باشه غیر منصفانه بعد هم ادعای نقدپذیری دارن.!!!
مشکلاتی که در این مقاله مطرح شده اتفاقا دولت باید حل کنه چه ربطی داره به ایمه جمعه؟!
این دولته که باید کاری به این مسایل نداشته باشه و به مشکلات جامعه بپردازه.
بابا خوش انصافا!!!!!!! (4464417) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۴۳:۲۱
...." آیا همه ی مشکلات و منکرات و حرام های نفسگیر و تباه کننده ای که گریبان اخلاق و کرامت و فضلیت های اجتماعی را گرفته است و جامعه را در چنبره ی خود به بند کشیده است، حل شده و از میان رفته است و فقط موضوع برگزاری کنسرت مانده است؟..."

اتفاقا سوال خوبی است. آیا مسولین (از رییس جمهور گرفته تا وزرا و مدیران اجرایی) همه این مشکلات یاد شده را حل کرده اند و فقط مانده برگزاری کنسرت که آنرا به مساله اصلی کشور تبدیل می کنند؟!!!
کدام یک از مشکلات فوق الذکر اولویت مردم وجوانان است؟ آیا جوانی که بیکار است مساله اصلی اش اشتغال است یا کنسرت؟
متاسفانه کار به جایی رسیده که رییس جمهور مملکت به جای اینکه به مسایل اصلی کشور برسد با پیش کشیدن کنسرت اذهان مردم را منحرف و دعوای داخلی درست می کند. (4464459) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۵:۳۶:۴۳
تا زمانی که امام جمعه مشهد با سینه سپر نمودندر مقابل قانون موضوع را رسانه‌ای نکرده بود این مسئله به نظر کوچک تبدیل به چنین معضلی نشده بود. قطعاً در میان مشکلات و مسائل اجتماعی و اقتصادی این موضوع اهمیت زیادی در ظاهر ندارد اما عملاً به چالش کشیدن دولت و درگیر کردن دولت در مسائل فرعی است. (4464811) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۸:۰۳:۳۸
دوست عزیز دقیقاً موضوع این است که مسأله کنسرت نیست. مسأله کوبیدن و تخریب دولت است و لاغیر. (4464882) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۸:۰۴:۰۳
مساله تخریب دولت است. همان کاری که در دولت اصلاحات هم کردند. (4464884) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۹:۱۳:۱۱
چرا همه مؤسسات مالی‌ غیر مجاز که سپرده ‌های مردم را بالا کشیده اند در همان شهری تاسیس شده اند که کنسرت در آن ممنوع است؟ (4464958) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.